Reklama
Reklama
Reklama
Další
Reklama
Reklama
Reklama

Úspěch, s nímž se nepočítalo. Chorvatsku se daří i díky zvládnuté generační výměně

Julie Marchetti
Chorvaté zopakovali semifinálovou účast na MS a v boji o finále vyzvou Argentinu.
Chorvaté zopakovali semifinálovou účast na MS a v boji o finále vyzvou Argentinu.AFP
Na mistrovství světa 2018 skončilo druhé, letos se Chorvatsko probilo už do semifinále. Od země bývalé Jugoslávie s necelými čtyřmi miliony obyvatel se přitom zopakování fenomenálního úspěchu neočekávalo. Jedním z důvodů toho, že Vatreni zas a znovu dokazují sílu a kvalitu, je povedená generační výměna, na níž má zásadní podíl trenér Zlatko Dalić (56).

"Když budeme hrát takhle, nemusíme se bát nikoho. Tento tým je ideální kombinací mládí a zkušeností," prohlásil po penaltovém vítězství nad Brazílií Dalić, který je ve funkci od roku 2017 a během té doby se mu podařilo vynést reprezentaci mezi absolutní špičku.

Jak sám zmínil, Chorvatsko "verze 2022" je směsí zkušených hráčů a těch, kteří na zenit teprve čekají. Například Luku Modriče a Joška Gvardiola dělí bezmála 17 let, přesto jsou oba stejně důležitými kamínky v chorvatské mozaice.

Odchod opor po finále

Chorvatský tým doznal po neúspěšném finále MS 2018 zásadních změn, řada klíčových hráčů odešla do reprezentačního důchodu. Jako první Danijel Subašić, následovali jej Ivan Rakitić a Mario Mandžukić. S nimi byly pryč zkušenosti a klid. Když se tedy blížilo Euro, musel Dalič učinit několik zásadních rozhodnutí.

Pozvánky přestaly chodit Nikolu Kalinićovi, Antemu Rebićovi nebo Filipu Bradarićovi a kádr byl přeskupen tak, aby dostali více prostoru mladí hráči. Ale zároveň si pevné místo udrželi zkušení Domagoj Vida nebo Dejan Lovren. Nicméně na Euru se Chorvatsku tolik nedařilo.

Ve skupinové fázi prohrálo s Angliií (1:0), remizovalo s Českem (1:1), zvítězilo nad Skotskem (3:1) a vydřelo postup do osmifinále, v němž se však muselo sklonit před Španělskem (3:5). Generační výměna ještě nebyla dokončena.

Až ve skupinové fázi Ligy národů 2022 Vatreni opět předvedli skvělou výkonnost, když ovládli elitní skupinu před Dánskem, Francií a Rakouskem. Tým dostal před blížícím se světovým šampionátem injekci sebedůvěry. 

Síla v záloze

V Kataru je Chorvatsko jiné než to, které bralo v Moskvě stříbro. Kromě Gvardiola se do něj začlenili mimo jiné Dominik Livakovič, Borna Sosa, či Lovro Majer a i oni pomohli v těžké skupině s Belgií, Kanadou a Marokem ke dvěma remízám, vítězství a tím pádem i postupu do osmifinále.

Největší síla týmu se ukrývá ve středové řadě, s níž měli problém poradit si technicky zdatné a útočné Japonsko i favorizovaná Brazílie.

Sestřih zápasu Chorvatsko –⁠ Brazílie
Livesport CZ

Souhra mezi Modričem, Mateem Kovačićem a Marcelem Brozovićem dokáže vyřadit soupeře ze hry, vzadu se útoky rozbijejí o defenzivní val vedený Lovrenem a Gvardiolem. A když selžou i oni, vše jistí Livakovič. 

S šikovně přestavěným týmem se Chorvatsko chystá na Argentinu, nadále může snít o zopakování rozhodujícího utkání proti Francii z roku 2018 a zároveň i o finálové odvetě..