TOP 10 nejpůsobivějších, ale zároveň nepříliš známých fotbalových stadionů
10. Estadio BBVA Bancomer
Umístění: Guadalupe, Mexiko
Kapacita: 51 tisíc
Významné události: MS 2026
Stadionu v Guadalupe se přezdívá El Gigante de Acero, což v překladu znamená Ocelový obr. Svatostánek klubu Monterrey je čtvrtým největším v Mexiku a jeho jedinečnost tkví v úchvatném výhledu na vrch Cerro de la Silla, který se tyčí do výšky 1 820 metrů nad mořem a můžete jej vidět ze sedaček na severozápadní části stadionu.
Přes 50 tisíc diváků se sem vměstná také při mistrovství světa v roce 2026, kdy bude aréna, která byla slavnostně otevřena v roce 2015, jako jedna ze tří v Mexiku hostit světový šampionát.
9. Stadion Quzhou
Umístění: Quzhou, Čína
Kapacita: 30 tisíc
Významné události: –
V tomto stadionu studia MAD Architects ve městě Quzhou nedaleko Šanghaje, který byl dostavěn v roce 2022, se architektura a krajina citlivě spojují v jedno. Aréna stojí uprostřed parku a je částečně pod zemí, takže působí jako téměř přirozená součást zeleně.
Až bude aréna oficiálně otevřena, pojme 30 tisíc diváků. Přesné datum zprovoznění však zatím nebylo stanoveno.
8. Estadio Nueva Balastera
Umístění: Palencia, Španělsko
Kapacita: 8 100
Hlavní události: Finále Copa del Rey v ragby (2012, 2014)
Nueva Balastera je domácím stánkem divizního klubu CD Palencia Cristo Atletico nedaleko Valladolidu. Vyznačuje se čtvercovou architekturou a také futuristickými reflektory ve tvaru nočních lampiček.
Stadion byl otevřen v roce 2006 při příležitosti zápasu španělské a italské jednadvacítky, o osm let později hostil přátelské utkání německé reprezentace U21. V roce 2007 získal hlavní cenu v soutěži Enor Architecture Awards.
7. Marakana (Stadion Rajka Mitiče)
Umístění: Bělehrad, Srbsko
Kapacita: 60 tisíc
Významné události: Finále PMEZ 1973, finále ME 1976, Finále Poháru UEFA 1979
Žhavá a jedinečná atmosféra – to platí jak pro známější chrám Marakana v Riu de Janeiru, tak pro ten v Bělehradě. Je třeba přiznat, že stadion Rajko Mitiče, jak zní jeho oficiální název, rozhodně není ve fotbale neznámým jménem a většina fanoušků patrně tuší, že jde o domácí arénu Crvene zvezdy a srbské reprezentace.
Přesto je tak trochu ukryt "pod radarem", zejména ve srovnání se svým velmi populárním starším "bratrem". Přezdívka pochází z roku 1964, kdy se do stánku po kompletní dostavbě vešlo pro 110 000 diváků a byl jedním z největších na světě. V průběhu let a několika stavebních úprav se kapacita snížila na 60 tisíc.
6. Stadion Hazza bin Zayed
Umístění: Al Ajn, Spojené arabské emiráty
Kapacita: 25 tisíc
Významné události: Finále asijské Ligy mistrů 2016, MS klubů 2017 a 2018, Asijský pohár 2019.
Z mnoha moderních stadionů na Blízkém východě vybraly Livesport Zprávy stadion Hazza bin Zayed, který je poměrně neznámý – tedy alespoň ve srovnání se stadiony pro mistrovství světa 2023 v Kataru.
Tvar domovského chrámu Al Ajnu se snaží v rámci udržitelnosti co nejlépe využít sluneční světlo a vítr. Dalším výrazným prvkem je fasáda s typickou strukturou palem, kterou lze nasvítit různými barvami.
5. Saida Municipal
Umístění: Sidon, Libanon
Kapacita: 22 600
Hlavní události: Asijský pohár 2000
Pomyslná libanonská odpověď na stadion Henningsvaer Fjord v Norsku. Městský stadion v Sidónu (=Saida), na kterém hraje domácí zápasy Al Ahli Sidon SC, stojí přímo u moře a je využíván především pro reprezentační a také klubové mezinárodní zápasy. V roce 2000 se na něm konal Asijský pohár.
Výrazným prvkem je čtvercová zastřešená hlavní tribuna, která vyčnívá z jinak oválného a nezastřešeného půdorysu a je vidět už z dálky.
4. Kantrida
Umístění: Rijeka, Chorvatsko
Kapacita: 10 600
Významné události: –
Desítky let byl domovem celku HNK Rijeka, od roku 2015 hraje chorvatský tým své zápasy o čtyři kilometry dál v Rujevici. V plánu je rozsáhlá přestavba Kantridy, ta se však zatím nezačala realizovat.
Zvláštností stadionu je, že za východní tribunou se táhne vysoká skalní stěna, která končí u hlavní silnice vedoucí přímo do centra Rijeky. Odtud se člověk může kochat úchvatným výhledem na Kvarnerský záliv, okolní ostrovy nebo třeba na fotbalové hřiště.
Za západní tribunou se rozprostírá Středozemní moře, a tak si místní mohou užívat letní koupání v bezprostřední blízkosti stadionu.
3) Borisov Arena
Poloha: Borisov, Bělorusko
Kapacita: 13 126 diváků
Významné události: –
Borisov Arena hostila 13 mezinárodních zápasů běloruského národního týmu od roku 2014, kdy byla otevřena, do roku 2017, kdy byl hlavní stadion v Minsku zrekonstruován.
Stadion má kopulovité opláštění z třpytivého hliníku, návrh studia OFIS Architects vyniká rovněž tmavými okny ve tvaru kapek.
Aréna stojí v zalesněné oblasti na jihovýchodním okraji města a je snadno dostupná po silnici.
2. IAI Stadium Nihondaira
Umístění: Šizuoka, Japonsko
Kapacita: 20 339
Hlavní události: –
Atmosféra na japonských stadionech bývá sama o sobě skvělá. A když se spojí s jedinečným výhledem na nejvyšší horu v zemi Fudži, je o zážitek postaráno. Přesně to nabízí stadion IAI Nihondaira v Šizuoce, který se právě díky idylickému výhledu dostal v žebříčku Livesport Zpráv na druhé místo.
Postaven byl v roce 1991 a je domovem týmu Shimizu S-Pulse ze druhé ligy.
1. Nakivubo
Umístění: Kampala, Uganda
Kapacita: 35 tisíc
Hlavní události: CECAFA Cup 2000
Stadion Nakivubo v Kampale ještě nebyl zcela dokončen, již nyní však dal městu futuristickou stavbu, která vytváří bizarní kontrast k chaotické Kampale uprostřed rušných nákupních center a trhů.
Aréna, jež je charakteristická těsnou blízkostí tribun, nedávno dostala trávník a brzy by měla být připravena k zápasům. Samotné sportoviště existuje již od roku 1954 a mezi lety 2013 a 2017 na něm proběhla rozsáhlá rekonstrukce. Po dokončení by se na Nakivubo mělo vejít 35 tisíc diváků místo současných 30 tisíc, působivější však je skutečnost, že bude jednou z nejmodernějších staveb v Africe.
Vedoucí projektu Kiggundu Hamis v nedávném rozhovoru slíbil, že zápasy by se tu mohly hrát do konce roku. V dlouhodobém horizontu by Nakivubo mělo být dějištěm Afrického poháru v roce 2027, o který se Uganda uchází spolu s Keňou a Tanzanií.