Nadějný start bez úspěchu. Krejčíková podlehla Šwiatekové a na Turnaji mistryň stále nevyhrála
Šwiateková – Krejčíková 4:6, 7:5, 6:2
Barbora Krejčíková se sice neumístila mezi osmi nejúspěšnějšími tenistkami letošní sezony, ale na Turnaj mistryň se kvalifikovala díky triumfu ve Wimbledonu a pozici v TOP 20. Do Rijádu dorazila bez formy a zápasového rytmu, ovšem její první soupeřka Iga Šwiateková na tom byla podobně a česká outsiderka toho málem využila k nečekanému úspěchu.
Osmadvacetiletá Krejčíková totiž do zápasu vstoupila brejkem a aktivní hrou. A když za stavu 3:2 a 0:40 odvrátila všechny tři brejkboly, náskok si pohlídala. O pět let mladší Polka jí k zisku úvodní sady pomohla 19 nevynucenými chybami.
Zkraje druhé sady Krejčíková navázala na psychickou výhodu a momentum zápasu a vedla už 6:4 a 3:0 s dvěma brejky v zádech. Jenže Šwiateková nic nevzdala, zpřesnila své údery a ziskem čtyř her po sobě se vrátila do zápasu. V závěru dějství si navíc na returnu vypracovala dva setboly a ten druhý po chybě Češky proměnila.
Tím vzdor rodačky z Ivančic definitivně zlomila. V rozhodujícím setu už byla jednoznačnější lepší hráčkou na kurtu a působila sebevědomě. Při svém podání sice zápas neukončila, ale na returnu si vypracovala dva mečboly a hned ten první proměnila vítězným úderem.
Krejčíková hrála s favorizovanou Polkou popáté v kariéře a i když počtvrté v řadě získala alespoň set, na předchozí finálové výhry z Ostravy 2022 a Dubaje 2023 nenavázala a ve vzájemné bilanci prohrává 2:3.
"Nebyl to z mé strany úplně nejlepší tenis, ale bylo to docela solidní. Ztratila jsem ale momentum v zápase a nevím, jestli to bylo mnou, nebo Igou. Zlepšila se, začala hrát více agresivně a trefovat míčky lépe. To je bohužel Iga. Proti ní musíte hrát dva sety lépe než ona," uvedla Krejčíková.
Od wimbledonského triumfu hraje na šesté akci a jen na olympiádě vyhrála víc jak jeden zápas. Od červencového postupu do čtvrtfinále her pod pěti kruhy zaznamenala šest porážek a pouze dvě vítězství.
Na Turnaji mistryň ve dvouhře startuje Krejčíková podruhé v kariéře a v singlu prohrála i počtvrté. Při premiéře v roce 2021, kdy se představila jako úřadující vítězka French Open, nestačila na Anett Kontaveitovou, Garbiňe Muguruzaovou a Karolínu Plíškovou. V deblu ale tehdy po boku Kateřiny Siniakové triumfovala, v letech 2018 a 2022 prohrály ve finále.
Krejčíková se ve svém druhém utkání v Oranžové skupině utká v úterý v duelu poražených z úvodního kola s loňskou finalistkou Jessicou Pegulaovou z USA. e čtvrtek pak vyzve další Američanku Coco Gauffovou.
"Nebylo to vůbec snadné. Na začátku jsem se cítila být zatuhlá a Barbora toho využila. Skóre šlo rychle v její prospěch. Ale věděla jsem, že je to vyrovnané, jen musím využít své šance. Jsem ráda, že jsem našla způsob, jak hrát lépe," komentovala pětinásobná grandslamová šampionka Šwiateková.
Šwiateková odehrála soutěžní zápas po dvou měsících. Naposledy se představila 4. září na US Open, na kterém nezvládla čtvrtfinále proti Jessice Pegulaové. Od té doby řešila osobní potíže, ukončila úspěšnou spolupráci s trenérem Tomaszem Wiktorowským a angažovala Wima Fissettea.
K vítězství nad Krejčíkovou si pomohla 10 esy. Přitom dosud jen dvakrát zaznamenala devět a více es - v Luganu 2019 proti Věře Lapkové (9) a na Australian Open 2019 proti Aně Bogdanové (12).
Letos třiadvacetiletá Polka zaznamenala jubilějní 60. výhru, což se jí povedlo třetí rok po sobě. Za posledních 30 let to dokázali pouze Švýcarka Martina Hingisová (1997-2001) a Dánka Caroline Wozniacká (2009-2011).
Gauffová – Pegulaová 6:3, 6:2
Ve večerním duelu amerických tenistek uspěla Coco Gauffová. Dvacetiletá naděje přehrála hladce 6:3, 6:2 Jessicu Pegulaovou, oplatila ji loňskou porážku ze semifinále a v šestém vzájemném střetnutí si připsala teprve druhou výhru.
Vítězka loňského US Open Gauffová hraje na Turnaji mistryň potřetí. Zatímco při debutu v roce 2022 neuhrála ve skupině ani jeden bod, před rokem už postoupila do semifinále a vítězně odstartovala i letos.