Reklama
Reklama
Reklama
Další
Reklama
Reklama
Reklama

Krejčíková je v semifinále Turnaje mistryň. Skalpem Gauffové se postarala o vyřazení Šwiatekové

Ondřej Jirásek, Luboš Zabloudil
Aktualizováno
Barbora Krejčíková slaví postup do semifinále Turnaje mistryň.
Barbora Krejčíková slaví postup do semifinále Turnaje mistryň.FAYEZ NURELDINE / AFP
Wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková (28) při druhém startu na Turnaji mistryň nečekaně postoupila do semifinále. Česká tenistka slaví po výhře nad Coco Gauffovou (20) a zároveň tím zařídila vyřazení loňské šampionky Igy Šwiatekové (23), byť s ní sama v úvodu soutěže prohrála. Dvousetovým vítězstvím si navíc zajistila první místo ve skupině, díky čemuž se v boji o finále vyhne světové jedničce Aryně Sabalenkové (26) a vyzve Číňanku Qinwen Zheng (22).

Gauffová – Krejčíková 5:7, 4:6

Barbora Krejčíková sice v úvodním zápase nedotáhla náskok setu a dvou brejků proti Ize Šwiatekové, cestu k postupu do semifinále ale našla. Ve druhém vystoupení si totiž proti Jessice Pegulaové připsala premiérovou výhru na Turnaji mistryň a před závěrečným vystoupením ve skupině měla své pokračování ve svých rukách.

Pokud chtěla postoupit, musela porazit již jistou semifinalistku Coco Gauffovou. A pokud ji chtěla dokonce předstihnout v pořadí Oranžové skupiny a jít do vyřazovací fáze z prvního místa, nesměla přitom ztratit ani set. A osmadvacetiletá Češka dokázala splnit obě podmínky. O osm let mladší Američanku porazila 7:5, 6:4 a po French Open 2021 s ní neztratila set ani ve druhém vzájemném střetnutí.

"Tohle je pro mě rozhodně velké vítězství. Jsem moc ráda za to, jaký jsem dnes dokázala předvést výkon. Byl to skvělý zápas," pochvalovala si rodačka z Ivančic v pozápasovém rozhovoru na kurtu.

Krejčíková rozehrála zápas proti světové trojce dobře a odskočila do vedení 4:2. Ve výměnách měla dlouho převahu, ale v desáté hře udělala několik chyb a set nedopodávala. Vzápětí čistou hrou znovu získala servis Gauffové a tentokrát dotáhla sadu do vítězného konce, i když odvracela čtyři brejkboly.

Statistiky zápasu Coco Gauffová – Barbora Krejčíková
Statistiky zápasu Coco Gauffová – Barbora KrejčíkováLivesport / Enetpulse

Ve druhém setu rozhodla Krejčíková brejkem za stavu 4:4. Znovu měla v závěru problémy, Gauffová si v dlouhé desáté hře vypracovala čtyři brejkboly, ale poslední slovo měla česká tenistka. Při třetím mečbolu jí Gauffová pomohla zkaženým returnem proti druhému podání.

Česká tenistka odvrátila 11 z 12 brejkbolů a dokonce trefila o dva vítězné údery více. Gauffová jí pomohla celkově 40 nevynucenými chybami.

Krejčíková se sice neumístila mezi sedmi nejúspěšnějšími tenistkami letošní sezony, ale na Turnaj mistryň se kvalifikovala díky triumfu ve Wimbledonu a pravidlu, které zajišťuje účast nejvýše postavené úřadující grandslamové šampionce figurující v TOP 20. Do Rijádu dorazila bez formy a zápasového rytmu, přesto v elitní konkurenci dokázala postoupit mezi kvarteto nejlepších, čímž si zajistila přezimování v TOP 10.

"Tahle sezona je nahoru dolů. Triumf ve Wimbledonu je vrcholem mé kariéry, dokázala jsem se kvalifikovat na Turnaj mistryň a být tady v semifinále je něco nepředstavitelného. Jsem na sebe opravdu hrdá," usmívala se Krejčíková.

Na Turnaji mistryň ve dvouhře startuje Krejčíková podruhé v kariéře. Při premiéře v roce 2021, kdy se představila jako úřadující vítězka French Open, prohrála všechny tři duely (s Anett Kontaveitovou, Garbiňe Muguruzaovou a Karolínou Plíškovou). Tehdy ale triumfovala v deblu po boku Kateřiny Siniakové, s níž byla ještě v letech 2018 a 2022 ve finále.

Od wimbledonského triumfu hraje na šesté akci a poprvé od olympiády vyhrála dva zápasy po sobě. Od červencového postupu do čtvrtfinále her pod pěti kruhy zaznamenala teprve čtvrtou výhru z deseti utkání.

"Opravdu nevím, kdy se to všechno začalo dávat dohromady. Před turnajem jsme měli pár dní, kdy jsme trénovali lehké údery, a už během toho jsem se cítila celkem dobře. A myslím, že pro mě je to něco velkého, že tohle je poslední turnaj sezony," uvedla Krejčíková na tiskové konferenci.

O finále s Qinwen Zheng

V pátečním semifinále Krejčíková narazí na dvaadvacetiletou čínskou debutatku Qinwen Zheng, s níž jediný vzájemný duel loni ve finále v Zhengzhou prohrála ve třech setech.

Dvacetiletá Gauffová, která předchozí dva zápasy ve skupině proti Pegulaové a Šwiatekové vyhrála ve dvou setech, vinou dvousetové porážky s Krejčíkovou klesla na 2. místo a v boji o překonání loňského výsledku bude čelit světové jedničce Aryně Sabalenkové. S Běloruskou má vyrovnanou bilanci 4:4, oba letošní duely ale prohrála.

Šwiateková – Kasatkinová 6:1, 6:0

Iga Šwiateková nakonec čelila ve svém posledním zápase skupiny Darje Kasatkinové, která nahradila zraněnou Jessicu Pegulaovou. Loňská šampionka už před nástupem na kurt věděla, že výsledkem postupovou matematiku neovlivní a vše bude záležet na večerním duelu Krejčíkové a Gauffovou. 

Ačkoliv Polka neměla postup do semifinále ve svých rukách, předvedla ve čtvrtek suverénní jízdu a náhradnici Kasatkinovou za necelou hodinu hry doslova deklasovala. Rusce, která trefila jediný vítězný úder, nenabídla ani jednu brejkbolovou šanci a už pošesté v řadě s ní neztratila více než pět her.

Pak už mohla jen čekat na pomoc Gauffové, která nepřišla a cesta za obhajobou titulu pro ni skončila paradoxně drtivou výhrou. V předchozích utkáních se totiž neprezentovala vůbec přesvědčivě - v tom úvodním otočila manko setu a dvou brejků proti Krejčíkové a následně jasně prohrála s Gauffovou, čímž přišla o možnost vrátit se v tomto roce na post světové jedničky.

Letos sice posbírala už pět titulů, ovšem ten poslední zaregistrovala v červnu na French Open. I kvůli tomu se rozhodla vyměnit kouče a poprvé v kariéře sáhnout po zahraničním trenérovi. Turnaj mistryň byl její první akcí od US Open a pod vedením žádaného Wima Fissetta. Nyní se už může chystat na finálový turnaj o Pohár Billie Jean Kingové, který se uskuteční příští týden v Málaze.

Výsledky Turnaje mistryň | Pořadí skupin