Reklama
Reklama
Reklama
Další
Reklama
Reklama
Reklama

Dveře do finále Turnaje mistryň neotevřela. Krejčíková v Rijádu končí na raketě Qinwen Zheng

Luboš Zabloudil
Aktualizováno
Krejčíková se do finále nedostala.
Krejčíková se do finále nedostala.Artur Widak/NurPhoto/Shutterstoc / Shutterstock Editorial / Profimedia
Barbora Krejčíková (28) své maximum na Turnaji mistryň podruhé nepřekonala a o titul si nezahraje. Wimbledonská šampionka v Rijádu skončila v semifinále po porážce s olympijskou vítězkou Qinwen Zheng (22), které ve svém posledním letošním zápase podlehla 3:6, 5:7. Čínská debutantka na WTA Finals se o triumf a vyšperkování úspěšné sezony utká s Američankou Coco Gauffovou (20), která vyřadila světovou jedničku Arynu Sabalenkovou (26).

Qinwen Zheng – Krejčíková 6:3, 7:5

Přestože do Rijádu dorazila bez formy a v úvodním zápase ve skupině neudržela nadějné vedení proti Ize Šwiatekové, postoupila Barbora Krejčíková po skalpech Jessiky Pegulaové a Coco Gauffové nečekaně do semifinále. V něm už ale narazila a byť se proti Qinwen Zheng nadechla k obratu, o další překvapení se nepostarala.

Osmadvacetiletá Češka od úvodních výměn častěji kazila a ztratila první tři gamy. A když po necelé hodině prohrávala 3:6 a 0:3 s mankem dvou brejků, zdálo se být rozhodnuto. Krejčíková ale zbraně nesložila a soupeřku ještě pořádně potrápila.

Ziskem čtyř gamů v řadě Krejčíková vývoj druhé sady otočila a za stavu 5:4 dokonce hrála dvakrát o setbol. Ale nedostala se k němu, další hru už nepřidala a po sto minutách hry prohrála 3:6, 5:7. O šest let mladší Číňance podlehla i ve druhém vzájemném střetnutí, loni neuspěla ve finále v Zhengzhou.

Statistiky zápasu Qinwen Zheng – Barbora Krejčíková
Statistiky zápasu Qinwen Zheng – Barbora KrejčíkováLivesport / Enetpulse

"Aktuálně jsem určitě zklamaná, takže je těžké to teď objektivně zhodnotit. Ale beru to tak, že je to pozitivní výsledek. Dostala jsem se do semifinále na Turnaji mistryň. To je super. Jsem ráda, že jsem tu mohla být a předvedla tolik dobrých výkonů. Určitě jsem na sebe pyšná," řekla Krejčíková v rozhovoru pro Radiožurnál Sport.

"Qinwen Zheng hrála dobře. Předvedla hodně dobrý výkon. Mně ty síly chyběly. Je to těžké, tady na tom vrcholu rozhodují maličkosti. Dnes se mi to nesešlo jako včera nebo v zápasech předtím," doplnila Krejčíková.

Krejčíková se sice neumístila mezi sedmi nejúspěšnějšími tenistkami letošní sezony, ale do Rijádu se kvalifikovala díky triumfu ve Wimbledonu a pravidlu, které zajišťuje účast nejvýše postavené úřadující grandslamové šampionce figurující v TOP 20. Na Turnaji mistryň ve dvouhře startovala podruhé, při premiéře v roce 2021 tehdejší vítězka French Open prohrála všechny tři duely (s Anett Kontaveitovou, Garbiňe Muguruzaovou a Karolínou Plíškovou). Triumfovala však v deblu po boku Kateřiny Siniakové, s níž byla ještě v letech 2018 a 2022 ve finále.

I když letos na WTA Finals přiletěla bez zápasového rytmu, na akci v elitní konkurenci se prodrala mezi kvarteto nejlepších a zajistila si přezimování v TOP 10. Od slavného triumfu na trávě v All England Clubu startovala na šesté akci a poprvé od olympiády vyhrála dva zápasy po sobě, od červencového postupu do čtvrtfinále her pod pěti kruhy prohrála sedm z jedenácti zápasů.

"Před turnajem bych brala semifinále všema deseti. Věděla jsem, v jakém stavu sem jedu. Není to optimální stav na to, abych soupeřila s těmi nejlepšími. Zároveň jsem ráda, jak se mi tu dařilo a jak jsem zápasy odehrála. Samozřejmě bych chtěla být ještě dál. Mrzí mě to, ale je to hra. Zkusím to zase příště," uvedla Krejčíková.

Qinwen Zheng vyrovnala čínské maximum

Dvaadvacetiletá Qinwen Zheng při premiéře na Turnaji mistryň začala porážkou s Arynou Sabalenkovou, další tři soupeřky Jelenu Rybakinovou, Jasmine Paoliniovou i Krejčíkovou už však přetlačila a postupem do finále vyrovnala nejlepší čínský výsledek na Turnaji mistryň z roku 2013. Tehdy Na Li v boji o titul nestačila na Serenu Williamsovou.

"Je to speciální pocit. Na Turnaji mistryň jsem poprvé a jsem hned ve finále. Barbora je opravdu dobrá hráčka, předvedly jsme dobrý zápas. Co se stalo za stavu 3:0? To vážně nevím," usmívala se šťastná Qinwen Zheng, jež jako první tenistka či tenista z Číny vyhrála během jedné sezony 50 zápasů. 

Finalistka lednového Australian Open Qinwen Zheng od nezdaru v prvním kole Wimbledonu odehrála 32 zápasů se skvělou bilancí 27:5 a na pátém z osmi turnajů postoupila do finále. Triumfy slavila v Palermu, na olympiádě v Paříži a před dvěma týdny v Tokiu.

Sabalenková – Gauffová 6:7, 3:6

V sobotu se Qinwen Zheng může stát první čínskou vítězkou Turnaje mistryň. Ve finále vyzve Coco Gauffovou, s o dva roky mladší Američankou jediný vzájemný duel letos na antuce v Římě prohrála ve dvou setech. 

Dvacetiletá Gauffová v druhém semifinále porazila podobně jako ve finále loňského US Open 7:6, 6:3 současnou světovou jedničku Arynu Sabalenkovou, oplatila jí dvě letošní porážky a ve vzájemné bilanci se ujala vedení 5:4.

Druhé hvězdně obsazené semifinále nabídlo nervózní představení. Obě hráčky zaznamenaly pouze po 14 winnerech, které přebilo velké množství nevynucených chyb. Gauffová jich spáchala 27, Sabalenková dokonce 47.

"Proti Aryně je to vždy těžké, takže s výkonem jsem spokojená. Jen jsem se snažila držet ve hře, protože ne náhodou je světovou jedničkou. Takže jsem spokojená s tím, jak jsem hrála," řekla Gauffová.

Gauffová je třetím rokem nejmladší účastnicí WTA Finals a své výsledky neustále posunuje. Při debutu neuhrála ve skupině ani set, loni vypadla až v semifinále a letos se stala nejmladší finalistkou od roku 2010 (Caroline Wozniacká).

"Ani teď nejsem nervózní. Zahrát si finále na poslední akci sezony je velké plus. Už jen účast na turnaji je velkou odměnou za uplynulou sezonu," uvědomuje si Američanka.

Výsledky Turnaje mistryň v Rijádu