Macháč jde ve svém největším semifinále na světovou jedničku, Djokoviče čeká oblíbený Fritz
Přehled toho nejzajímavějšího, sobota 12. 10.
Macháč (30-ČR) - Sinner (1-It.) | Stadium Court (10:30 SELČ)
Djokovič (4-Srb.) - Fritz (7-USA) | Stadium Court (13:00 SELČ)
Macháč – Sinner | 10:30
Tomáš Macháč předvedl ve čtvrtfinále na Masters v Šanghaji jeden ze svých nejlepší výkonů v dosavadním průběhu kariéry a vyšlápl si na 12 zápasů neporaženého Carlose Alcaraze. Španělského favorita udolal poměrem 7:6, 7:5 a zabránil očekávanému souboji mezi Alcarazem a Sinnerem.
Postup do semifinále v čínské metropoli je jeho novým maximem na podnicích Masters. Třiadvacetiletý Čech je jediným hráčem, který v letošní sezoně dokázal porazit Novaka Djokoviče i Alcaraze. Nyní si může vyšlápnout také na Sinnera, což by byl ohromný úspěch, protože toto trio v aktuálním roce ovládlo všech pět nejprestižnějších akcí: grandslamy a také olympijský turnaj v Paříži.
Rodák z Berouna absolvuje svou premiérovou sezonu asijských betonů a vstoupil do ní po problémech s pravým lýtkem, kvůli nimž musel vzdát oba zápasy v Davis Cupu. Přesto dokázal na obou turnajích projít až do semifinále. Povedlo se mu to i na pětistovce v Tokiu, kde v této fázi podlehl ve třech setech Ugovi Humbertovi.
Za sebou má dva semifinálové duely na nejvyšším okruhu. Mezi nejlepší kvarteto se podíval ještě letos v Ženevě, kde ve třech setech zaskočil tehdejší světovou jedničku Djokoviče. Pokud by skolil i současného lídra žebříčku Sinnera, stal by se prvním českým finalistou na úrovni Masters od Tomáše Berdycha v Monte Carlu 2015.
Macháč – Letošní sezona
Nejlepší výsledky: Ženeva (finále)
Největší úspěchy na venkovních betonech: Tokio (semifinále)
Bilance: 34:20
Bilance z posledních 10 zápasů: 7:3
Bilance na venkovních betonech: 22:10
Bilance proti hráčům TOP 10: 3:6 (kariérní 3:11)
Bilance v semifinále Masters: 0:0 (kariérní 0:0)
Bilance v semifinále: 1:1 (kariérní 1:1)
Grandslamy: Australian Open (3. kolo), French Open (3. kolo), Wimbledon (2. kolo), US Open (osmifinále)
Macháč – Rolex Shanghai Masters
Kariérní bilance: 4:0
Nejlepší výsledek: semifinále (2024)
Loňský výsledek: nehrál
Bilance v semifinále: 0:0
Generálka: Tokio (semifinále)
Cesta turnajem: volný los, Davidovich (1:6, 7:6, 6:4), Vukic (6:4, 6:2), (11) Paul (3:6, 6:4, 6:3), (3) Alcaraz (7:6, 7:5)
Jannik Sinner ještě zhruba před rokem prohrával s Daniilem Medveděvem 0:6 na zápasy, ovšem v posledních 12 měsících postupně získal proti jednomu ze svých největších rivalů výraznou psychickou převahu. Ve čtvrtfinále v Šanghaji srovnal po jasném vítězství 6:1, 6:4 vzájemnou bilanci na 7:7.
Třiadvacetiletý Ital slavil v letošním roce už šest titulů, včetně dvou na grandslamech a na Masters, a zakončí sezonu coby světová jednička. V Šanghaji měl jistě pořádnou motivaci v podobě očekávaného semifinále s Carlosem Alcarazem, s nímž letos prohrál všechny tři souboje, ten poslední před několika dny ve finále pekingské pětistovky. Nedá se však očekávat, že by jeho motivace po vypadnutí Španěla klesla a nechtěl by to v čínské metropoli dotáhnout až k triumfu.
V aktuální sezoně má fenomenální bilanci 63:3, pokud nepočítáme porážky s Alcarazem, a proti všem třem zbylým semifinalistům šanghajského Masters je letos stoprocentně úspěšný. Ještě k tomu zvládl v tomto roce sedm z 10 semifinálových zápasů, prohrál pouze s Alcarazem na Masters v Indian Wells a na French Open a Stefanosem Tsitsipasem na Masters v Monte Carlu.
Aby toho nebylo málo, tak v letošní sezoně vyhrál všech 43 utkání se soupeři figurujícími mimo TOP 20 žebříčku. Naposledy neuspěl loni v srpnu na Masters v Cincinnati proti Dušanovi Lajovičovi, nicméně do Ohia dorazil unavený po triumfu v Montrealu.
Sinner – Letošní sezona
Nejlepší výsledky: US Open, Cincinnati, Halle, Miami, Rotterdam, Australian Open (triumf); Peking (finále)
Největší úspěchy na venkovních betonech: US Open, Cincinnati, Miami, Australian Open (triumf); Peking (finále)
Bilance: 63:6
Bilance z posledních 10 zápasů: 9:1
Bilance na venkovních betonech: 38:3
Bilance proti hráčům TOP 50: 39:6 (kariérní 125:60)
Bilance v semifinále Masters: 2:2 (kariérní 5:4)
Bilance v semifinále: 7:3 (kariérní 21:11)
Grandslamy: Australian Open (triumf), French Open (semifinále), Wimbledon (čtvrtfinále), US Open (triumf)
Sinner – Rolex Shanghai Masters
Kariérní bilance: 6:1
Nejlepší výsledek: semifinále (2024)
Loňský výsledek: osmifinále
Bilance v semifinále: 0:0
Generálka: Peking (finále)
Cesta turnajem: volný los, Daniel (6:1, 6:4), (31) Etcheverry (6:7, 6:4, 6:2), (14) Shelton (6:4, 7:6), (5) Medveděv (6:1, 6:4)
Vzájemná bilance
Macháč prohrává 0:1. Český tenista v letošním roce už několikrát ukázal, že se dokáže měřit i s užší špičkou. Hlavně parádně využil příznivých okolností, jelikož Novak Djokovič nebyl v Ženevě v nejlepší formě a proti Carlosovi Alcarazovi má největší šanci právě na betonech. Proti Sinnerovi to nejspíše bude mít mnohem těžší, jelikož Ital letos na tvrdých površích a nepočítaje souboje s Alcarazem dominuje.
Djokovič – Fritz | 13:00
Pátek byl zřejmě pro Novaka Djokoviče velice náročným dnem. Kromě čtvrtfinálové bitvy na Masters v Šanghaji s talentovaným teenagerem Jakubem Menšíkem nejspíše stále zpracovává čtvrteční dojemné oznámení o blížícím se konci kariéry Rafaela Nadala. Sedmatřicetiletý Srb v koncovce úvodní sady zaváhal, nicméně od začátku druhého setu na kurtu dominoval a Menšíka porazil 6:7, 6:1, 6:4. "Rafa byl mým největším rivalem. Je to smutná zpráva pro celý tenisový svět. Po odchodu Rafy, Rogera a Andyho jako kdyby velká část mě odešla s nimi."
Nejúspěšnější hráč všech dob několikrát prohlásil, že motivaci do budoucna pro něj představují už jen grandslamy a reprezentace. Na Masters v Šanghaji by mu ale motivace chybět nemusela, jelikož ve svém oblíbeném dějišti startuje po pěti letech, v Číně celou kariéru exceluje a může se o víkendu poprat o jubilejní 100. titul, první letošní nepočítaje olympijský triumf.
V aktuálním roce odehrál pouhá dvě semifinále na turnajích ATP, obě na antukových dvorcích. V obou případech padl ve třech setech, konkrétně s Casperem Ruudem na Masters v Monte Carlu a pak s Tomášem Macháčem na dvěstěpadesátce v Ženevě.
V Šanghaji už čtyřikrát kraloval a i při 10. startu došel minimálně do čtvrtfinále. V semifinálové fázi tady má ale jen poloviční úspěšnost 4:4 a třikrát v ní prohrál s někým z elitní desítky žebříčku (Roger Federer x2 a Nikolaj Davyděnko).
Djokovič – Letošní sezona
Nejlepší výsledky: OH Paříž (triumf); Wimbledon (finále)
Největší úspěchy na venkovních betonech: Australian Open (semifinále)
Bilance: 36:8
Bilance z posledních 10 zápasů: 9:1
Bilance na venkovních betonech: 14:4
Bilance proti hráčům TOP 10: 1:3 (kariérní 258:115)
Bilance v semifinále Masters: 0:1 (kariérní 57:19)
Bilance v semifinále: 2:3 (kariérní 138:50)
Grandslamy: Australian Open (semifinále), French Open (čtvrtfinále), Wimbledon (finále), US Open (3. kolo)
Djokovič – Rolex Shanghai Masters
Kariérní bilance: 38:5
Nejlepší výsledek: triumf (2012-13, 2015, 2018)
Loňský výsledek: nehrál
Bilance v semifinále: 4:4
Generálka: žádná
Cesta turnajem: volný los, Michelsen (7:6, 7:6), (28) Cobolli (6:1, 6:2), Safiullin (6:3, 6:2), Menšík (6:7, 6:1, 6:4)
Taylor Fritz v posledních měsících zaznamenal další progres a ještě více se prosazuje na těch největších akcích. Na Masters v Šanghaji neztratil v ani jednom ze čtyř zápasů set, potíže měl pouze s Térencem Atmanem v tom úvodním (dva tie-breaky) a ve čtvrtfinále přehrál 6:3, 6:4 rozjetou bývalou světovou sedmičku Davida Goffina.
Šestadvacetiletý Američan měl velmi příznivý los a v každém utkání byl favoritem, ve třech případech jednoznačným a v osmifinále deklasoval 6:1, 6:2 trápícího se Holgera Runeho. Nyní ho čeká mnohem těžší výzva, a sice Djokovič, majitel rekordních 40 titulů z Masters. Do souboje se čtyřnásobným šampionem nejspíše půjde v psychické nevýhodě, protože s ním prohrál všech devět střetnutí.
Pokud proti Djokovičovi uspěje, zahraje si už druhé velké finále v rozmezí zhruba jednoho měsíce, což by jen potvrdilo zmíněný progres. Na nedávném US Open padl až ve finále s Jannikem Sinnerem. Navíc byl v Laver Cupu nominován pro případný rozhodující zápas. Na něj nakonec došlo a momentálně sedmý hráč pořadí v něm podlehl Carlosovi Alcarazovi.
Loni se mu po skončení US Open vůbec nedařilo a nakonec přišel o účast na Turnaji mistrů. Letos to s jeho šancemi na letenku do Turína vypadá podstatně lépe. V hodnocení letošní sezony je s velmi solidním náskokem na pátém místě a v případě triumfu v Šanghaji by se posunul na čtvrtou příčku.
Fritz – Letošní sezona
Nejlepší výsledky: Eastbourne, Delray Beach (triumf); US Open, Mnichov (finále)
Největší úspěchy na venkovních betonech: Delray Beach (triumf); US Open (finále)
Bilance: 49:19
Bilance z posledních 10 zápasů: 7:3
Bilance na venkovních betonech: 22:9
Bilance proti hráčům TOP 10: 7:7 (kariérní 25:40)
Bilance v semifinále Masters: 0:1 (kariérní 1:3)
Bilance v semifinále: 4:1 (kariérní 15:16)
Grandslamy: Australian Open (čtvrtfinále), French Open (osmifinále), Wimbledon (čtvrtfinále), US Open (finále)
Fritz – Rolex Shanghai Masters
Kariérní bilance: 8:4
Nejlepší výsledek: semifinále (2024)
Loňský výsledek: 3. kolo
Bilance v semifinále: 0:0
Generálka: Tokio (1. kolo)
Cesta turnajem: volný los, Atmane (7:6, 7:6), Watanuki (6:3, 6:4), (12) Rune (6:1, 6:2), Goffin (6:3, 6:4)
Vzájemná bilance
Djokovič dominuje 9:0. Fritz v posledních týdnech zaznamenal dvě velká zklamání, když prohrál finále US Open s Jannikem Sinnerem a rozhodující duel v Laver Cupu s Carlosem Alcarazem. Každá taková porážka však znamená velkou zkušenost, kterou potřebuje Američan v zápasech jako je tento v semifinále na Masters v Šanghaji využít. Dá se říct, že toto je Fritzova velká příležitost poprvé porazit Djokoviče, protože v poslední době hraje ve skvělé formě, kdežto Srb je letos velmi zranitelný. Bude tak zajímavé sledovat, zda tentokrát Američan uspěje.
Sobotní program
STADIUM COURT (od 08:00 SELČ)
1. Pavlásek/Rojer (ČR/Niz.) - M. González/Molteni (Arg.)
2. Macháč (30-ČR) - Sinner (1-It.) / nejdříve v 10:30 SELČ
3. Djokovič (4-Srb.) - Fritz (7-USA) / nejdříve ve 13:00 SELČ