Jak Rubljov dobyl premiérové Masters: Bídný první servis i pokora při korunovaci
Všechno se mu tak nějak sešlo. Využil absence Nadala, Alcaraze, zaváhání Tsitsipase, i Djokoviče, kterému ještě chybí herní praxe. Těžil z Ruudovy slabší chvíle a i z toho, že Medveděv nahlas mluví o antipatii k antuce. Také měl slušný los a když přišlo na krizovou chvíli, jeho finálový soupeř Holger Rune pohrdl báječně rozehraným zápasem.
Rubljovův triumf každopádně nelze snižovat. Na velký titul čekal dlouhé měsíce a v Monte Carlu prokázal víru, byl houževnatý, nevzdal se. Udržel nervy a ukázal schopnosti šampiona. "Je to skvělý pocit. Už jsem prohrál tolik prvních kol, semifinále i finále. Snažil jsem se vyhrát své první Masters a nakonec se mi to podařilo,“ ulevil si po vítězství.
Klíčové momenty
Třikrát musel otáčet zápasy ze stavu 0:1 na 2:1. Pokaždé to zvládl.
V prvním utkání s Jaume Munarem prohrál první sadu 4:6. Bojoval se servisem. Pak se věci změnily. Když podání začalo fungovat, díky pěti gamům v řadě našel pohodu a zápas v klidu dovedl k vítězství.
Další třísetový zápas, opět s prohranou první sadou. Klíčové momenty nastaly hlavně na konci druhé sady, s Fritzem se za stavu 4:1 tahali o každý míček. Odvrátil dva brejkboly a následně při podání Američana sám proměnil na čtvrtý pokus setbol.
Dánský teenager už pomalu chystal oslavy. Vedl 4:1 a při Rubljovově podání 30:0 i 40:30. Razantnější servis i hra na jistotu ale Rusa vrátila do hry. Srovnal na 4:4, rozhozenému Runemu pak dvakrát vzal podání a nakonec proměnil druhý mečbol. „Dokázal jsem to v Monaku, na opravdu historickém turnaji. Je radost být jeho součástí. Navíc vyhrát zápas, jako je tento, překonat krizi a umět se vrátit, to je jako pohádka."
Důležitá čísla
1
Sedmkrát byl Rubljov v grandslamovém čtvrtfinále, hrál semifinále Turnaje mistrů i na obou Sunshine Doubles a na Masters dvakrát padl ve finále (Monte Carlo a Cincinnati 2021). Teď poprvé dobyl titul na tenisové tisícovce. Na zisk první trofeje na Masters čekal od svého prvního zápasu na okruhu ATP dlouhých devět let.
52 %
Úspěšnost prvního podání se u Rubljova pohybovala po celou dobu turnaje na velmi nízkých číslech. Hned v úvodním setu prvního utkání se trefil do prvního podání jen ve 26 % případů. Nakonec se dostal nad poloviční úspěšnost. Ze 423 podání musel 203krát hrát druhý servis. Na druhou stranu, vyrobil jen 10 dvojchyb.
9:48
Rubljov nezvolil zrovna přímočarou cestu, z pěti utkání hned tři zápasy musel vybojovat ve třísetových bitvách, na rozdíl od Runeho či Tsitsipase, kterým soupeři vzdávali, neměl kromě prvního kola volný los. Na kurtu strávil v pěti zápasech devět hodin a 48 minut.
Upgrade týmu i reflexe
Rubljov vyhrál svůj první Masters titul, ale rozhodně to neznamená, že najednou bude vyhrávat grandslamy. Ani to sám netvrdí. Když dostal možnost promluvit k publiku, přiznal, že se dál chce hlavně zlepšovat, jak lidsky, tak i sportovně. Výsledky pak mají samy přijít.
Od nové sezony má ve svém realizačním týmu vedle Fernanda Vicenteho také dalšího bývalého předního španělského tenistu Alberta Martína. „Alberto je hlavně velmi skromný chlap. Také má diplom sportovního psychologa a v některých stresových chvílích dokáže některé věci vysvětlit snáze, což mi hodně pomáhá. Mám i nového kondičního trenéra, nového fyzioterapeuta, nového agenta,” je to takový upgrade,” vysvětloval Rubjov.
Při korunovaci v Monte Carlu ale poslal světu ještě jednu velmi podstatnou zprávu: „V životě jsem udělal mnoho chyb, ublížil jsem mnoha lidem, své rodině i blízkým. Takže asi nejsem dobrý nebo špatný. Chci vám všem moc poděkovat. Být ze země, odkud pocházím, a mít mezinárodní podporu po celém světě, to opravdu znamená hodně.”
Už dříve se Rubljov snažil dát najevo, že mu válka, kterou jeho země vede na Ukrajině, vadí. Už v únoru 2022, krátce po invazi, do kamery napsal vzkaz “No war, please”. Letos na Australian Open požádal rozhodčího, aby v hledišti mohla viset ukrajinská vlajka, ač z ochozů slyšel nepříjemné narážky na svou národnost.