Reklama
Reklama
Reklama
Další
Reklama
Reklama
Reklama

Nevidí na jedno oko, přesto Šramková po skvělém podzimu píše historii slovenského tenisu

Ondřej Jirásek
Rebecca Šramková byla ještě na jaře relativně neznámou hráčkou.
Rebecca Šramková byla ještě na jaře relativně neznámou hráčkou.ANGEL MARTINEZ / GETTY IMAGES EUROPE / Getty Images via AFP
Ještě na jaře byla Rebecca Šramková (28) relativně neznámou hráčkou, která se nikdy nedostala do elitní stovky žebříčku. V posledních týdnech ale jméno slovenské hráčky zaregistroval snad každý. Na podzim totiž zaznamenala raketový vzestup, napsala historii slovenského tenisu a málem dotáhla naše sousedy k triumfu v Poháru Billie Jean Kingové.

"Nedokážu říct, jaké to je vidět jako zdravý člověk. Dříve jsem hrála s kontaktními čočkami, ale nebylo to ono," svěřila se Šramková na jaře se svým zdravotním handicapem. Od dětství totiž na jedno oko nevidí. Navíc měla v posledních letech komplikovaný vztah s otcem Jozefem, se kterým se pohádala natolik, že dlouho nebyli vůbec v kontaktu.

Přesto dokázala po letech marného úsilí prorazit mezi elitu, a to okolo 28. narozenin, které slavila v půlce října. Během zatím nejlepšího období kariéry navíc napsala historii slovenského tenisu, když se stala první slovenskou šampionkou na okruhu WTA po šesti letech a dotáhla Slovensko do teprve druhého finále v Billie Jean King Cupu.

Pojďme si ale její ohromný progres rozkrýt postupně...

Květnový průlom do elitní stovky

Čeští fanoušci nejspíše zaregistrovali Šramkovou už loni v létě. Na menší akci ve Varšavě totiž vyzvala Karolínu Muchovou, jež v souboji o čtvrtfinále zahodila luxusní náskok 5:1 v závěrečném setu a také čtyři mečboly.

Tenisový svět obecně ale asi více zpozorněl letos na jaře, když Šramková na květnové tisícovce v Římě prošla z kvalifikace až mezi nejlepší šestnáctku. Parádní tažení, které jí zajistilo premiérový posun do TOP 100 žebříčku, ukončila až grandslamová šampionka Jelena Ostapenková. A to po vydřeném vítězství v tie-breaku rozhodující sady.

Na další výraznější úspěch čekala slovenská hráčka několik měsíců. Než přišla fenomenální podzimní jízda...

Budíček v podobě nečekané porážky

Stále trvající životní období odstartovalo po US Open. Závěrečný grandslam sezony skončil pro Šramkovou obrovským zklamáním, jelikož dohrála už ve druhém kole kvalifikace. V něm byla proti tehdy až 834. hráčce světa Usue Maitane Arconadaové jasnou favoritkou.

Někteří slovenští tenisoví příznivci v tu chvíli rodačku z Bratislavy možná odepsali. Ale to se šeredně spletli. Šramková totiž v úvodní půlce září poprvé v kariéře překročila čtvrtfinále na hlavní tour a nakonec to v tuniském Monastiru dotáhla až do finále.

Ihned po finálové účasti se vydala do thajského Hua Hinu, kde se stala první slovenskou šampionkou na okruhu WTA od Anny Karolíny Schmiedlové v Bogotě 2018.

Pouhý den po životním triumfu vstoupila do kvalifikace čínské tisícovky v Pekingu a probila se až do třetího kola. V rozmezí 20 dnů tak odehrála 15 zápasů s bilancí 13:2, napříč třemi státy a dvěma kontinenty.

Následně si naprosto zaslouženě naordinovala měsíční pauzu. Po ní se vrátila porážkou v prvním kole, ovšem o týden později na další čínské akci zaznamenala své už třetí finále během necelých dvou měsíců.

K historickému triumfu chyběl kousek

Není překvapením, že Šramková byla v životní formě největší oporou slovenského týmu na právě skončeném finálovém turnaji Billie Jean King Cupu. Skalp grandslamové finalistky a světové jedenáctky Danielle Collinsové, demolice Ajly Tomljanovicové a vydřené vítězství nad Katie Boulterovou.

Tato cenná vítězství výrazně pomohla Slovensku až do historicky druhého finále v této prestižní týmové soutěži. Na triumf z roku 2002 se však Slovenkám navázat nepodařilo. Šramková tentokrát bod nezískala, když jasně prohrála se čtvrtou tenistkou pořadí Jasmine Paoliniovou.

Naši sousedé každopádně zanechali ve španělské Málaze úžasný dojem a postarali se o naprostou senzaci. Slovenky se totiž musely po cestě do finále vypořádat s Američankami, které jsou v historii BJK Cupu (dříve Fed Cup) nejúspěšnější, Australankami a Britkami.

Ještě nedávno možná nebyla Šramková na Slovensku hvězdou, ale teď asi tamní fanoušci s netrpělivostí vyhlíží, co předvede v další sezoně. Momentálně jí patří 43. místo v žebříčku WTA a je jedinou slovenskou zástupkyní v nejlepší padesátce.

Kompletní výsledky dvouhry BJK Cupu