Kouzlo Macháčova úspěchu? Výjimečná obrana i přechod na síť bez rizika, popisuje expert
Loni se sice radoval z vítězství nad ikonickým Stanem Wawrinkou, skalp Francese Tiafoeho je ale pro Macháče vůbec prvním vítězstvím nad hráčem TOP 20. Doposud pro něj byla v tomto ohledu maximem výhra nad Tomáse Martínem Etcheverrym (30. místo rankingu ATP) v Brisbane z prvního dne roku 2024.
Právě na východním pobřeží Austrálie se rodák z Berouna na svátek v Melbourne solidně rozehrál. Byl velmi blízko postupu do čtvrtfinále, neboť ve druhém kole padl až v tiebreaku třetí sady s Rinkym Hijikatou. Následná neúspěšná kvalifikace v Adelaide s Alexem Boltem rodákovi Macháčovi paradoxně pomohla. Před startem Australian Open měl totiž týden klidu a formu vyladil k dokonalosti.
Tiafoe bývá ve většině případů dominantnějším hráčem a v duelu s Macháčem tomu nemělo být jinak. Českého tenistu zdobí kvalitní hra od základní čáry, jenže tentokrát svého soupeře přehrál komplexním tenisem a byl nakonec jednoznačně ofenzivnějším hráčem.
"Vše ale vychází z velmi dobré obrany. Tomáš má výborné nohy a pravidelně je včas tam, kde má být. Z toho pak pramení jeho úderová jistota," hodnotí trenér tenisové Sparty a českého fedcupového týmu David Kunst.
Macháč rozhodně nepatří mezi nejvyšší hráče na okruhu, se 182 centimetry se řadí do podprůměru v elitní stovce. Fyzický handicap ale mistrně nahrazuje jinými přednostmi. "Tou hlavní je samozřejmě cit pro míč, to je Tomášův faktor X. Díky tomu dnes většinou volí velmi dobrá řešení. Dokáže sám zakončovat a být velmi úspěšný na síti," vysvětluje Kunst a za pravdu mu dávají i čísla z letošního Melbourne.
V prvním kole s Japoncem Močizukim opustil Macháč základní čáru ve 24 případech a 21 volejů bylo úspěšných (88 %). Proti Tiafoemu byl ještě odvážnější, na síti měl bilanci 28/35 (tedy 75 %): "On ale při přechodu na sako neriskuje, není to hra servis-volej. Naopak hru sám tvoří, vidíme u něj v podstatě celodvorcový tenis, kdy nečeká na chyby soupeře. Úspěšnost na síti je spíš výsledkem jeho nátlakové hry, kterou se často prezentuje," popisuje Kunst.
Pokud se mluví o Macháčově tenisu, je důležité zmínit, že jeho signifikantním úderem byl vždy obouručný bekhend, kterým český tenista často zapisoval winnery. "Bývaly to bekhendové prohozy, ať už po lajně nebo křižné. Je pravda, že forhend v úvodu kariéry Tomáš míval slabší. Ale na tom už za léta zapracoval a dnes se nedá říct, že by forhend byl slabina," vysvětluje tenisový expert Livesportu.
Ve třetím kole bude Macháč čelit ruskému ranaři Karenovi Chačanovovi, který v Melbourne porazil nejdříve Němce Daniela Altmaiera (3:1) a následně stejným poměrem Aleksandara Kovacevice, který reprezentuje USA. Chačanov, který je v žebříčku ATP na 15. místě, je dominantní na servisu, v Melbourne už nastřílel 37 es. "Taktiku si určitě musí Tomáš říci s trenérem sám, ale nepředpokládám, že by se něco měnilo. Už zápas s Tiafoem vyhrál Macháč díky své hře," míní Kunst
Pokud by se Macháčovi podařilo projít na australském grandslamu i přes třetí kolo, vyšplhá se mezi 60 nejlepších hráčů světa a vylepší své dosavadní maximum, kterým bylo 64. místo z konce loňského října.