Medveděv je se čtyřmi triumfy králem prvního čtvrtletí, Djokovič s Alcarazem v závěsu
Před startem antukového jara se na nejvyšší úrovni uskutečnilo celkem 19 turnajů, z toho jeden grandslam, dvě akce ATP Masters 1000 a čtyři podniky série ATP 500. V prvním čtvrtletí triumfovalo 14 různých hráčů a poznali jsme i dva zbrusu nové šampiony.
Daniil Medveděv: Rotterdam, Dauhá, Dubaj a Miami
Medveděv se po nepovedeném australském létě zúčastnil od února do začátku dubna celkem pěti turnajů, na všech se dostal do finále a zakončil je s fenomenální bilancí 24 výher a jediné porážky. Jeho parádní jízda začala v Rotterdamu, kde porazil Félixe Augera-Aliassimeho, Grigora Dimitrova či Jannika Sinnera. Následně triumfoval na Blízkém východě v Dauhá i Dubaji, ačkoli se musel vypořádat s Novakem Djokovičem, Andym Murraym či Andrejem Rubljovem.
Vynikající formu si 27letý Rus přivezl také na březnový Sunshine Double a v Indian Wells i Miami vylepšil svá maxima. Ve finále v kalifornské poušti přišel proti Carlosovi Alcarazovi o 19zápasovou neporazitelnost, nicméně chuť si spravil prvenstvím v Miami. Na Floridě ztratil jediný set, ve finále přehrál Sinnera a některý z devíti turnajů Masters ovládl poprvé od roku 2021.
Nyní majitel už 19 titulů se tak znovu pohodlně usadil v Top 10 žebříčku, v hodnocení letošní sezony dokonce vede o zhruba 700 bodů.
Novak Djokovič: Adelaide, Australian Open
Djokovičovi se tradičně dařilo na začátku roku v Austrálii. Na generálce v Adelaide slavil svůj 92. kariérní triumf, ovšem až po odvráceném mečbolu Sebastiana Kordy.
Na Australian Open, kde je nejúspěšnějším hráčem v historii, se takto blízko porážce vůbec neocitl. Do úvodního grandslamu roku nastoupil se zraněním hamstringu, přesto v sedmi zápasech prohrál jediný set, v Melbourne Parku kraloval už podesáté a dorovnal rekordmana v počtu grandslamových trofejí Rafaela Nadala. Ve finále porazil Stefanose Tsitsipase.
Navíc se po téměř sedmi měsících vrátil na post světové jedničky. V čele žebříčku momentálně tráví rekordní 383. týden, už tím 378. překonal absolutní rekord Steffi Grafové.
Carlos Alcaraz: Buenos Aires, Indian Wells
Alcaraz kvůli zranění naskočil do sezony až v únoru a okamžitě triumfoval. Ve finále v Buenos Aires přehrál Camerona Norrieho, získal svůj sedmý titul a stal se prvním teenagerem, který antukové Argentina Open ovládl. Na Brita narazil také o týden později v Rio de Janeiru a tentokrát hlavně vinou obnoveného zranění nohy neuspěl.
Velmi rychle se však zotavil a přechod na tvrdý povrch mu evidentně nedělal žádné potíže. V kalifornském Indian Wells totiž neztratil jediný set a přebíral svou třetí trofej z podniků Masters.
I díky výhrám nad Félixem Augerem-Aliassimem, Jannikem Sinnerem a Daniilem Medveděvem se na pár týdnů vrátil na tenisový trůn. Nezdar v semifinále v Miami, kde obhajoval titul, ale znamenal, že musí čelo žebříčku opět přenechat Novakovi Djokovičovi.
Šampioni z Puné, Dallasu či Acapulka
První čtvrtletí nabídlo i dva zbrusu nové šampiony. Tallon Griekspoor nenašel přemožitele na začátku ledna v indickém Puné a v úvodních třech měsících vyhrál 13 z 18 duelů, přičemž porážky zaregistroval proti Stefanosovi Tsitsipasovi, Jannikovi Sinnerovi, Andrejovi Rubljovovi, Novakovi Djokovičovi a Carlosovi Alcarazovi.
Asi nejpřekvapivější je únorový triumf Yibing Wua v Dallasu. Třiadvacetiletý talent porazil v americké hale Denise Shapovalova, Taylora Fritze či Johna Isnera a stal se prvním čínským vítězem podniků ATP. Do turnaje vstupoval coby 97. hráč světa. Po šokujícím tažení se představil jen v Indian Wells a Miami a v obou případech vypadl ve druhém kole.
Za zmínku stojí i prvenství Soonwoo Kwona v Adelaide a Alexe de Minaura v Acapulku. Korejec totiž australskou generálku ovládl coby lucky loser a de Minaur slavil v mexické metropoli svůj první titul z akcí vyšších než ATP 250.