Špatná odbočka. Uganďan Kiplangat zabloudil, přesto ovládl maraton na Hrách CommonwealthuReuters
Ani špatné odbočení nepřipravilo běžce Victora Kiplangata (22) při sobotním maratonu na Hrách Commonwealthu o zlatou medaili. Po více než 40 kilometrech sice Uganďan vybočil z trati, díky velkému náskoku však akorát způsobil menší drama v jinak jednoznačném závodě.

Birminghamské uličky jej mohli stát výrazný úspěch. Kiplangat totiž při sobotním maratonu zhruba dva kilometry před cílem zabloudil a prodloužil si trať. Zbytečná chyba mu však nezpůsobila takřka žádnou škodu, neboť si v jednoznačném závodě hýčkal pohodlný náskok.

Mladý závodník pohodlně zvítězil v čase 2 hodiny, 10 minut a 55 sekund, což znamená, že doběhl o 1:34 minuty před Alphoncem Simbuem z Tanzanie. Kiplangat v cíli poklekl, aby poděkoval, a následně se chopil ugandské vlajky, s níž si vychutnal jásot početného publika.

Pro Ugandu to byla na probíhajícím Hrách vůbec první medaile a zároveň nejlepší umístění, které dosud držel stříbrným výkonem z roku 2018 Solomon Mutai (29).