Počasí zasahuje, šestnáctá etapa Giro d'Italia byla po protestu cyklistů výrazně zkrácena
Peloton včetně Čechů Jana Hirta a Josefa Černého měl dnes po volném pondělí odstartovat z lyžařského střediska Livigno, kde v neděli vyvrcholila královská 15. etapa. Zhruba po třiceti kilometrech je mělo čekat stoupání do průsmyku Umbrail, kde však předpověď hlásila pravděpodobnost 95 procent sněžení a teploty kolem dvou stupňů Celsia.
"Takové podmínky představují výrazná zdravotní rizika," napsala v oficiálním protestu Asociace profesionálních cyklistů (CPA). Upozornila na to, že v případě původního startu by byla porušena pravidla Mezinárodní cyklistické unie týkající se extrémního počasí.
Jezdci tak odmítli nastoupit na původně plánovaný start v Livignu v 11:30 a organizátor závodu RSC rozhodl, že se peloton auty přesune do místa nového zahájení.
"Počasí je opravdu špatné. V našem hotelu, který je 1900 metrů nad mořem, jsem už viděl sněhové vločky. O 600 metrů výše musí být sněhu plno. Je nebezpečné tam jet," uvedl suverénní lídr závodu Tadej Pogačar ze Slovinska.
Průsmyk Umbrail leží ve výšce 2498 metrů nad mořem a jezdce ani tak nestrašil výjezd na něj, ale následný dlouhý sjezd. Pořadatelé původně plánovali, že by na vrcholu na tři minuty etapu zastavili, aby se jezdci mohli převléknout do teplého a suchého oblečení, to však CPA jménem jezdců odmítla. "Píše se rok 2024. Za takových podmínek zastavit a restartovat závod je nepřijatelné," napsala asociace.
Přejezd přes Umbrail nahradil teprve minulý týden v itineráři 16. etapy Gira stoupání do výšky 2758 metrů do průsmyku Stelvio, který byl z trasy vyřazen kvůli lavinovému riziku.