Reklama
Reklama
Reklama
Další
Reklama
Reklama
Reklama

Rojasová má jako první atletka třetí světový titul v trojskoku, dominoval i výškař Baršim

ČTK
Aktualizováno
Rojasová opět ovládla trojskokanský sektor.
Rojasová opět ovládla trojskokanský sektor.Profimedia
Yulimar Rojasová (26) má jako první atletka třetí světový titul v trojskoku. Venezuelská favoritka na šampionátu v Eugene zvítězila výkonem 15,47 metru. Ze třetího světového zlata za sebou se radoval také výškař Mutaz Issa Baršim (31). Na světový trůn se vrátily dvě vítězky z Londýna 2017 - mílařka Faith Kipyegonová (28) a vícebojařka Nafissatou Thiamová (27).

Rojasová po první sérii překvapivě nevedla, když ji Jamajčanka Shanieka Rickettsová skokem dlouhým 14,89 metru předstihla i v čele aktuálních světových tabulek. To ale netrvalo dlouho. Hned druhým skokem Rojasová bezmála o půl metru přeletěla patnáctimetrovou hranici a prakticky rozhodla o svém vítězství. Pak předvedla ještě dva patnáctimetrové skoky, ale už se nezlepšila.

"Chtěla jsem skočit dál," uvedla nespokojeně Rojasová, jejíž světový rekord z haly má hodnotu 15,74 metru. Její přípravu na MS ovlivnilo zranění levé nohy. "Měla jsem tréninkové manko, překonala jsem zranění a všechno, co mi stálo v cestě, abych si splnila tenhle cíl. Je to odměna za vytrvalost, vůli a víru, že se to může povést," řekla trojskokanka.

Suverénně si ve výškařském sektoru počínal Baršim. Hvězdný Katařan předvedl šest úspěšných skoků, které ho vynesly až k letošnímu světovému maximu 237 centimetrů. Dál skákat nemusel, protože takhle vysoko se nikdo jiný nedostal. "Vyhrát (ve výšce) tři tituly po sobě ještě nikdo nedokázal. Přijel jsem sem, abych to změnil. Je to úžasné, že se mi povedlo po zranění obhájit zlato z Dauhá," uvedl Baršim.

Druhý olympijský vítěz z Tokia Ital Gianmarco Tamberi si počínal lépe než v utrápené kvalifikaci, ale 233 centimetrů mu stačilo jen na čtvrté místo. Lepším zápisem ho o medaili připravil Ukrajinec Andrij Procenko. Stříbro získal halový mistr světa U Sang-hjok z Koreje, který zdolal 235 centimetrů.

Velmi rychlé bylo finále závodu na 1500 metrů žen, v němž favoritky na nic nečekaly a záhy utekly zbytku startovního pole. Při náběhu do posledního kola byla v čele trojice Kipyegovová, Gudaf Tsegayová a Laura Muirová. Nejvíce sil ve finiši měla dvojnásobná olympijská vítězka Kipyegonová, která proběhla cílem za 3:52,96 a po druhém místě Dauhá 2019 znovu na MS vyhrála. Stříbro získala Eiopanka Tsegayová (3:54,52), bronz vybojovala stříbrná olympijská medailistka Muirová (3:55,28).

Druhý světový titul má dvojnásobná olympijská vítězka v sedmiboji Thiamová. Rozhodla o něm v závěrečném běhu na 800 metrů, v němž si vylepšila osobní rekord na 2:13,00 a jasně předstihla průběžně vedoucí Nizozemku Anouk Vetterovou. Pořadí na prvních dvou místech tak bylo stejné jako na loňských olympijských hrách v Tokiu. Tentokrát získala Thiamová 6947 a Vetterová 6867 bodů.

Belgická favoritka Thiamová vedla většinu dvoudenní soutěže. Do čela se dostala po druhé disciplíně, kterou je její silná výška, a vedoucí pozici držela ještě po dálce. Hod oštěpem ale poměr sil změnil. Vítězka letošního prestižního víceboje v Götzisu Vetterová hodila 58,29 metru, čímž porazila svou belgickou rivalku o více než pět metrů. V přepočtu to znamenalo rozdíl 102 bodů a díky tomu měla Vetterová do závěrečného běhu zhruba 1,3 sekundy k dobru.

To jí ale nestačilo, na osmistovce prohrála s Thiamovou o více než sedm sekund. Belgičanka tak navázala na titul z Londýna 2017. Před třemi lety v Dauhá byla na světovém šampionátu druhá za Britkou Katharinou Johnsonovou-Thompsonovou. Ta v Eugene obhajovala titul, ale po zdravotních i dalších problémech skončila až osmá se ziskem 6222 bodů.

Bronzovou medaili získala domácí Američanka Anna Hallová, která se radovala ze životního úspěchu. Po výhře v závěrečné osmistovce uzavřela sedmiboj na 6755 bodech.

V běhu na 3000 metrů překážek pozici olympijského vítěze potvrdil Maročan Sufján El Bakkali, který pomalý závod rozhodl na posledním vodním příkopu. Ukončil nadvládu keňských běžců, kteří této disciplíně kralovali na posledních sedmi světových šampionátech.

Na Lamechu Girmu z Etiopie stejně jako v Tokiu a na MS v Dauhá 2019 zbylo stříbro. "Bylo to hrozně pomalé, což zhatilo moje plány. Snažil jsem se taktiku změnit, ale nešlo s tím nic dělat. Příští rok si pojedu pro zlato, začínám na to trénovat hned," uvedl Girma.

Třetí skončil Keňan Conseslus Kipruto, pro něhož je to už pátá světová medaile z této disciplíny. Dvojnásobný šampion nechyběl na MS na stupních vítězů od Moskvy 2013.

Kromě obvyklých překážek museli steeplaři zdolat i jednu nezvyklou - v prvním kole se jim do cesty připletl nepozorný kameraman, kterého z obou stran oběhli.