Poprvé v historii se třemi ženami. MS v šipkách s Sherrockovou, Ashtonovou i Greavesovou
Queen Of The Palace
Tuhle přezdívku si Fallon Sherrocková vysloužila díky svému prvnímu vystoupení na mistrovství světa. Psal se 17. prosince 2019, když debutovala a hned se zapsala se do historie vítězstvím nad Tedem Evettsem (3:2). Tím to ale neskončilo. Ve druhém kole překvapila Mensura Suljoviče (3:1), který nesl porážku velmi těžce. Vždyť v té době byl rakouský šipkař světovou jedenáctkou a v "Ally Pally" měl velké ambice. O šest dní později však pohádka Sherrockové skončila. Chris Dobey už byl pro Angličanku příliš velké sousto (2:4). O dva roky později dorazila blonďatá pravačka do Alexandra Palace znovu, další senzace se ale nekonala – prvním kole ji vyřadil Steve Beaton (3:2).
Letos to měla Fallon Sherrocková s kvalifikací mnohem těžší. Na první nebo druhé místo ženského rankingu měla obrovskou ztrátu a nakonec byla ráda za rozhodnutí organizace PDC, která pro ženy uvolnila ještě jednu pozici. Triumfem na červencovém turnaji Women's World Matchplay v Blackpoolu si Fallon vstupenku na poslední turnaj roku nakonec zajistila. V prvním kole se Sherrocková 20. prosince utká s 42. hráčem světa Rickym Evansem. Pokud by se jí podařilo tuto překážku překonat, čeká na ni světová třináctka Joe Cullen.
The Lancashire Rose
Nejstarší účastnicí z trojice žen v "Ally Pally" je Angličanka Lisa Ashtonová. Je také nejzkušenější šipkařkou mistrovství světa, vždyť ve slavné londýnské hale házela už třikrát. V roce 2018 debutovala "The Lancashire Rose" proti Janu Dekkerovi a prohrála 1:3. Nebyl to jen její debut, spolu s Anastasií Dobromyslovovou byla tehdy vůbec první ženou, která se kdy mistrovství světa zúčastnila.
Ashtonová se letos v listopadu účastnila jako vítězka ženské série PDC i velkého televizního turnaje Grand Slam of Darts. Stejně jako Fallon Sherrocková ale skončila už v základní skupině, když nad její síly byli Joe Cullen (3:5), Ritchie Edhouse (2:5) i budoucí vítěz Michael Smith (3:5).
Angličanka se v sobotu v prvním kole utká s krajanem Ryanem Meiklem a případě výhry ji ve druhém kole čeká legendární Nizozemec a mistr světa z roku 2007 Raymond van Barneveld.
Beau 'n' Arrow
Jedinou debutantkou šampionátu z trojice žen je teenagerka Beau Greavesová. Zdálo se, že rodačka z Doncasteru bude mít se svou kariérou problémy. V době koronavirové pandemie se potýkala i s dartitidou, která způsobuje svalové křeče a třesy. Neurologickou poruchu se jí ale zřejmě podařilo překonat a rok 2022 měla naprosto výjimečný. Na cestě na velkou scénu vyhrála "Beau 'n' Arrow" osm turnajů ženské série PDC, impozantní je ale i její vítězná šňůra 64 zápasů v řadě!
V době její nepřítomnosti, kdy kvůli zdraví nehrála, se zdálo, že Ashtonová a Sherrocková se kvalifikují na mistrovství světa jako jednička a dvojka ženského žebříčku, jenže Greavesová dokázala Sherrockovou svými výkony předstihnout. Vzájemný souboj ve finále ženské série pak Greavesová opanovala s průměrem 108 bodů.
Ve formě z letošního roku je mladá Angličanka rozhodně obávanou soupeřkou mnoha šipkařů na turnaji. Prvním soupeřem Greavesové je Ir William O'Connor a k souboji dojde už v pátek večer. V případě vítězství by ve druhém kole čekal Gabriel Clemens.
Program pátečního dne na MS v šipkách (PDC):
13:40 Alan Soutar (Skot.) - Mal Cuming (Austr.)
14:30 Boris Krčmar (Chorv.) - Toru Suzuki (Jap.)
15:30 Adrian Lewis (Ang.) - Daniel Larsson (Švéd.)
16:30 Kim Huybrechts (Bel.) - Grant Sampson (JAR)
20:10 Rowby-John Rodriguez (Rak.) - Lourence Ilagan (Fil.)
21:00 William O'Connor (Ir.) - Beau Greavesová (Ang.)
22:00 Keegan Brown (Ang.) - Florian Hempel (Něm.)
23:00 Michael Smith (Ang.) - Nathan Rafferty (Sev. Ir.)
Kromě vystoupení Beau Gravesové budou taháky pátečního dne také zápasy posledního finalisty MS Michaela Smithe s Nathanem Raffertym nebo start dvojnásobného šampiona (2011 a 2012) Adriana Lewise, kterého prověří Daniel Larsson.