OH v Paříži, poslední den: Hry byly oficiálně ukončeny, česká výprava získala pět medailí
Češky a Češi v akci
Posledních 13 ze 329 medailových sad měli pořadatelé připravených pro nedělní program 33. letních olympijských her. Z českých sportovců se v Paříži jako poslední představily moderní pětibojařka Lucie Hlaváčková a dvě běžkyně na maratonské trati.
Zprávy
23:59 – Hry v Paříži trvaly 19 soutěžních dní, začaly ve středu 24. července před slavnostním zahájením, které se uskutečnilo na Seině o dva dny později. V neděli 11. srpna krátce před půlnocí byl uhašen olympijský oheň a předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach prohlásil pařížskou olympádu za ukončenou.
23:45 – Hry v Paříži jsou minulostí. Organizátoři odevzdali olympijskou vlajku Karen Bassové, starostce příštího pořadatelského města Los Angeles. Smybolickou štafetu přenesl do Kalifornie, kde olympijský oheň vzplane v létě 2028, hvězdný hllywoodský herec Tom Cruise.
21:06 – Zatímco úvodní ceremoniál se konal na Seině a v jejím okolí, zakončení her probíhá tradičně na stadionu. Na Stade de France mohou přijít i neutrální sportovci z Ruska a Běloruska, kteří měli účast na zahájení od Mezinárodního olympijského výboru zakázanou.
21:01 – Začalo slavnostní zakončení XXXIII. letních olympijských her v Paříži. Českou vlajku ponesou zlatý kanoista Martin Fuksa a bronzová oštěpařka Nikola Ogrodníková. Štafetu převezme Los Angeles, kde se uskuteční příští letní olympijské hry v roce 2028.
17:35 – Česká výprava obsadila s nejchudší sbírkou medailí v samostatné historii na OH 28. místo v pořadí národů. Čeští sportovci získali v Paříži pět cenných kovů, tři zlata a dva bronzy, a v hodnocení zemí si pohoršili o 10 míst oproti Tokiu, odkud se naopak výprava vracela s rekordním ziskem 11 medailí (4-4-3). V Paříži dominovali pořadí Američané se 40 zlatými a celkově 126 cennými kovy. Prvenství obhájili před Čínou, která měla rovněž 40 zlatých. Stejně jako před třemi lety ale vítězství zachránili až v poslední den soutěží. Třetí skončilo opět Japonsko. Vcíe inforamcí najdete v článku.
17:25 – Americké basketbalistky získaly osmé olympijské zlato za sebou a desáté celkově. V Paříži porazily ve finále po dramatické koncovce Francii 67:66. Favorizovaný tým trenérky Cheryl Reeveové prošel turnajem bez porážky a navázal na triumf mužů, kteří v sobotním finále zdolali rovněž Francii 98:87.
15:17 – Vodní pólisté Srbska získali na pařížských hrách třetí olympijské zlato za sebou, v repríze finále z roku 2016 porazili 13:11 Chorvatsko. Bronz vybojovali Američané po vítězství v rozstřelu s Maďarskem.
15:00 – Dánští házenkáři získali podruhé zlaté olympijské medaile, mistři světa ve finále v Lille rozdrtili Německo 39:26 a navázali na triumf z roku 2016. Úřadující mistři světa rozhodli díky drtivému úvodu už během prvního poločasu, v němž si místy vypracovali až dvouciferný náskok. Finále skončilo nejjednoznačnějším výsledkem v historii, 11 góly se blýskl Mathias Gidsel.
14:53 – Šéf Asociace afrických národních olympijských výborů (ANOCA) Mustafa Berráf uvedl, že Egypt se bude ucházet o pořádání olympijských her v letech 2036 a 2040. Klíčem pro první úspěšnou africkou kandidaturu by podle něj měla být zlepšující se infrastruktura země a nová sportoviště. V Africe se dosud olympijské hry nekonaly, Káhira neuspěla s kandidaturou na rok 2008.
14:51 – Olympijskou vítězkou v omniu dráhařek se stala Jennifer Valenteová z USA. Stříbro má Polka Daria Pikuliková, bronz Novozélanďanka Ally Wollastonová.
14:38 – Italské volejbalistky poprvé vyhrály olympijský turnaj. Ve finále porazily americké obhájkyně titulu 3:0, medaili dosud neměly žádnou. Vítězky letošní Ligy národů nedaly týmu USA v posledním zápase OH šanci, vyhrály po setech 25:18, 25:20 a 25:17. Předvedly skvělou obranu, jen blokem bodovaly jedenáctkrát. Jejich hvězdná univerzálka Paola Egonuová přispěla k triumfu 22 body.
14:35 – Olympijskou vítězkou mezi zápasnicemi váhy do 76 kg se v Paříži stala Japonka Juka Kagamiová po finálové výhře 3:1 nad Američankou Kennedy Bladesovou.
13:52 – Poslední vzpěračské zlato na hrách v Paříži získala Číňanka Li Wen-wen, která v nejtěžší ženské kategorii nad 81 kg obhájila titul z Tokia. Čtyřiadvacetiletá dvojnásobná mistryně světa dostala ve dvojboji nad hlavu 309 kg a suverénně soutěž ovládla.
13:49 – Nizozemský dráhový cyklista Jan-Willem van Schip dostal pokutu v přepočtu 27 tisíc korun za to, že v sobotním bodovacím závodě dvojic na olympijském oválu udeřil hlavou Brita Olivera Wooda. Nizozemci byli už v sobotu kvůli incidentu diskvalifikováni, čeští dráhaři Jan Voneš a Denis Rugovac se tak místo nich posunuli na sedmé místo.
13:45 – Nizozemský dráhař Harrie Lavreysen proměnil i svůj třetí start na olympijských hrách v Paříži ve vítězství. Po sprintu a týmovém sprintu vyhrál dnes keirin a stal se nejúspěšnějším cyklistou letošní olympiády. Na stupních vítězů ho doplnili Australané Matthew Richardson a Matthew Glaetzer.
13:37 – Sprint dráhařek ovládla Novozélanďanka Ellesse Andrewsová. Ve finále porazila Němku Leu Friedrichovou a má z Paříže třetí medaili.
13:22 – Olympijským vítězem v zápasu mezi volnostylaři do 97 kg se v Paříži stal Achmed Tazhudinov z Bahrajnu po výhře 2:0 nad Gruzíncem Givim Matčarašvilim.
13:19 – Australské basketbalistky porazily mistryně Evropy Belgičanky 85:81 a po 12 letech získaly bronz. Hlavní oporou týmu trenérky Sandy Brondellové byla pivotka USK Praha Ezi Magbegorová, která zaznamenala double double za 30 bodů a 13 doskoků. Belgii nestačilo k historicky první medaili ani 26 bodů a 11 asistencí Julie Vanloové. Utkání o zlato mezi obhájkyněmi titulu Američankami a domácí Francií začne v 15:30.
13:04 – Česko v Paříži prožilo medailově nejhorší olympijské hry v samostatné historii, ale předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval i šéf mise Martin Doktor na tiskové konferenci hodnotili bilanci spíše pozitivně. Vyzdvihli především tři zlaté medaile, které jsou hlavním kritériem pro medailové hodnocení zemí. Více informací najdete v článku.
13:00 – Moderní pětibojařka Lucie Hlaváčková ve finále olympijského závodu v Paříži skončila na 10. místě, od medaile ji dělilo 38 sekund. Zvítězila Maďarka Michelle Gulyásová se ziskem 1461 bodů, čímž vytvořila světový rekord. Olympijským závodem ve Versailles skončila éra moderního pětiboje s parkurem, který nahradí překážkový závod.
12:50 – Olympijským vítězem mezi volnostylaři kategorie do 65 kg se v Paříži stal Japonec Kotaro Kijooka po výhře 10:3 nad Íráncem Rahmánem Amúzadim Chalílím.
12:39 – Sprinter Dominique Lasconi Mulamba z Konga se postaral na olympijských hrách v Paříži o pátý dopingový případ. Mezinárodní testovací agentura (ITA) dnes oznámila, že má dvaadvacetiletý atlet, jenž pod pěti kruhy startoval v závodě na 100 metrů, po pozitivním testu předběžně zastavenou činnost.
11:57 – O pouhé čtyři sekundy nestihla trenérka amerických gymnastek Cécile Landiová lhůtu pro podání protestu proti hodnocení své svěřenkyně Jordan Chilesové v pondělním olympijském finále na prostných. Na základě sobotního rozhodnutí Sportovního arbitrážního soudu (CAS) přijde Chilesová o svou bronzovou medaili, jež připadne Rumunce Aně Barbosuové. Dnes to potvrdil Mezinárodní olympijský výbor (MOV).
11:40 – Byl blízko účasti na olympijských hrách v Londýně v roce 2012 na čtyřkajaku, ale nakonec v roli náhradníka šanci nedostal. Teď Pavel Davídek při své premiéře pod pěti kruhy slavil triumf jako trenér Josefa Dostála. S vítězem pařížského závodu kajakářů na 1000 metrů nejdříve spolupracoval jako fyzioterapeut a před dvěma roky nahradil dlouholetého kouče Karla Leštinu. Nastoupili cestu, která dovedla dosud čtyřnásobného olympijského medailistu Dostála k životnímu úspěchu.
10:43 – Tereza Hrochová obsadila v olympijském maratonu 26. místo a ve srovnání s minulými hrami si polepšila o 32 příček. Moira Stewartová doběhla 66.
10:38 – Házenkáři Španělska porazili na olympijském turnaji v zápase o třetí místo Slovinsko těsně 23:22. Tým z Pyrenejského poloostrova navázal na vítězství ze vzájemného duelu v úvodu skupinové fáze a pod pěti kruhy získali pátý bronz, druhý po sobě. Slovinci na svou první olympijskou medaili nedosáhli. Ve finále se od 13:30 utkají Němci s úřadujícími mistry světa Dány.
10:31 – Sifan Hassanová z Nizozemska po dvou bronzech na dráze vyhrála v Paříži olympijský maraton a napodobila unikátní výsledek Emila Zátopka z roku 1952, který byl v Helsinkách třikrát zlatý. V dramatickém finiši porazila o tři sekundy Tigst Assefaovou z Etiopie a časem 2:22:55 vylepšila o dvanáct sekund olympijský rekord z roku 2012.
09:54 – Mužský olympijský turnaj v areálu Roland Garros si podmanili boxeři Uzbekistánu. Reprezentanti tohoto středoasijského státu získali pět ze sedmi možných zlatých medailí a věnovali je svému trenérovi Tulkinu Kiličevovi, jenž se zotavuje v pařížské nemocnici po srdeční zástavě, která ho postihla ve čtvrtek při oslavách prvního triumfu jeho svěřenců. Rychlým zásahem mu pravděpodobně zachránili život dva členové britského týmu.
09:00 – Trenér David Sekerák po zlatém závodě Haruky Kitagučiové v Paříži očekával, že triumf ocení i účastníci Chodských slavností v Domažlicích, kde se japonská oštěpařka připravuje. Novinářům také řekl, že chtěli sobotní olympijské finále rozhodnout hned prvním pokusem. Chvíli předtím se spojil se svými blízkými a kamarády v oblíbené kavárně, kde závod společně sledovali. A Kitagučiová vyhrála hodem dlouhým 65,80 metru. "Byli jsme domluvení na první pokus. Už rozhazování bylo velice luxusní. Říkala, že se cítí," prozradil Sekerák.
08:45 – Belgičanka Lotte Kopecká chce na závěr programu na velodromu dokázat, že je nejvšestrannější cyklistkou. Byla trochu zklamaná, že si ze silnice odvezla jen jeden bronz, vylepšit to může na dráze v omniu, které se skládá ze čtyř disciplín.
07:05 – Basketbalové finále žen má stejné složení jako dnešní duel basketbalistů. I v něm je favoritem tým Spojených států, který na hrách naposledy utrpěl porážku v roce 1992 v Barceloně. K posledním pěti triumfům pomohla Diana Taurasiová a v neděli se může radovat na šestých hrách. Víc zlatých olympiád má na kontě jen německá jezdkyně Isabell Werthová.
07:00 – Z dvojice pětibojařek uspěla v semifinále jen Hlaváčková, kterou trénuje olympijský vítěz z Londýna David Svoboda. Jeho svěřenkyně se už v 18 letech začíná zabydlovat mezi elitou. Letos v dubnu obsadila na Světovém poháru v Ankaře čtvrté místo. Zlato obhajuje Britka Kate Frenchová, k největším favoritkám patří korejská mistryně světa Song Sung-min a loňská mistryně Evropy Italka Alice Soterová.
06:30 – Tereza Hrochová a Moira Stewartová vyběhnou už v 8:00 směr Versailles a čeká je neobvykle těžká trať s dvěma kopci. Nejlepší muži, kteří se při maratonech blíží dvouhodinové hranici, na ní dnes strávili v průměru o tři minuty víc, než je pro ně obvyklé. A vítězka může být opět z Etiopie, protože Tigst Assefaová běžela při světovém rekordu loni v Berlíně téměř o dvě minuty rychleji než její největší soupeřka. Tou je Sifan Hassanová z Nizozemska, která už v Paříži vybojovala dvě bronzové medaile na dráze. Hrochová doběhla před třemi lety v Sapporu na 58. místě, pro její reprezentační kolegyni to bude olympijská premiéra.