OH v Paříži, den desátý: Duplantis znovu překonal světový rekord. Rohanovi unikla medaile
Češky a Češi v akci
Adam Ondra v pondělí absolvoval v Paříži první krok v dvojkombinaci sportovního lezení, po první části kvalifikace je pátý. Představili se také vodní slalomáři, Jiří Prskavec skončil v kayakcrossu před branami semifinále, Lukáš Rohan naopak postoupil až do finále, které zakončil na čtvrtém místě. Celkem bylo desátý den OH rozděleno 20 medailových sad.
Zprávy
23:50 – Francouzští fotbalisté v semifinále domácího olympijského turnaje porazili 3:1 po prodloužení Egypt a zahrají si se Španělskem o zlato.
23:07 – Mužský olympijský turnaj v basketbalu 3x3 vyhráli Nizozemci. V dramatické koncovce finále na Place de la Concorde zarmoutili domácí výběr, když dvoubodovým košem s klaksonem ukončujícím prodloužení zvítězili 18:17. Bronzové medaile si odnesli vicemistři Evropy Litevci, kteří zdolali v duelu o třetí místo obhájce titulu Lotyše 21:18.
22:46 – Olympijskými šampionkami v basketbalu 3x3 se v Paříži staly Němky, které v evropském finále porazily Španělsko 17:16. Bronz získaly zlaté medailistky z premiéry basketbalu 3x3 pod pěti kruhy v Tokiu Američanky po výhře nad Kanadou 16:13.
22:19 – Tyčkař Armand Duplantis znovu vylepšil vlastní světový rekord. Švéd, který se spíš než na soupeření s rivaly zaměřuje na posouvání maxima, stanovil jeho novou hodnotu na 625 cm. Dosud nejvýš, 624 cm, skočil letos v dubnu v čínském Xiamenu. Není překvapením, že ve finálovém závodě v Paříži neměl konkurenci a bere zlatou medaili. Více informací najdete v článku.
22:12 – Britka Keely Hodgkinsonová vyhrála olympijské finále v běhu na 800 metrů v čase 1:56,72 a ke třem stříbrům z globálních akcí přidala nejcennější kov. V závodě šla brzy do čela a odrazila útok mistryně světa Mary Moraaové z Keni, která ji porazila v Budapešti. Keňanku před cílem předběhla ještě Tsige Dugumaová z Etiopie.
21:54 – Američanka Valarie Allmanová v soutěži diskařek obhájila zlato z Tokia, když zůstala jen půl metru pod hranicí 70 metrů. Dramatický boj o stříbro pro sebe rozhodla jen díky lepšímu druhému pokusu Číňanka Feng Pin, mistryně světa z roku 2022. Ten nejdelší 67,51 měla přesně stejný jako Chorvatka Sandra Elkasevičová, která si v pařížském finále si vylepšila letošní maximum, ale stačilo to jen na bronz.
21:35 – Běh na 5000 metrů skončil dvojitým triumfem keňských vytrvalkyň. Světová rekordmanka na 10 000 m Beatrice Chebetová porazila ve finiši Faith Kipyegonovou. Ta byla ale posléze divkalifikována a na druhé místo se posunula Sifan Hassanová z Nizozemska.
21:26 – V osmifinále se rozloučil s olympijským turnajem plážových volejbalistů Američan Chase Budinger, který má za sebou sedm sezon v NBA. Bývalý basketbalista Houstonu a Minnesoty a jeho parťák Miles Evans nestačili na obhájce zlata Anderse Mola a Christiana Söruma, kterým podlehli 16:21 a 14:21.
20:33 – Z rozběhů na 200 metrů na OH v Paříži nikdo z české trojice nepostoupil a všichni půjdou do oprav. Nejrychlejší byl Tomáš Němejc s časem 21,03, což bylo o půl sekundy víc, než v červnovém semifinále ME v Římě. Ondřej Macík byl o setinu pomalejší a Eduard Kubelík zapsal 21,14, také daleko za svým výkonem z ostravské haly.
20:08 – Britské dráhařky Katy Marchantová, Sophie Capewellová a Emma Finucaneová vyhrály finále týmového sprintu proti Novozélanďankám ve světovém rekordu 45,186 sekundy. Historické maximum zajely během dne už potřetí. V odpolední kvalifikaci dosáhly času 45,472, v rozřazovací fázi pak 45,338. Bronz vybojovaly Němky, které v souboji o bronz předčily Nizozemky.
20:06 – Španělští fotbalisté v semifinále olympijského turnaje porazili po obratu 2:1 Maroko a stejně jako před třemi lety v Tokiu si zahrají o zlaté medaile.
19:40 – Tomáš Habarta nastoupil do rozběhu na 3000 metrů překážek se zraněným kolenem a hned v prvním kole z dráhy odkulhal.
19:26 – Britské dráhové cyklistky Katy Marchantová, Sophie Capewellová a Emma Finucaneová postoupily na olympijských hrách v Paříži do finále týmového sprintu ve světovém rekordu 45,338. Vylepšily tak vlastní maximum z odpolední kvalifikace (45,472).
18:57 – Nizozemská jachtařka Marit Bouwmeesterová má den před koncem olympijské soutěže v kategorii ILCA 6 neboli Laser Radial na prvním místě nedostižný náskok. Šestatřicetiletá závodnice zopakuje triumf z Ria de Janeiro 2016 a stane se nejúspěšnější jachtařkou olympijské historie, druhá v Paříži skončí obhájkyně zlata z Tokia Dánka Anne-Marie Rindomová.
17:41 – Lukáš Rohan sice na medaili v kayakcrossu nedosáhl, i tak se ale v Paříži postaral o nejlepší výsledek české vodácké výpravy. Ta poprvé od návratu vodního slalomu do programu her v roce 1992 nezískala ani jednu medaili.
17:39 – Britské dráhové cyklistky Katy Marchantová, Sophie Capewellová a Emma Finucaneová vytvořily v pondělní kvalifikaci týmového sprintu časem 45,472 sekundy nový světový rekord. Dosavadní maximum Číňanek vylepšily o 15 tisícin, za Britkami skončily v kvalifikaci Novozélanďanky a Němky.
17:21 – Australská hvězda Ariarne Titmusová si po OH, kde získala dvě zlaté medaile, dá zhruba roční přestávku od plavání. "Teď si každopádně dám hodně dlouhou pauzu a nevím, kdy se k plavání vrátím. Až se na to prostě budu cítit. Nejspíš to bude asi tak za rok," uvedla třiadvacetiletá plavkyně.
17:02 – Česko třetí medaili na OH v Paříži zatím nezískalo, Lukáš Rohan skončil ve finálové jízdě kayakcrossu na posledním čtvrtém místě. Zlato získal Finn Butcher z Nového Zélandu, stříbro vybojoval hlavní favorit a trojnásobný mistr světa Brit Joseph Clarke a bronz Noah Hegge z Německa.
17:00 – Australská vodní slalomářka Noemie Foxová se stala historicky první olympijskou vítězkou v kayakcrossu. Navázala na dvě pařížská zlata sestry Jessiky.
16:54 – Dánský badmintonista Viktor Axelsen obhájil olympijské prvenství z Tokia, v pařížském finále porazil dvakrát 21:11 Kunlavuta Vitidsarna z Thajska.
16:25 – Začátek semifinálové jízdy kayakcrossu sice Lukáši Rohanovi vůbec nevyšel, brzy se ale znovu dostal do kontaktu se soupeři a po chybě Francouze Borise Neveua projel cílem na druhém místě. Kolem 17:00 tak pojede finále nové olympijské disciplíny a může pro Česko v Paříži získat třetí medaili.
16:10 – Lukáš Rohan skončil ve čtvrtfinálovém závodě podobně jako Prskavec třetí, ovšem po trestu pro domácího Titouana Castrycka se posunul na postupové druhé místo a bude se jej týkat odpolední semifinále.
15:56 – Italští střelci Gabriele Rossetti a Diana Bacosiová vyhráli olympijský skeet dvojic, v boji o zlato porazili Američany Hancocka a Smithovou 45:44.
15:53 – Jiří Prskavec do semifinále kayakcrossu nepronikl, ve čtvrtfinále skončil na nepostupovém třetím místě. Na svůj závod čeká ještě Lukáš Rohan.
15:40 – Soutěž v prostných ovládla Brazilka Rebeca Andradeová, druhé místo obsadila americká hvězda Simone Bilesová.
14:52 – Čínské pozemní hokejistky překvapivě porazily ve čtvrtfinále olympijského turnaje v Paříži 3:2 Austrálii a po 16 letech postoupily do semifinále. Australanky přitom ovládly bez porážky základní skupinu, zatímco Číňanky prošly do vyřazovací části z posledního čtvrtého postupového místa.
14:34 – Japonský gymnasta Šinnosuke Oka triumfoval na hrazdě a v Paříži získal po družstvech a víceboji třetí zlatou medaili. Zvítězil před Ángelem Barajasem z Kolumbie, bronz získali Čang Po-cheng z Číny a Tchang Čchia-chung z Tchaj-wanu.
13:32 – Hvězdná americká gymnastka Simone Bilesová obsadila na kladině až páté místo a čtvrté zlato na olympijských hrách v Paříži nezískala. Majitelka 23 titulů z mistrovství světa tak zároveň přišla o šanci vyrovnat ženský rekord v počtu zlatých olympijských medailí. Soutěž na kladině vyhrála Italka Alice D'Amatová před Čou Ja-čchin z Číny a krajankou Manilou Espositovou.
13:20 – Sportovní střelci Jakub Tomeček a Barbora Šumová se do bojů o olympijské medaile v soutěži dvojic ve skeetu neprobojovali. Po sedmi chybách Šumové skončili v kvalifikaci v Chateauroux na osmé příčce. S celkovou bilancí 143 tref ze 150 ran je dělily od postupu do bojů o bronz tři úspěšné trefy.
13:06 – Po 44 letech si polští volejbalisté zahrají na OH o medaili. Od zlata v Montrealu 1976 se jedinkrát dostali do semifinále o čtyři roky později a prokletí zlomili v Paříži pondělním vítězstvím 3:1 nad Slovinskem. Japonci se mohli do nejlepšího olympijského kvarteta vrátit dokonce po 48 letech, ale neproměnili čtyři mečboly a italským mistrům světa podlehli 2:3.
12:45 – Ani jedna z trojice českých běžkyň na 400 metrů nevybojovala přímý postup. Lurdes Gloria Manuel, Lada Vondrová i Tereza Petržilková jdou do oprav.
12:31 – Čínský gymnasta Cou Ťing-jüan obhájil na olympijských hrách v Paříži zlato na bradlech. Na druhém místě skončil Ilja Kovtun z Ukrajiny, třetí byl Šinnosuke Oka z Japonska. Cou Ťing-jüan dostal od rozhodčích 16,2 bodu a před Kovtunem zvítězil s náskokem sedmi desetin. V Paříži získal třetí medaili po druhých místech v soutěži družstev a na kruzích.
12:22 – Lezec Adam Ondra je po první části kvalifikace na olympijských hrách v Paříži pátý. V dnešním boulderingu i díky jednomu topu zapsal 48,7 bodu a přiblížil se pátečnímu finále. O osmičce postupujících se rozhodne součtem výsledků se středeční obtížností.
12:18 – Tyčkařka Amálie Švábíková postoupila v Paříži do středečního finále. Ani nemusela splnit limit 470 cm, protože 455 cm zdolalo jen 11 skokanek.
11:58 – Olympijské zlato ve dvouhře badmintonistek získala v Paříži nejvýše nasazená An Se-jong z Koreje. Úřadující mistryně světa ve finále porazila 21:13, 21:16 Číňanku Che Ping-ťiao.
11:47 – Český překážkář Vít Müller byl v rozběhu na 400 metrů v Paříži šestý v čase 49,44 sekundy a v úterý ho čekají opravy. Na stejné trati neuspěla Nikoleta Jíchová ani v opravách a po čtvrtém místě za 55,31 sekundy v úterním olympijském semifinále nepoběží. Matěj Krsek si v opravách na 400 metrů zlepšil osobní rekord o dvě setiny na 45,53 sekundy, ale na semifinále to také nestačilo. Rozběhy ještě čekají tři české běžkyně na hladké čtvrtce.
10:13 – Olympijským šampionem ve střelbě z rychlopalné pistole se stal Číňan Li Jüe-chung. Úřadující mistr světa ve finále na střelnici v Chateauroux porazil Korejce Čo Jong-čea o sedm bodů. Bronz získal další Číňan Wang Sin-ťie.
10:08 – Smíšenou štafetu triatlonistů na olympijských hrách v Paříži vyhrálo po dramatickém finiši na posledním čtvrtém úseku Německo. Stříbro získaly Spojené státy americké, na třetím místě skončili zlatí z premiéry této disciplíny z Tokia Britové. Čeští reprezentanti se stejně jako před třemi lety do závodu nekvalifikovali.
09:01 – Program na střelnici v Chateauroux zakončí soutěž ve skeetu smíšených dvojic. Ve 14 dosavadních disciplínách Češi na medaili nedosáhli, nejblíž k ní měl Jiří Přívratský, který skončil ve střelbě z malorážky čtvrtý. Bez medaile se česká střelecká výprava dosud vracela jen jednou - z Ria de Janeiro v roce 2016. Není moc pravděpodobné, že by se ve skeetařském mixu nulová bilance změnila. Jakub Tomeček byl v individuální soutěži dvanáctý, Barbora Šumová ještě o deset míst níž.
08:50 – Ve čtvrtfinále kayakcrossu jsou Jiří Prskavec a Lukáš Rohan. Olympijský vítěz na kajaku z Tokia si může vynahradit pařížské zklamání ze své hlavní disciplíny. Novinka programu je divácky atraktivní, ne každému ale tvrdý boj mezi brankami sedí, o čemž se přesvědčila i trojnásobná olympijská vítězka Australanka Jessica Foxová.
08:33 – Tomáš Habarta letos už dvakrát vylepšil po 52 letech český rekord na 3000 m překážek, teď ho čeká první konfrontace s podstatně rychlejšími africkými steeplaři, což by mohla být příležitost k dalšímu zrychlení.
07:57 – V uplynulých devíti dnech posbírali nejvíce medailí sportovci se Spojených států amerických (71). Domácí Francie je se 44 cennými kovy na třetím místě, zatímco české výpravě po jednom zlatu a bronzu patří 33. příčka.
07:00 – Ve dvou rozbězích atletického programu bude mít Česko maximální, tedy trojnásobné zastoupení. Eduard Kubelík, Ondřej Macík a Tomáš Němejc poběží dvoustovku, na dvojnásobné trati zakleknou do bloků Lurdes Gloria Manuel, Tereza Petržilková a Lada Vondrová. Podle letošních tabulek má k postupu do semifinále nejblíž Manuel, čas 50,52 při jejím čtvrtém místě na mistrovství Evropy v Římě ji mezi přihlášenými čtvrtkařkami řadí na 16. příčku. Čtvrtá byla v Římě také tyčkařka Amálie Švábíková a výkon 473 cm z mistrovství republiky ve Zlíně znamená deváté místo v redukovaném žebříčku.
06:20 – Triatlonisté se v pondělí ráno znovu ponoří do Seiny, aby absolvovali smíšenou štafetu. V ní lze očekávat další souboj hostitelské země s britskými triatlonisty, po individuálních závodech mají obě země zlato a bronz. Triumf z Tokia obhajují Britové, ale Francouzi mají letos vyrovnanější tým, neboť jejich dvojky obsadily shodně čtvrtá místa.
06:15 – Adam Ondra obsadil při olympijské premiéře svého sportu v Tokiu šesté místo. Neoblíbená disciplína – lezení na rychlost – ho teď nečeká, stala se z ní samostatná soutěž. V Paříži začne dvacítka lezců boulderingem, při němž překonávají jednotlivé mimořádně obtížné překážky nízko nad zemí. Ve středu pak bude následovat Ondrova nejsilnější zbraň – lezení na obtížnost. Po sečtení bodů z obou částí postoupí do finále osm lezců. Favoritem je mistr svět Rakušan Jakob Schubert, Ondra skončil loni v Bernu šestý.
06:10 – Simone Bilesová už má při své třetí účasti na hrách celkem sedm zlatých. Další může přidat na kladině a v prostných, kde sklízela ve víceboji i v družstvech nejvyšší známky. Pokud se jí to podaří v pondělí zopakovat, dostihne v počtu vítězství nejúspěšnější olympioničky všech dob – někdejší sovětskou gymnastku Larisu Latyninovou a americkou plavkyni Katie Ledeckou.
06:03 – Jen málokterá z 329 olympijských disciplín má tak jasného favorita, jakým je švédský tyčkař Armand Duplantis. Má už olympijské zlato, dva tituly mistra světa, osmkrát zlepšil světový rekord. Tři roky od Diamantové ligy v Lausanne ho nikdo neporazil. Z finálových soupeřů se letos žádný nepřehoupl přes šest metrů. Duplantis to dokázal osmkrát a v pondělí může atakovat své maximum 624 cm z dubnového mítinku v čínském Sia-menu.