Reklama
Reklama
Reklama
Další
Reklama
Reklama
Reklama

Nejlepší volní hráči: V jakých klubech skončí Bale, Dybala či hvězdy Realu?

Josh Donaldson
Vymění Dybala černo-bílý dres Juventusu za modro-černé barvy Interu Milán?
Vymění Dybala černo-bílý dres Juventusu za modro-černé barvy Interu Milán?Profimedia
Se začátkem července začne mnoho fotbalistů hledat nový domov pro sezonu 2022/23. Kvůli současné finanční situaci ve fotbale - a po celém světě - jich víc a víc opouští bývalé kluby po koncích smluv a na trhu je tak několik “plejerů” světové třídy, kteří jsou dostupní jako volní hráči. Livesport vybral ty nejlepší z nich.

Paul Pogba

Jeden z nejznámějších fotbalistů planety po šesti letech konečně ukončil hořký druhý vztah s Manchesterem United. Paul Pogba (29) v roce 2016 přestoupil z Juventusu za 105 milionů liber (tři miliardy korun), jeho ohromně vysoká mzda - údajně 290 tisíc liber (8,3 milionu korun) týdně - mnoha klubům brání, aby si mohly dovolit ho podepsat. 

Pogba ve svém novém dokumentu Pogmentary prohlásil: “Chci Manchesteru ukázat, že udělal chybu, když čekal, až mi nabídne novou smlouvu. A chci taky ukázat jiným klubům, že Manchester udělal chybu, když mi tu smlouvu nedal.” United mu údajně poté nabídli vyšší částku, to ale Francouz smetl ze stolu.

Kvůli vysokým finančním požadavkům má tak dost omezené možnosti co se týče hledání nového klubu. Jako nejpravděpodobnější se jeví návrat do Juventusu, kam jako volný hráč z Manchester United přišel už v roce 2012. Podle informací Fabrizia Romana už je jeho comeback ke “Staré dámě” prakticky hotový a oficiálně má být oznámen začátkem července.

 

Gareth Bale

Velšský záložník ukončil své osmileté působení v Realu Madrid. Byla to pořádná jízda na horské dráze. Když byl na vrcholu, slavil tři výhry v Lize mistrů v řadě (pět celkově), ve finále v roce 2019 proti Liverpoolu dal památný gól nůžkami. Ale zažil i dno, kdy ho vypískali vlastní fanoušci na Santiago Bernábeu. Dá se říct, že Garethu Baleovi (32) v Madridu budou víc chybět golfová hřiště než samotný “bílý balet.”

V posledních dvou letech se jeho soustředěnost přesunula především k úspěchu velšského národního týmu. To bude rozhodující i pro jeho další kroky v létě. Dokonce vyšly na povrch spekulace, že by mohl ukončit kariéru, pokud by Wales nepostoupil na zimní MS v Kataru. Tuhle možnost si ale poté, co jeho tým v posledním barážovém zápase porazil 1:0 Ukrajinu, můžeme škrtnout.

Dá se jen těžko odhadovat, kde bude příští sezonu hrát. Getafe - další klub z Madridu - odmítlo, že by se pokusilo Balea udržet ve Španělsku, jako nejreálnější se tak jeví návrat na Britské ostrovy. Zdá se, že favoritem na jeho podpis je Cardiff City, klub z jeho rodného města. Překážkou je ale Baleova mzda, která má být vyšší, než loňský plat celého Cardiffu dohromady. Jako zajímavé a reálné možnosti se jeví i návraty do Tottenhamu nebo Southamptonu, kde jeho kariéra začala. Ať už se přesune kamkoli, jeho nový (či staronový) klub bude muset uzpůsobit jeho čas na hřišti jeho zdravotnímu stavu po mnoha zraněních a také blížícímu se MS. Aktuálně se jako nejpravděpodobnější jeví varianta, že bude působit v Los Angeles.

 

Isco

Real Madrid letos v létě prochází velkou obměnou. Kromě Balea odchází z týmu, který se snaží omladit, i Marcelo (34) či záložník Isco (30). Ten za devět let v dresu Los Blancos nastoupil do 352 zápasů, v minulé sezoně jich ale stihl pouze 14. Jeho role u šampionů La Ligy a Ligy mistrů se zmenšuje.

Jeho další kroky mohou směřovat do Říma, šikovný playmaker by však preferoval setrvání ve Španělsku. V rodné zemi se o něj zajímá Real Betis a Valencia. I u něj je ale překážkou vysoký plat.

 

Paulo Dybala

Jedna z největších hvězd italské ligy v poslední dekádě mění dres. Paulo Dybala (28) odchází z Juventusu po 293 zápasech a 115 gólech v dresu italského giganta. Na rozdíl od Isca či Balea byl ve svém klubu i v minulé sezoně stálicí základní jedenáctky, když nastoupil ke 29 zápasům a v nich byl přímo zapojen v 15 gólech, ať už jako střelec či nahrávač.

Dybala může pořád dost nabídnout. V médiích je nejvíc spojován s Interem Milán či Tottenhamem. Přesun k italským rivalům by jistě ublížil Juventusu, jenže Inter se chystá přivést zpět Romela Lukaka (29) po neúspěšné sezoně v Chelsea a další velké změny v útoku jsou tím pádem nepravděpodobné.

Cesta ke Spurs se zdá také komplikovaná. A nejen kvůli tomu, že Dybala pobírá větší plat, než si londýnský celek chce dovolit. V Tottenhamu působí ředitel Fabio Paratici a trenér Antonio Conte, kteří Argentince dobře znají z Juventusu, Conteho vztah k Dybalovi je ale poněkud komplikovaný.

 

Ousmane Dembélé

Když ho Barcelona kupovala z Borussie Dortmund za 140 milionů eur (3,4 miliardy korun), vypadalo to jako velký risk. To se potvrdilo. Ousmane Dembélé (25) se nedokázal prosadit do základní sestavy. Po celou dobu působení ve Španělsku ho trápila zranění, za pět sezon kvůli nim vynechal 103 zápasů. Poslední ročník za Barcelonu jeho štaci shrnuje - nastoupil jen třiadvacetkrát a trefil se jednou.

Nedalo se očekávat, že by ho Barcelona prodala ještě po dobu trvání jeho smlouvy. Přišel za ohromné peníze, ale jeho tržní hodnota strmě padala. Vše směřovalo k tomu, že Dembélé nakonec Barcu opustí jako volný hráč.

Mezi zájemce se řadí Chelsea, kterou trénuje Thomas Tuchel - muž, který z Dembélého v Dortmundu vymačkal maximum.

 

Příští rok Lewandowski, Messi i Ronaldo?

Jestli letošní seznam volných hráčů vypadá dobře, příští rok na ještě vyšší úrovni. Robert Lewandowski (33), Cristiano Ronaldo (37), Lionel Messi (35), Karim Benzema (34) a Mohammed Salah (30) mohou opustit své kluby, pokud nepodepíší nové smlouvy. Ty stávající všem končí v létě 2023.

Na přestupovém trhu se čím dál víc ukazuje, že největší moc je v rukou samotných hráčů. Sága kolem Kyliana Mbappého to potvrdila. Hvězdný Francouz byl prakticky celou sezonu spojován s Realem Madrid, než mu PSG na poslední chvíli dalo vylepšenou smlouvu a podpisový bonus v údajné výši 100 milionů eur (2,5 miliardy korun). To nastavilo trend pro výše zmíněné hráče, kteří budou očekávat podobně luxusní zacházení. Vysoké částky tak půjdou rovnou k fotbalistům místo toho, aby se kluby musely přebíjet při nabízení přestupových částek.

Takový model bude pravděpodobně pokračovat, čím dál víc hráčů se bude snažit vyždímat z klubů co největší zisk. Mbappého případ pro to byl zlomovým bodem.