Reklama
Reklama
Reklama
Další
Reklama
Reklama
Reklama

Riga a Tampere. Dějiště hokejového MS: Jedno nadchne historií, druhé novotou

Vladislav Frk
Nokia Arena ve finském Tampere (květen 2022).
Nokia Arena ve finském Tampere (květen 2022).@kallerna
Nedávné pořadatelství hokejových mistrovství světa si zopakují lotyšská Riga i finské Tampere. Zatímco v Pobaltí se národní hokejové výběry naposledy představily při pandemií ovlivněném turnaji na jaře 2021, do supermoderní haly v zemi tisíců jezer se šampionát vrací znovu po roční pauze.

Zápasy skupiny A hostí při letošním světovém šampionátu Nokia Arena. V ní měl svá utkání odehrát i český národní tým, nakonec byl ale po zásahu pořadatelů přeřazen do Rigy. V hlavním městě Lotyšska se skupina B představí v Areně Riga. Vyřazovací část se poté z většiny odehraje ve Finsku. Pouze dva čtvrtfinálové duely se budou konat u řeky Daugavy.

Arena Riga

Největší lotyšská multifunkční hala byla dokončena v roce 2006. Pro hokejové zápasy nabízí kapacitu lehce přes 10 tisíc míst. Domácí zápasy v ní do konce svého působení v KHL roku 2022 hrálo Dinamo Riga. Kromě něj stadion pravidelně využívá basketbalový klub VEF Riga, pro jehož zápasy má hala kapacitu zhruba 11 tisíc míst. V roce 2025 by se na něm mělo odehrát i několik zápasů mistrovství Evropy v basketbalu.

Arena Riga v roce 2017.
Arena Riga v roce 2017.@arenariga

Arena Riga pamatuje už našedivělý úspěch Čechů, konkrétně stříbrnou medaili z hokejového MS v roce 2006. Finálový zápas tehdy ovládli Švédové 4:0. Jedna z méně šťastných vzpomínek pochází také z florbalového světového šampionátu z roku 2016, kdy v této hale česká reprezentace v semifinále prohrála s Finskem. Vítězný gól tehdy obdržela pouhých osm vteřin před koncem. V boji o třetí místo pak prohrála se Švýcarskem 5:8.

Před dvěma lety se v Rize pro změnu opět konalo MS v hokeji. To bylo ovšem ovlivněno pandemií Covidu-19. Česko při něm své skupinové zápasy odehrálo v tamějším Olympijském sportovním centru. Arena Riga hostila až jejich čtvrtfinálový zápas, který mohlo kvůli omezením navštívit maximálně 2 660 diváků. Národní výběr v něm podlehl Finům těsně 0:1.

Nokia Arena

Nejmodernější a největší finská hala pojme při hokejovém utkání bez pár desítek míst 13 a půl tisíce diváků. Arena byla dokončena ke konci roku 2021 a hostila část loňského MS, které se kromě Tampere hrálo ještě v Helsinkách. Zajímavá je tím, že pod ní vedou vlakové koleje, stavba je proto víceúrovňová. Celý projekt kromě haly zahrnuje také hotel, byty i komerční prostory a dokončen by měl být v roce 2024.

Své zápasy v Nokia Areně hraje nejen finská hokejová reprezentace, ale také tamní prvoligové týmy – Tappara a Ilves. Ty se do nového domova přestěhovaly krátce po jeho dokončení a do provozu jej uvedly vzájemným zápasem 3. prosince 2021. Ilves v něm nad městským rivalem triumfoval 6:3. Prohru se 12 tituly historicky nejúspěšnějšího celku SM-liigy sledovala návštěva čítající rovných 13 tisíc lidí.

Oba celky od té doby lákají pravidelně vyšší návštěvy, než kterých dosahovaly v minulosti. V sezoně 2022/2023 navštívilo zápasy Tappary v průměru 7 647 diváků, na Ilves pak chodilo o něco více – 8 217 fanoušků. Svá utkání v hale odehrál na posledním šampionátu i český výběr, který zde ve skupině například poprvé v historii podlehl Rakousku 1:2 po samostatných nájezdech a v semifinále prohrál s Kanadou 1:6. V souboji o třetí místo však zvítězil nad USA 8:4 a oslavil bronzové medaile. Vyřazovací část českého týmu si v Tampere nenechalo utéct 9 047, respektive 9 737 fanoušků.

Vše o MS: Program, skupiny a kdy hrají Češi