ANALÝZA: Hokejový nároďák našel nové lídry. Novic v bráně nezklamal, přesilovka ale zradila
Turnaj, který pro Čechy začal v Karlových Varech a končil ve finském Tampere, lze hodnotit jako úspěšný. Přes mdlé fáze v zápasech se severskými soupeři vůbec nepropadli. Naopak ve více třetinách byli lepším týmem a snad jediné, co národní tým trápilo, byla efektivita ve druhém utkání s domácím Finskem.
Velmi dobře se jevila první obranný pár, ofenzivní hra Jiřího Ticháčka a nenápadně, ale dobře hrající Ronald Knot. Ofenzivu táhla první formace tvořená mistry světa, v dalších lajnách drželi výkon týmu standardně dobře hrající centři Michael Špaček a Kovařčík. Špatně nedopadly ani premiéry nováčků, nejpůsobivější byl výkon debutanta Ondřeje Kacetla v bráně.
Jistota brankáře debutanta
Na mistrovství světa měl český tým kompletní brankářskou sestavu poskládanou ze zástupců týmů NHL. Bylo tak logické, že pro start nového cyklu dostanou šanci gólmani z Evropy. Jedničkou se stal pro první turnaj Kacetl. Muž, který ve 34 letech debutoval v národním týmu, nezklamal.
Navzdory tomu, že s Oceláři v extralize aktuálně sbírá častěji prohry než triumfy, v brance národního týmu podal velmi dobrý výkon a skvěle si vedl v úvodním utkání proti dorážkám. Švédové Kacetla při 18 gólových šancích sice dvakrát překonali, ale znojemský rodák odchytal první zápas s úspěšností zákroků 93,1 %. Podobný výkon pak podal i proti Švýcarsku (5:2), kde inkasoval dvakrát z 18 střel a za celý turnaj si udržel úspěšnost téměř 92 %. Český tým měl díky němu v brance výraznou osobnost.
Gazda s Ticháčkem lídry obrany
Defenzivu vystavěl Radim Rulík se svým trenérským týmem na dvou relativně stálých obranných dvojicích. Největší důvěru dostali Daniel Gazda a Filip Pyrochta, kteří stabilně nastupovali za první útočnou formací.
Zejména zápas se Švédskem (5:2) se vydařil Gazdovi, který vstřelil dva góly a produktivita zadáka Ilves Tampere nebyla náhodná. Gazda s Pyrochtou vytvořili proti Tre Kronor tři šance a dohromady měli šest střeleckých pokusů. V celkově ofenzivním úvodním utkání ale byli oba na ledě spíše přehráváni a severský soupeř měl za jejich přítomnosti více střel na branku. Podobně dobře do ofenzivy hrála první obranná dvojice i se Švýcarskem, zde měla největší převahu z českých obranných dvojic a přímo vytvořila tři šance. Gazda v průběhu turnaje čtyřikrát vypálil na bránu a měl 50% úspěšnosti střelby.
Působivý turnaj odehrál i Ticháček, který měl tu smůlu, že se mu dařilo i v utkání s Finskem, kde Češi vyšli střelecky naprázdno. Kladenský zadák ale hrál velmi ofenzivně a byl přímo zainteresovaný ve třech českých šancích – jednu měl sám a na dvě další nahrál. Proti Finsku vyslal dvě střely na brankáře a přímo přihrál na čtyři střelecké pokusy spoluhráčům. Na turnaji odehrál dva zápasy, v obou případech mu dělal společnost v obraně Knot.
Osa s mistry světa
Ve všech třech utkáních fungovalo v první formaci spojení centra Jáchyma Kondelíka a křídelníka Ondřeje Beránka. Úvodní dva zápasy s nimi odehrál Jakub Flek a zejména v duelu se Švédskem spolupráce fungovala perfektně. Beránek s Flekem se shodně ocitli ve dvou šancích a Flek dokonce zaznamenal čtyři střely. Proti Švýcarsku pak do formace bez problémů zapadl i Radan Lenc. Ten se v neděli ocitl ve třech šancích, na jednu přihrál a dvakrát vystřelil na branku.
V ofenzivě si velmi dobře vedl i Michal Kovařčík, který asistoval u jedné branky proti Švédsku, důležitá ale byla hlavně jeho role při vstupech po útočného pásma, kam pronikal z národního týmu nejčastěji. Právě s ním na ledě měli Češi největší střeleckou převahu.
Vidět byl rovněž centr Špaček, který i v nepovedeném utkání s Finskem nahrál spoluhráčům na celkem sedm střeleckých pokusů, z toho do dvou šancí, a sám měl další dvě gólové příležitosti. Navíc zaznamenal pět vstupů do pásma, po kterých následoval střelecký pokus. K tomu byl dvakrát faulován.
Zrada na přesilovce
Jediný nezdar na turnaji lze přičíst velmi špatné produktivitě a žalostným přesilovkám. Těch měli Češi v utkání proti Finsku k dispozici devět, ale ani jednu nevyužili, což byl kontrast oproti jediné nabídnuté a zároveň využité početní převaze v utkání se Švédy. Problémem byla absence střelby, o čemž svědčí statistika ze hry 5 na 3, kdy národní tým vyprodukoval pouze tři střelecké pokusy a každý byl zablokován. Při standardní přesilovce ve třetí třetině pak zaznamenal jen dvě střely na branku.
Prohra 0:4 s výběrem Suomi je ale jinak pro národní tým krutá. V každé třetině měl totiž víc šancí (4-3, 4-1, 7-4) a jen v prvním dějství byl domácími přestřílený (6-7, 10-10, 18-7). Celkově měl Rulíkův tým o 10 střel a o skoro osm šancí více. Při hře 5 na 5 byl přehrávaný jen jednu pasáž v první třetině, kdy se Finové usadili v českém útočném pásmu a vyprodukovali pět střeleckých pokusů.
Další herní test absolvuje tým Radima Rulíka v prosinci v rámci Swiss Ice Hockey Games, které začnou v Praze duelem proti Finsku, následovat pak budou ve Freiburgu utkání domácími Švýcary a nakonec se Švédskem.