Halepová a doping? Místo očištění jména řeší nesrovnalosti v biologickém pasu
Simona Halepová se loni v září krátce po porážce v 1. kole US Open podrobila operaci nosu, kterou se rozhodla vyřešit dlouhodobé problémy s dýcháním, a předčasně ukončila sezonu.
Zhruba o měsíc později ale fanoušky šokovala mnohem více znepokojující zprávou. Na newyorském grandslamu měla pozitivní test na zakázanou látku stimulující tvorbu hemoglobinu a červených krvinek, tedy s podobnými účinky jako EPO.
Analýza v jejím vzorku odhalila lék Roxadustat, který se používá k léčbě anémie způsobené chronickým onemocněním ledvin. Preparát, který předloni schválila Evropská léková agentura, figurující na seznamu zakázaných látek Světové antidopingové agentury WADA. Halepová vědomé užití jakékoliv zakázané látky odmítla.
Od října má zastavenou činnost
"Za celou svou kariéru jsem na podvádění nikdy ani nepomyslela, bylo by to zcela proti zásadám, v nichž jsem byla vychována. Tváří v tvář takové nespravedlivé situaci se cítím naprosto zmatená a podvedená. Budu bojovat až do konce, abych dokázala, že jsem nikdy vědomě nevzala žádnou zakázanou látku, a věřím, že dříve či později vyjde pravda najevo," uvedla rodačka z Constanțy loni na podzim.
Vítězka Roland Garros 2018 a Wimbledonu 2019 má od října předběžně zastavenou činnost na osm měsíců a svou nevinu dosud nedokázala. Loni v prosinci poskytla ITF všechny důkazy týkající se kontaminace z autorizovaného potravinového doplňku, vyšetřování se však stále nedočkala.
"Od 7. října, kdy jsem byla obviněna z podezření za doping, jsem prožívala svou nejhorší noční můru. Moje jméno bylo znečištěno a čelím nejhorším možným obviněním. Dvakrát jsem se snažila o posudek u nezávislého soudu, ale ITIA si neustále hledá důvody pro odložení jednání," nechápe Halepová.
Těší se na konec května
Nyní naopak čelí dalšímu obvinění v souvislosti s nesrovnalostmi v biologickém pasu.
"Teď, když jsme dodali materiály, že jsem se stala obětí kontaminace, přišli s neobvyklým vývojem mé krve. Přitom výsledky studovali tři renomovaní světoví odborníci a prohlásili je za normální," píše Halepová v novém prohlášení na sociálních sítích.
"Cítím se bezmocně. Nevím, jak čelit obviňování úřadů a jejich motivaci dokázat něco, co jsem nikdy neudělala. Znovu opakuju: Celý život jsem proti jakémukoli podvádění. Není to v souladu s mými hodnotami," reagovala.
"Mou jedinou šancí je teď dostat se k nezávislým soudům v tribunálu a prokázat tam svou nevinu. Mám plnou důvěru ve spravedlnost a těším se na slyšení na konci května, kdy budu moct prezentovat své slyšení po několika odloženích organizací ITIA. Podpora mých blízkých a fanoušků mi dodává odvahu pokračovat v každodenním tréninku a boji za pravdu," dodala.
"Chápeme, že dnešní oznámení zvyšuje složitost již tak vysoce vyprofilované situace. Od začátku jsme odhodláni spolupracovat s paní Halepovou empatickou, efektivní a včasnou cestou," řekla ředitelka antidopingového oddělení na ITIA Nicole Sapsteadová.
"Ale bylo by teď nevhodné komentovat specifika procesu ještě před jeho uzavřením. I nadále budeme pokračovat v jednání s nezávislým tribunálem Sport Resolutions a zástupci paní Halepové, jak nejrychleji to bude možné," dodala.
Zřejmě nejznámějším českým sportovcem bojujícím s nařčením za doping po zjištění abnormálních hodnot v biologickém pasu byl cyklista Roman Kreuziger. V červnu 2013 byl obviněn z užití nedovolené látky, porušení antidopingových pravidel se měl dopustit v letech 2011 a 2012. Přestože naplno trénoval, zúčastnit se závodů nemohl. Místo sportovních soutěží absolvoval soudy či detektor lži, než po 709 dnech své jméno očistil za velké pomoci úspěšných odborníků na sportovní právo.
Co je biologický pas?
Jedná se o počítačovou databázi informací (od roku 2009) o jednotlivci získanou z antidopingových odběrů a jejich analýz v akreditovaných laboratořích WADA. Hodnoty a množství některých látek (počet červených krvinek, množství testosteronu, růstového hormonu) z kontrol jsou dlouhodobě sledovány a významné odchylky mohou vést k zahájení disciplinárního řízení a případně také k potrestání se sportovce.
Případné odchylky software automaticky hlásí. Na rozdíl od standardních dopingových zkoušek ale není výsledek jednoduše negativní, nebo pozitivní. Anomálie nemusí ani zdaleka ukazovat na doping, ale může značit kupříkladu závažné onemocnění.
Pouhá výchylka z hodnot by navíc na rozdíl od klasického dopingového testu nejspíš neobstála jako důkaz před případným soudem, a také proto ke slovu přichází lidský faktor a celý složitý proces je vlastně teprve na začátku. Data si vezme k ruce expert se zkušenostmi v oblasti klinické hematologie, sportovní medicíny a sportovní fyziologie a zpracuje posudek (aniž by věděl, o jakého konkrétního sportovce se jedná)