Fotbalová asociace prodloužila s LFA smlouvu o osamostatnění nejvyšších soutěží
První a druhá liga se po vzoru některých zahraničních soutěží od FAČR osamostatnily před sedmi lety a od sezony 2016/17 převzala jejich řízení LFA. Obě asociace spolu v květnu 2016 podepsaly smlouvu na šest let s následnou dvouletou opcí, kterou uplatnily. LFA potřebovala prodloužit kontrakt s více než ročním předstihem mimo jiné proto, aby mohla vypsat tendr na audiovizuální práva na nejvyšší soutěž.
"Dosavadní smlouva v mnoha ohledech již zastarala. Nastartovalo se jednání mezi FAČR a LFA, které probíhalo více než rok. Ne na všem byla hned shoda, ale myslím, že je to nakonec oboustranně vyvážené, nejen z pohledu financí. Výkonný výbor FAČR schválil prodloužení smlouvy jednomyslně," řekl Fousek.
"Prodloužení smlouvy je důkaz, že nastavení spolupráce s FAČR je funkční. Neprozradím nic tajného, když řeknu, že největší debaty byly samozřejmě o penězích. Vnímám to tak, že jsme došli ke správné rovnováze. Navazujeme na to, co obsahovala dosavadní smlouva. Bavili jsme se také nad délkou smlouvy," podotkl Svoboda.
Součástí dohody je, že LFA bude každý rok přispívat FAČR sedmi miliony korun a k tomu pětiprocentním podílem z výnosu z částky nad 250 milionů korun za sezonu. Naopak liga od FAČR získá 10 procent z výsledků reprezentačního "áčka" v Lize národů a 15 procent z bonusu za případný postup na mistrovství Evropy či světa.
"To znamená, že z komerčního úspěchu LFA bude profitovat FAČR a ze sportovního úspěchu seniorské fotbalové reprezentace bude profitovat LFA. V zájmu všech ligových klubů tak bude maximálně vycházet vstříc reprezentačním potřebám," uvedl Svoboda.
"Chceme se vzájemně motivovat úspěšností. Samozřejmě každý do toho vstupoval s nějakou maximalistickou představou a nakonec jsme našli společný kompromis," uvedl Fousek.
LFA po převzetí profesionálních soutěží zřídila vlastní disciplinární komisi, která má na starosti první a druhou ligu. Komise rozhodčích stejně jako odvolací komise nadále spadají pod FAČR.
LFA bude od sezony 2024/25 nově řídit od vstupu profesionálních klubů do hry domácí pohár, který dosud organizovala FAČR. MOL Cup bude ale dál formálně a marketingově soutěží FAČR. Doprovodná memoranda smlouvy řeší projekt videorozhodčího a podporu talentované mládeže.
Tendr na TV práva bude vypsán již brzy
Tendr na televizní práva od ligové sezony 2024/25 bude vypsán v nejbližší době a LFA si slibuje výrazně více financí. Do 30. června příštího roku drží práva společnost Pragosport, která podle médií ročně platí zhruba 150 milionů korun.
"Teprve dneškem máme co nabízet a prodávat, byť samozřejmě nejsme pasivní, že bychom čekali. Další krok bude příští týden podpis se společností Deloitte, která bude mít poradenský mandát. Naším cílem je, abychom do konce září měli tendr uzavřený a vyhlášený," řekl Svoboda.
"Nemám potřebu vzkazovat cifry potenciálním zájemcům. S hodnotou mediálních práv samozřejmě nemůžeme být dnes spokojeni. Každopádně když nebude hodnota minimálně dvojnásobná oproti dnešku, budu to považovat za velký neúspěch. Věřím, že to bude více," doplnil šéf LFA.
Nepotvrdil, že podmínkou tendru bude, aby broadcaster zajistil takzvanou kalibrovanou čáru pro posuzování ofsajdových situací, která v české lize stále schází. "Naším cílem je kalibrovanou čáru do ligy přivést. Potřebujeme k tomu součinnost i technologických zajišťovatelů přenosů, ale jak přesně to bude, to zatím není popsáno. Naším cílem musí být, aby nejpozději od sezony 2024/25 kalibrovaná čára byla," řekl Svoboda.