Flashback: Rivalita, která trvá od roku 1881 aneb Jak se zrodilo manchesterské derby?
Celky Newton Heath, předchůdce United a St. Mark's, předchůdce City, se poprvé střetly na půdě St. Mark's a utkání vyhráli hosté 3:0. V sezoně 1892/93 se oba kluby zapojily do fotbalové ligy, i když Newton Heath vstoupil do první divize, zatímco St. Mark's začal ve druhé. První ligové derby se tak uskutečnilo až po dvou sezonách, kdy Newton Heath sestoupil. Zápas se hrál 3. listopadu 1894 a skončil dalším vítězstvím budoucích United, Newton Heath porazil tehdy už Manchester City 5:2.
Klub železničářů
Celý název předchůdce Red Devils zněl Newton Heath LYR Football Club. Začátky byly skromné, tým byl založen v roce 1878 jako klub zaměstnanců železnice Lancashire and Yorkshire Railway (LYR) v Newton Heath v severovýchodní části Manchesteru. Hráči tehdy hájili, podle barev společnosti, zelenou a žlutou.
V roce 1902 se klub dostal do finančních potíží a vše dokonce směřovalo k jeho zániku. Kapitán týmu Harry Stafford však přesvědčil čtyři místní podnikatele, včetně Johna Henryho Daviese, pozdějšího prezidenta klubu, aby pomohli dluhy splatit. A díky této pomoci vznikl 24. dubna 1902 Manchester United.
Farní tým
A co St. Mark's? V 70. letech 19. století se členové farnosti anglikánského kostela svatého Marka v Západním Gortonu jihovýchodně od centra Manchesteru rozhodli založit sportovní klub, který by pomohl bojovat proti násilí místních gangů a odvrátil farní komunitu od problémů. Jedním z nich byl alkoholismus, který způsobovala především vysoká nezaměstnanost, jíž Manchester v té době trpěl.
Prvním sportovním klubem, který farníci v roce 1875 založili, byl kriketový tým. Ten měl přivést především místní mladé muže ke zdravějšímu způsobu trávení volného času. V zimních měsících však nebylo možné kriket hrát a tak v roce 1880 vznikl církevní fotbalový tým s názvem St. Mark's (nebo někdy West Gorton, podle názvu oblasti).
Kromě fary kostela svatého Marka byl klub spojen také s místními železárnami, kde působili církevní funkcionáři a zároveň klíčoví zakladatelé klubu William Beastow a Thomas Goodbehere. Co se týče klubových barev a symbolů, hráči po vzoru kostela nosili černé dresy s bílým křížem na prsou.
V roce 1887 musel tým změnit působiště a přestěhovat se z West Gortonu do Ardwicku, čímž se změnil i jeho název. Jako Ardwick však klub fungoval jen do roku 1894, kdy jej dostihly finanční potíže. Klubu pomohli, podobně jako United a mnoha dalším anglických týmům té doby, místní podnikatelé. A kádr byl tak znám pod novým názvem – Manchester City.
Manchesterské derby se v historii hrálo již téměř 200krát, pokud bereme v úvahu pouze oficiální zápasy, a další vzájemné střetnutí je v plánu 15. prosince. Ruben Amorim, nový trenér z Portugalska, se příznivcům Rudých ďáblů zalíbil ještě před svým příchodem na Old Trafford, když minulý týden ještě jako trenér Sportingu porazil v Lize mistrů jejich rivala 4:1.
Zda nový kouč, který se kormidla ujme poprvé 24. listopadu v zápase proti Ipswichi, svůj triumf nad Pepem Guardiolou zopakuje jisté není, i tak se ale příznivci United po mnoha letech na derby těší více než jejich modří sousedé, kteří se nemohou vyhrabat ze současné krize způsobené zraněními.