Kudy na Arménii? Cesta k úspěchu vede přes českou levou stranu, pozor však na argentinské křídlo
V kvalifikaci na EURO získali svěřenci trenéra Oleksandra Petrakova v osmi utkáních stejný počet bodů, což ve skupině s Tureckem, Chorvatskem nebo Walesem nestačilo ani na přímý postup, ani na umístění na pozici zajišťující účast v baráži. I to už koneckonců napovídá, že musí existovat mnoho cest, jak na Armény takticky vyzrát. Vzadu nastupují ve středním až nízkém bloku (v závislosti na kvalitě soupeře) ve formaci 5-4-1 a v organizované obraně svým soupeřům nenechávají mnoho prostoru pro přechod středem.
I z toho důvodu si proti nim týmy tvoří největší objem šancí pomocí centrů nebo rychlých přechodů do otevřené defenzivy. Na krajích hřiště a meziprostorech na jejich obránce platí rotace křídel a osmiček, případně průnikové přihrávky na rozběhnuté hráče. Oba nejčastěji nastupující krajní beci, tedy Nair Tiknizjan s Kamem Hovhanisjanem, jsou sice pro tým nesmírně důležití v rozehrávce a v ofenzivě, bránění však mezi jejich silné stránky nepatří.
Zejména pak v případech, kdy stojí proti dobrým driblérům, neboť souboje jeden na jednoho často prohrávají nejen u postranní čáry, ale dokonce i v těsné blízkosti vápna. Pokud se proti nim Ivan Hašek rozhodne postavit hráče s dobrým vedením míče, získá tím velkou výhodu. Jedná se přesně o typ utkání, který by mohl sednout reprezentačním novicům Pavlu Šulcovi s Matějem Juráskem, zejména vzhledem k výbornému herní rozpoložení plzeňského střelce.
Data ukazují, že velmi špatně bráněná je zejména pravá strana Arménie, a to jak v meziprostoru, tak uvnitř vápna. Hovhanisjan se při rozehrávce zpravidla vysouvá až do pozice pravého křídla, odkud se po ztrátě míče často nestíhá vracet a má tendenci faulovat. Právě s výstavbou hry Arménie často bojuje.
V první fázi rozehrávky mají její pasy do středu hřiště jen velmi malou úspěšnost, a proto se proti ní vyplatí strategie s aktivním presinkem. Nejlépe s cílem donutit ji k nakopávaným míčům, které jsou podle analýzy její nejhorší volbou v rozehrávce. Jestli Haškův tým donutí Armény hrát dlouhé míče, bude kontrolovat dění na trávníku.
Při hře bez míče bude rovněž důležité zabránit pasům na Eduarda Spercjana. Střední záložník působící v Krasnodaru je klíčovým mužem arménského výběru a také jeho kapitánem v případě, že zrovna není k dispozici stoper Varazdat Harojan. V reprezentaci se pohybuje v prostoru levého středního záložníka a směrem dopředu je skutečně komplexním hráčem. Často se dostává do zakončení v centrálních prostorech uvnitř vápna, díky své výborné kopací technice je navíc schopen skórovat i z úhlu nebo dokonce mimo šestnáctku.
Jediný spolehlivý útočník...
V ruské lize s míčem dominuje a se svou technikou by se neztratil ani v lepších evropských soutěžích. Svými kolmicemi i diagonálními přihrávkami z meziprostorů i zóny před pokutovým územím pravidelně vytváří velký objem šancí nejen na klubové úrovni, ale také v národním týmu. V něm si skvěle rozumí především s už zmíněným levým bekem Tiknizjanem a také s levým křídlem Lucasem Zelarayánem.
Faktem je, že Arménie vede většinu svých akcí v rozehrávce, přechodové fázi i finální třetině po levé straně a výše uvedené trio v jejím kádru svými schopnostmi jasně vyčnívá. Pravá strana české obrany tudíž projde zatěžkávací zkouškou, protože drtivá část útoků téměř jistě povede právě tudy. Je tudíž možné, že kouč Hašek v úterý vyzkouší také rozestavení se třemi obránci.
Tiknizjan je klasickým ofenzivním typem krajního zadáka, v právě probíhajícím ročníku ruské ligy už za moskevský Lokomotiv vstřelil šest branek a na další tři přihrál. Dokáže tvořit nejenom z hloubi pole, ale také vysoko nahoře a je schopný se pravidelně dostávat k přihrávkám i střelám ve vápně. Zároveň se řadí mezi vynikající běžce. Dokonce i ve fyzicky náročné české lize by patřil mezi hráče s nejvyšším počtem naběhaných metrů celkem i těch ve vysoké intenzitě. A rovněž mezi ty nejrychlejší.
Zelarayán je sice rodilým Argentincem a v Arménii nikdy nehrál, protože však jeho otec z této zakavkazské země pochází, rozhodl se reprezentovat právě ji. Nejen, že se jedná o gólové křídlo s výbornou kopací technikou, ale zároveň také o skvělého dribléra a kreativce. V týmu Arménie má dokonce největší podíl vytvořených šancí a se třemi brankami byl jejím nejlepším střelcem v uplynulé kvalifikaci na EURO.
O přísun branek se stará také teprve 20letý Grant-Leon Ranos, který prošel mládežnickými výběry Hannoveru, Dortmundu a Bayernu, přičemž aktuálně působí v Mönchengladbachu, kde je spoluhráčem Tomáše Čvančary. Na klubové úrovni sice téměř nenastupuje, nicméně Petrakov mu věří a udělal z něj svého nejvytíženějšího útočníka. S dospělým fotbalem má Ranos sice málo zkušeností, jeví se však jako devítka s dobrým výběrem místa a schopností zakončit oběma nohama i hlavou. Jinou spolehlivou devítku Arméni k dispozici nemají.
Pokud se Čechům povede ubránit několik silných individualit soupeře, budou aktivní při hře bez míče a donutit soupeře k centrům při rozehrávce i ve finální třetině, mají rozhodně dostatečnou kvalitu na to, aby v přípravném utkání uspěli.