Derby Week: Zlatý tým, bitvy o titul, čtyři nejúspěšnější kluby aneb Budapešť plná derby
Budapešťská silná čtyřka
Ferencváros získal 35 mistrovských titulů (včetně toho z aktuální sezony, který si zajistil už čtyři kola před koncem soutěže), MTK Budapešť 23, Újpest 20 a Honvéd 14. V průběhu historie patřila každému z této čtveřice celá dlouhá etapa. V prvních letech 20. století se vlády ujal Ferencváros, který mezi roky 1903 a 1913 vyhrál svých prvních osm titulů. Narušit jeho nadvládu dokázal MTK, jenž po triumfech v letech 1904 a 1908 následně kraloval od období kolem první světové války až do roku 1925, kdy vyhrál ligu podesáté v řadě a celkově podvanácté.
Mezi Ferencvárosem a MTK tak vznikla první velká budapešťská rivalita označovaná jako Věčné derby (v maďarštině Örökrangadó). V roce 1930 vyhrál svůj první titul další celek z oblasti hlavního města Újpest FC. V roce 1931 jej obhájil a v průběhu dekády před druhou světovou válkou ovládl ligu pětkrát. Ve stejném období Ferencváros přidal tři tituly a MTK dva. Po válce se do fotbalového boje nejen o Budapešť, ale i celé Maďarsko přihlásil další konkurent Honvéd.
Mocní Maďaři určují trendy
Pod názvem Honvéd začal hrát od roku 1949, do té doby se jmenoval Kispést AC. Přejmenován a od základu změněn byl poté, co se vlády v zemi ujala komunistická strana a "pod křídla" si ho vzalo ministerstvo obrany (výraz Honvéd znamená obránce vlasti). Armádní celek do svých řad rekrutoval nejlepší fotbalisty v zemi a úspěch se dostavil okamžitě. Honvéd získal titul hned v sezoně 1949/1950 a v první polovině 50. let mu dokázal konkurovat jen MTK (ligu vyhrál v letech 1951 a 1953). I ten byl režimem protěžovaným klubem pod správou Státního ochranného úřadu neboli tajné policie.
V tu dobu tak byl největším derby ve městě souboj vojenského Honvédu a MTK přejmenovaného na Vörös Lobogó (Rudá vlajka) a reprezentujícího tajnou službu. Kromě domácí nadvlády dosáhly oba celky úspěchů i na mezinárodní scéně. Jejich nejlepší fotbalisté totiž tvořili základ maďarské reprezentace, která si podmanila tehdejší fotbalový svět. Povětšinou šlo o hráče Honvédu v čele s Ferencem Puskásem. Prvním velkým úspěchem národního týmu byl zisk zlatých medailí na olympiádě 1952, na které Maďaři vyhráli celý turnaj beze ztráty bodu a s celkovým skóre 20:2.
V roce 1953 dosáhl Zlatý tým (maďarsky Aranycsapat), jak se výběru doma začalo přezdívat, dalšího velkého úspěchu, ačkoliv šlo jen o přátelský zápas. Ovšem ne jen tak ledajaký. Maďaři se utkali s Angličany v jejich svatostánku ve Wembley a jako první kontinentální tým je dokázali na jejich půdě porazit (6:3). V odvetě v Budapešti, hrané v roce 1954, Maďaři nad Angličany vyhráli 7:1 a uštědřili jim tak historicky nejtěžší porážku. Anglický tisk o svých přemožitelích psal jako o Mocných Maďarech (Mighty Magyars).
Jako jasní favorité jeli Maďaři i na MS 1954, kde až do finále všechny zápasy vyhráli a v pěti utkáních nastříleli 27 branek. V zápase o zlato však překvapivě podlehli 2:3 Západnímu Německu, které v základní skupině porazili 8:3. Kromě výher a výsledků oslnili Mocní Maďaři fotbalový svět i samotným fotbalem. Tým trenéra Gusztáva Sebese hrál revolučním způsobem založeným na dynamickém prolínání jednotlivých řad. Hráči tedy neplnili rigidně jen roli daného postu, ale na hřišti měnili pozice a obsáhli mnohem větší rádius, než bylo do té doby zvykem.
Mocní Maďaři položili základy totálního fotbalu, který později zdokonalili Nizozemci, a který je hlavním principem moderního fotbalu i v současnosti. Úspěšná éra maďarského týmu a zároveň Honvédu skončila v roce 1956. Tehdy v listopadu, když byl tým Honvédu ve Španělsku na zápase proti Athletiku Bilbao v rámci Poháru mistrů evropských zemí, propuklo v Maďarsku povstání, které násilím potlačil komunistický režim s pomocí sovětské armády. Mnoho hráčů Honvédu včetně hvězdného Puskáse využilo situace a ve Španělsku zůstalo v emigraci.
Na konci 60. let přišlo obrození týmu Újpest. A to hlavně díky tomu, že i tento klub byl podporován režimem – byl spravován ministerstvem vnitra. Nesl název podle maďarského středověkého hrdiny a bojovníka Györgyho Dózsy a mezi lety 1969 a 1975 vyhrál sedm titulů v řadě.
Lid vs. režim, město vs. venkov
Na rozdíl od zbylých třech velkých klubů z hlavního města zůstal Ferencváros "klubem lidu" nenapojeným na žádnou se složek státního komunistického aparátu. Se vzestupem sportovní síly Újpesti v 70. letech se nově hlavní rivalitou ve městě stalo derby mezi Ferencvárosem a Újpestí. Kromě politických konotací a sportovní rivality hraje v Budapešťském derby velkou roli i geografie.
Zatímco Ferencváros je tradičně městským klubem ze stejnojmenné čtvrti v samotném centru Budapešti, Újpest je původně samostatnou obcí na periferii v zázemí hlavního města, jehož administrativní součástí se stala až v roce 1950. Všech pět derby o Budapešť v aktuálním ročníku nejvyšší soutěže vyhráli fotbalisté Ferencvárose. Většinu z nich velmi jednoznačně. Nad MTK zvítězili 6:1, 5:1 a 2:1, Újpesti uštědřili porážky 3:0 a 5:0. Završí už jasní mistři ligy z Ferencvárose sezonu dalším vítězstvím v Budapešťském derby? Zápas začíná v neděli 19. května ve 20:15 SELČ. Újpest čeká na výhru nad velkým rivalem od roku 2015 už 25 zápasů.
Další derby týdne
Čtvrtek 16. května
USA – Major League Soccer
DC United – New York Red Bulls
Atlantic Cup (Atlantický pohár)
Lepší z obou rivalů ve vzájemných soubojích během sezony získává na konci ročníku trofej jménem Atlantický pohár. Jejími držiteli za minulý ročník jsou Red Bulls, kteří v posledním derby nad DC United zvítězili v krásném zápase 5:3.
Norsko – Eliteserien
Slaget om Nord-Norge (Bitva o sever Norska)
Města Bodo a Tromso leží za polárním kruhem. V první Bitvě o sever Norska aktuální sezony (hraje se systémem jaro-podzim) půjde o souboj prvního (Bodo) s posledním týmem tabulky. Tromso se premiérových bodů dočkalo až v šestém kole.
Pátek 17. května
Finsko – Veikkausliiga
Pirkanmaan derby (Pirkanmaanské derby)
V derby regionu Pirkanmaa na jihu Finska proti sobě stojí Ilves z Tampere a Haka sídlící 35 km jižně ve městě Valkeakoski. V rámci sezony 2023 se oba rivalové ocitli ve skupině o udržení, ale oba se dokázali zachránit. Nyní dojde na první derby sezony 2024 (hraje se systémem jaro-podzim).
Sobota 18. května
Chile – Primera División de Chile
Universidad de Chile – Universidad Católica
Clásico Universitario (Univerzitní clasico)
Clásico Universitario je nejstarším derby dvou klubů, které mají kořeny v akademickém prostředí, poprvé se celky z metropole Santiago de Chile střetly už v roce 1909. Po hráčích Colo-Colo, dalších městských rivalech, jsou oba univerzitní kluby v počtu titulů na druhém (Universidad de Chile, 18) a třetím místě (Católica, 16).
USA – Major League Soccer
New York City FC – New York Red Bulls
Hudson River derby (Derby o řeku Hudson)
New York Red Bulls po středečním střetu s rivalem z Washingtonu DC čeká další derby, tentokrát s městským konkurentem City FC. RB patří mezi celky, které hrály v roce 1996 první ročník MLS. Tehdy se však jmenoval New York/New Jersey MetroStars, pod názvem Red Bulls funguje od roku 2005. V roce 2013 vznikl ve městě nový klub a ihned se zrodila rivalita. Red Bulls sídlí v New Jersey a City v Bronxu na druhém břehu řeky Hudson, kde hrají domácí zápasy na Yankee Stadium, stánku určeném původně pouze pro baseball.
USA – Major League Soccer
Texas derby
Texaské derby je na programu znovu po třech týdnech (kdy jsme se mu věnovali v Derby Weeku podrobně). První vzájemný zápas ročníku 2024 vyhráli fotbalisté Dallasu 2:0, a zatím tak jsou blíž zisku trofeje El Capitán, o který v rámci Texaského derby Houston Dynamo a FC Dallas bojují.
USA – Major League Soccer
Real Salt Lake – Colorado Rapids
Rocky Mountain Cup (Pohár Skalistých hor)
V derby týdnu v MLS nechybí ani Rocky Mountain Cup. Rocky Mountains (Skalisté hory) se tyčí mezi Salt Lake City v Utahu a Denverem v Coloradu, právě podle nich se nazývá rivalita dvou klubů z těchto měst. Pohár Skalistých hor je stejně jako v případě Atlantického poháru a El Capitánu fyzickou trofejí. Získává ho tým, který v rámci tohoto derby nasbírá v ročníku více bodů. To první letošní ovládlo Colorado 2:1.
Brazílie – Série A
Clássico dos Milhoes (Clásico milionů)
Derby velkých klubů z Ria de Janeiro, se nazývá Clásico milionů, kde miliony představují obrovské fanouškovské základny. Ty oba celky získaly už ve 20. letech 20. století, kdy vévodily fotbalu v oblasti Ria a celonárodní soutěž se ještě nehrála.
Neděle 19. května
Švédsko – Allsvenskan
Stockholmsderbyt I (Stockholmské derby 1)
Hammarby IF a AIK jsou dva ze tří velkých klubů metropole Stockholmu (třetím je Djurgardens IF) a rivalita mezi nimi patří k největším ve Švédsku. Derby je často doprovázené potyčkami fanoušků, hooligans Hammarby a AIK patří mezi ty nejproslulejší (byť nechvalně) a nejpočetnější chuligánské frakce v zemi.
Nizozemsko – Eredivisie
Overijsselse derby (Overijsselské derby)
Zápas mezi Zwolle a Twente je v rámci provincie Overijsselse bitvou hlavního města (Zwolle) proti největšímu (Enschede). Tentokrát derby proběhne v posledním kole sezony Eredivisie. Tým Zwolle se jakožto nováček celkem bez problémů v nejvyšší soutěži udržel, Twente má na dosah skvělé třetí místo a účast v evropských pohárech.
Nizozemsko – Eredivisie
Rotterdamse derby II (Rotterdamské derby 2)
V Rotterdamu sídlí tři prvoligové kluby. Kromě Feyenoordu, který letos obsadí druhé místo, ještě Sparta a Excelsior. Sparta si vybojovala místo v play off o účast v Evropské konferenční lize, Excelsior ještě bojuje o záchranu. V posledním kole základní části se pokusí vyhnout baráži ziskem bodů v derby s Feyernoordem. O všech třech rotterdamských klubem a jejich vzájemných derby jsme psali v Derby Weeku dříve.
Belgie – Jupiler Pro League
De Topper (Topový zápas)
De Topper proběhne v belgické lize v nadstavbové části o titul a půjde v něm o hodně. Zbývají totiž odehrát poslední dvě kola a Anderlecht a Club Bruggy jsou před vzájemným zápasem na čele tabulky se shodným počtem bodů.
Řecko – Super League
Panathinaikos – Olympiakos Pireus
Derby of the eternal enemies (Derby věčných nepřátel)
V posledním kole nadstavbové skupiny o titul se utkají dva nejúspěšnější řecké kluby (Olympiakos má 47 titulů, Panathinaikos 20), a tím pádem i dva největší rivalové z Atén. Letos však titul možná obhájí třetí z Velké aténské trojky. AEK je totiž dvě kola před koncem soutěže v čele tabulky. Pro něj by to byl 14. ligový triumf v historii.
Turecko – Süper Lig
Kıtalararası Derbi (Interkontinentální derby)
Fenerbahce má 28 titulů, Galatasaray 24 a tři kola před koncem ročníku má na soka šestibodový náskok. Vzájemný zápas nejúspěšnějších tureckých klubů se nazývá Interkontinentální derby, protože Galatasaray sídlí na evropském břehu průlivu Bospor, zatímco Fenerbahce v asijské části Istanbulu. O tomto i dalších istanbulských derby jsme psali v Derby Weeku dříve.
Polsko – 1. Liga (2. liga)
Derby Trójmiasta (Derby Trojměstí)
V severním Polsku na pobřeží Baltského moře spolu města Gdaňsk, Gdyně a Sopoty vytvářejí takzvané Trojměstí, přičemž v Gdaňsku a Gdyni sídlí dva velké kluby. V sezoně 2023/2024 bylo střetnutí Lechie a Arky druholigovým zápasem, od příští sezony však bude Derby Trojměstí k vidění nejspíš v rámci Ekstraklasy. Lechia už má postup jistý, Arka k němu má velmi blízko. Nyní si to lokální rivalové rozdají o to, kdo druhou njevyšší soutěž vyhraje. Arka ztrácí tři body a zbývají poslední dvě kola.