Reklama
Reklama
Reklama
Další
Reklama
Reklama
Reklama

Na MS se dostaly jen díky veřejné sbírce. Příběh Reggae Girlz vzal za srdce i Usaina Bolta

Lukáš Svoboda
Jamajka poprvé v historii postoupila do osmifinále MS.
Jamajka poprvé v historii postoupila do osmifinále MS.Profimedia
Hráčky po závěrečném hvizdu zápasu odhodily zábrany a daly se do pláče. Trenér udělal přemet a běžel se radovat za svými svěřenkyněmi. A diváci? Ti v zaplněném hledišti fotbalového stadionu v australském Melbourne nevěřili tomu, co se právě stalo. Jamajčanky v závěrečném duelu základní skupiny mistrovství světa ubránily s vysoce favorizovanou Brazílií bezbrankovou remízu a poprvé v historii postoupily mezi nejlepších 16 týmů turnaje. A slavné soupeřky tím navíc poslaly domů.

Jamajčanky svým heroickým výkonem psaly historii. Jako první reprezentantky z Karibiku proklouzly do osmifinále šampionátu, poprvé od roku 1995 nepustily Brazílii do vyřazovací fáze turnaje a navíc s největší pravděpodobností ukončily reprezentační kariéru legendární Martě.

Přitom ještě před čtyřmi měsíci tým trenéra Lorneho Donaldsona vůbec nevěděl, jestli se do Austrálie podívá. Jamajský fotbalový svaz se zdráhal financovat ženskou reprezentaci a Reggae Girlz, jak se tamním reprezentantkám přezdívá, kvůli tomu přišly o několik přípravných zápasů. 

Neotřelé řešení nepříjemné situace našla matka záložnice Havany Solaunové. Ta na crowdfundingové platformě GoFundMe založila účet na podporu týmu a od víc než tisícovky dárců vybrala téměř 50 tisíc dolarů. K iniciativě se připojily další organizace i hráčky samotné a nakonec se podařilo vybrat dostatečné množství peněz k tomu, aby výběr karibského ostrova mohl do Austrálie odjet. A nejen to, sehrát tam důstojnou roli v těžké skupině s Francií, Brazílií a Panamou. 

Při pohledu na výsledky z minulého šampionátu, který fotbalistky ve žlutozeleném zakončily se skóre 1:12 na posledním místě ve skupině, se boj o postup mezi nejlepší šestnáctku ani v nejmenším nečekal. Už první zápas s Francií ale naznačil, že tým semknutý komplikovanou přípravou bude svou urputnou defenzivou nepříjemným soupeřem i pro největší favority turnaje. Jamajčanky poctivým výkonem vydolovaly bezbrankovou remízu a historicky první bod na velké světové akci. 

Další přelomový moment pro tamní ženský fotbal přišel o čtyři dny později v zápase s Panamou. Tým postavený kolem útočnice Manchesteru City Khadijy Shawové porazil nováčka na turnaji 1:0 a mohl slavit svou první výhru v historii. Před závěrečným utkáním ve skupině byly karty rozdané jasně. Jamajce v duelu s Brazílií stačila k překvapivému postupu remíza. I přesto s takovou možností počítali jen největší snílci. 

Fotbalistky ze země, kterou proslavili především sprinteři v čele se světovým rekordmanem Usainem Boltem a zpěvák Bob Marley, ovšem opět dokázaly, že soudržný tým v čele se skvělou brankářkou dokáže čas od času zastavit každou hvězdu. Zkušená Rebecca Spencerová z Tottenhamu ještě na turnaji neinkasovala a drží pozici neochvějné jedničky před mladou Sydney Schneiderovou, jedinou zástupkyní české ligy na turnaji z pražské Sparty. 

Jamajčanky byly celý zápas s Brazílií pod obrovským tlakem. Branku soupeřek neohrozily ani jednou, zatímco Spencerová musela krýt hned osm pokusů. Ani jeden se však neujal. Když gólem neskončil ani závar po rohu v 95. minutě, bylo jasné, že si Reggae Girlz svou téměř zrušenou cestu k protinožcům minimálně o pár dní prodlouží. 

"Cítily jsme, že nás všichni podceňují. Před turnajem nás kvůli postoji našeho svazu nikdo nebral vážně, my jsme ale prokázaly odhodlání a neskutečnou sílu. Bojujeme, abychom vytvořily tlak na jamajskou federaci," líčila po historickém postupu Spencerová. 

To že vztahy mezi týmem a svazem nejsou ani zdaleka urovnané potvrdil i trenér Donaldson, který po zápase vyslal jednoznačný vzkaz. "Nechte těch výmluv a začněte brát ženský fotbal vážně!" 

Sympatie, které si Jamajčanky svým těžko uvěřitelným příběhem získaly doma i v zahraničí, už jim nikdo nevezme. Vždyť po srdnatém výkonu s Brazílií gratuloval týmu i nejrychlejší muž planety Usain Bolt...

Brazilská ikona skončila na světové scéně bez potlesku a v slzách