Reklama
Reklama
Další
Reklama
Reklama
Reklama

Co je třeba vědět o fotbalovém MS žen: Marta pošesté, Matildas doma a trenérka z Česka

Reuters
Finále mistrovství světa žen se uskuteční v neděli 20. srpna v Sydney.
Finále mistrovství světa žen se uskuteční v neděli 20. srpna v Sydney.Reuters
Mistrovství světa ve fotbale žen je pro rok 2023 jednou z nejdůležitějších globálních sportovních akcí. Devátá edice světového šampionátu se bude konat v Austrálii a na Novém Zélandu od 20. července do 20. srpna.

Vůbec poprvé se na turnaji představí 32 týmů, z nichž každý odehraje minimálně tři zápasy. Počet účastníků se oproti premiérovému šampionátu rozšířil téměř trojnásobně. V Číně v roce 1991 hrálo jen 12 týmů, posledního mistrovství světa 2019 ve Francii se zúčastnilo 24 týmů.

Hrací systém: Týmy jsou rozděleny do osmi čtyřčlenných skupin, kde se hraje systémem každý s každým. Za vítězství jsou tři body, za remízu jeden. Dva nejlepší týmy z každé skupiny postupují do osmifinále.

V play off se hraje na jeden zápas, v případě remízy se prodlužuje 2x15 minut, případně rozhodně penaltový rozstřel. První zápasy osmifinále začínají 5. srpna, čtvrtfinále se hraje od 11. srpna a semifinále od 15. srpna. Duel o třetí místo mezi poraženými semifinalisty se uskuteční 19. srpna v Lang Parku v Brisbane.

Finále mistrovství světa je naplánováno na neděli 20. srpna. Utkání začne v Sydney ve 20:00 místního času (12:00 SELČ). Dějištěm finále bude Australia Stadium pro 83 500 diváků, který je často využívaný pro ragbyové zápasy.

Podle sázkových kanceláří jsou za největší favoritky považovány hráčky USA, které v historii triumfovaly už čtyřikrát a také obhajují poslední vítězství.

Turnaj začne zápasem skupiny A mezi Novým Zélandem a Norskem 20. července v Eden Parku v Aucklandu.

Skupina A

Nový ZélandNorsko, Filipíny, Švýcarsko

Norka Guro Reitenová s Rakušnakou Laurou Wienroitherovou.
Norka Guro Reitenová s Rakušnakou Laurou Wienroitherovou.Reuters

V Norsku je tématem návrat opory Ady Hegerbergové do národního týmu. Útočnice Lyonu se v roce 2017 vzdala dresu reprezentace aby upozornila na nerovné podmínky v norském ženském fotbale. I díky její přítomnosti může být Norsko považováno za jednoho z favoritů MS.

Nový Zéland, vedený českou trenérkou Jitkou Klimkovou, bude jistě v domácím prostředí usilovat o to, aby na šestý pokus konečně postoupil ze základní skupiny. Větší šance ale má zřejmě Švýcarsko, které v evropské kvalifikaci ztratilo jen pět bodů. Outsiderem skupiny budou debutující Filipíny, které vede bývalý trenér australské fotbalové reprezentace žen Alen Stajcic.

Skupina B

Austrálie, Irsko, Nigérie, Kanada

Austrálie bude spoléhat na Sam Kerrovou.
Austrálie bude spoléhat na Sam Kerrovou.Profimedia

Domácí Austrálie má v aktuální sezoně velmi dobrou formu a do bojů ji povede opora londýnské Chelsea Sam Kerrová. Jenže základní skupina může být pro tým "Matildas" zrádná.

Ambice budou mít i olympijské vítězky z Kanady a nebo nevyzpytatelné fotbalistky Nigérie. Podceňovat nelze ani Irsko, které sice na MS debutuje, ale výkony z posledních měsíců si říká o pozornost.

Skupina C

Španělsko, Kostarika, Zambie, Japonsko

Španělka Alexia Putellasová je současnou držitelkou Zlatého míče.
Španělka Alexia Putellasová je současnou držitelkou Zlatého míče.Profimedia

Španělsko míří na závěrečný turnaj mistrovství světa s výrazně odlišným týmem, než tím, který zařídil postup z kvalifikace. V průběhu přípravy se totiž rozhořel spor mezi trenérem a několika staršími hráčkami. Důležité ale je, že v týmu zůstala Alexia Putellasová z Barcelony, která za reprezentaci odehrála už 102 zápasů.

Japonky se v roce 2011 staly mistryněmi světa a v roce 2015 hrály finále. Před čtyřmi lety ale skončily už v osmifinále a tentokrát budou chtít znovu uspět. Vůbec poprvé se na turnaji objevuje Zambie, Kostarika míří na MS podruhé.

Skupina D

Anglie, Haiti, Dánsko, Čína

Angličanky jsou úřadujícími mistryněmi Evropy.
Angličanky jsou úřadujícími mistryněmi Evropy.Reuters

Sebevědomá Anglie utrpěla nečekaný direkt v přípravném utkání s Austrálií, což znamenalo konec třicetizápasové série bez prohry. Přesto budou úřadující mistryně Evropy jedněmi z favoritek. A to i navzdory tomu, že klíčové hráčky Beth Meadová a Leah Williamsonová absentují kvůli zranění.

Dánsko potáhne svými výkony Pernille Harderová, která se po přestupu z Chelsea stala novou akvizicí Bayernu Mnichov. Seveřanky se na MS vrací poprvé od roku 2007, ale netají se ambicemi. Podceňovat nelze ani Čínu, která vyhrála poslední Asijský pohár a vyhrála i asijskou kvalifikaci. Pro Haiti je start na letošním MS premiérou.

Skupina E

USA, Vietnam, Nizozemsko, Portugalsko

USA patří coby obhájkyně titulu k největším favoritkám turnaje.
USA patří coby obhájkyně titulu k největším favoritkám turnaje.Reuters

Američanky jsou úřadujícími šampionkami a mistrovství světa vyhrály už čtyřikrát. Jenže nedávné prohry s Anglií, Německem i Španělskem naznačují, že cesta za třetím titulem v řadě nebude vůbec jednoduchá. Hlavní hvězdy pomalu stárnou, Megan Rapinoeové už je 38 let, Alex Morganové 34.

Tým USA se už ve skupině střetne s Nizozemskem a dojde tak na souboj posledních finalistek. Reprezentaci Orajnes vede s kapitánskou páskou Sherida Spitseová z Ajaxu, která už nasbírala 216 zápasů za reprezentaci.

Skupina F

Francie, Jamajka, Brazílie, Panama

Brazilská hvězda Marta si zahraje na šestém mistrovství světa.
Brazilská hvězda Marta si zahraje na šestém mistrovství světa.Profimedia

Podobně jako Španělsko, tak i ve francouzské reprezentaci se rozhořel spor mezi hráčkami (konkrétně kapitánkou Wendie Renardovou) a vedením. Zde to odnesla trenérka Corrine Diacreová. Francie ale rychle našla řešení, tým převzal charismatický Herve Renard, který se na MS mužů v Kataru proslavil tím, že s týmem Saúdské Arábie jako jediný porazil budoucí mistry světa z Argentiny. 

Návrat k dřívějším úspěchům by ráda Brazílie, která v roce 2007 hrála finále. Jihoamerický tým vede zkušená švédská trenérka Pia Sundhageová a v týmu dál zůstává ikonická, dnes už 37letá Marta, která pamatuje 16 let starý úspěch a bude hrát na svém šestém šampionátu v řadě.

Jamajka při svém debutu na mistrovství světa před čtyřmi lety prohrála všechny tři zápasy, letos ale bude zkušenější. Skupinu doplňuje Panama.

Skupina G

Švédsko, Jihoafrická republika, Itálie, Argentina

Očekává se, že švédský tým vydrží na MS dlouho.
Očekává se, že švédský tým vydrží na MS dlouho.Profimedia

Ve Švédsku je ženský fotbal velmi populární a bylo by překvapením, kdyby národní tým nepostoupil ze skupiny. Naopak se čeká atak nejvyšších příček, na posledním MS byl tým Tre Kronor v semifinále a mezi čtyřmi nejlepšími se umístil i na loňském Euru.

Jihoafrická republika sice vloni vyhrála Africký poháru národů, ale od té doby nejsou její výsledky přesvědčivé. Podobně je na tom Itálie, která sice před čtyřmi lety vyhrála základní skupinu MS, ale od té doby šly její výsledky dolů. Naopak Argentina přijede do dějiště šampionátu ve slibné formě, letos vyhrála čtyři z pěti přípravných zápasů.

Skupina H

Německo, Maroko, Kolumbie, Jižní Korea

Němky jsou favoritkami skupiny H.
Němky jsou favoritkami skupiny H.Profimedia

Vicemistryně Evropy z Německa sice v nedávných přípravných zápasech prohrály s USA a Brazílií, očekává se ale, že v základní skupině budou suverénní. Snad jen finalistky Asijského poháru z Jižní Koreje by mohly být pro Německo výzvou, ačkoli se při svých dosavadních třech účastech na MS dostaly ze základní skupiny jen jednou (v roce 2015).

Kolumbie, která se umístila na druhém místě Copa America, nemá ideální formu, v dubnu v přípravě prohrála s Francií i Itálií. Maroko, které se loni dostalo do finále Afrického poháru národů, bude na šampionátu debutovat a stane se zároveň vůbec prvním arabským národem, který se na turnaj kvalifikoval.