Salcburk se vzpamatovává z odchodu trenéra, pod novým koučem se mu vrací stará síla
Uplynulá sezona byla z pohledu Salcburku mírně řečeno nevydařená, po 11 letech nepřetržité dominance RB totiž putovala mistrovská trofej konkurenčnímu Sturmu Graz. Nastal tím v Bundeslize zlom? Těžko. Spíše šlo o řetězec nešťastných událostí. V Rakousku jsou fanoušci přesvědčeni, že se Salcburk brzy vrátí ke své někdejší dominanci.
Loňský ročník poznamenal v klubu chaos. Koncem července, pouhý den před začátkem ligy, šokoval trenér Matthias Jaissle příznivce, když oznámil, že s okamžitou platností odchází do saúdskoarabského Al Ahlí.
Německý kouč si do té doby dokázal v Salcburku vybudovat velké renomé. Dvakrát vyhrál nejvyšší soutěž a klubu vtiskl atraktivní styl hry – agresivní presink, vysoké tempo a průnikové přihrávky.
Jeho odchod byl překvapením, nicnetušící vedení klubu nemělo připraveného nástupce. Výběr byl omezený, spousta potencionálních koučů už měla angažmá a problém musel být vyřešen téměř okamžitě. Důvěru nakonec dostal Gerhard Struber.
Ten začínal trenérskou kariéru v salcburské akademii a důležité zkušenosti nabral jako hlavní trenér Red Bullu v New Yorku. Pod Struberovým vedením však hrál Red Bull velmi pomalý a málo riskantní fotbal, který se s přízní fanoušků ani vedení nesetkal.
Struber tak byl nakonec letos v dubnu propuštěn a o několik týdnů později urval Sturm Graz ligový titul.
Recept na úspěch s vedlejšími účinky
Salcburk je znám propracovaným systémem skautingu, talenty vyhledává po celém světě. Mladíci jsou relativně levně podepsáni, trpělivě rozvíjeni a jednoho dne prodáni na lepší adresy za vyšší ceny.
Nejvýraznějšími tvářemi tohoto projektu posledních let jsou Erling Haaland, Dominik Szoboszlai, Sadio Mané, Karim Adeyemi, Konrad Laimer či Benjamin Šeško.
Úspěšný obchodní model má však jednu zásadní nevýhodu – téměř celý kádr se rok co rok obměňuje. Mnoho hráčů pak také vnímá Salcburk pouze jako odrazový můstek a myslí především na vlastní kariéru, nikoli na blaho klubu.
Struberovi se nepodařilo z party mladých legionářů vytvořit skupinu, které by se dalo říkat tým. To se projevilo už v předsezonním období, v lize pak přišly ostudné porážky s papírově slabšími soupeři, kterými byli např. BW Linec (0:1) či Austria Klagenfurt (2:2).
Nový trenér, nová naděje
Letos v létě přišla změna. Do klubu zamířil nový nizozemský trenér Pepijn Lijnders a zatím zanechává dobrý dojem.
Podstatné bylo, že dokázal relativně přesvědčivě postoupit do ligové fáze Ligy mistrů. Lijndersův tým působil v předkolech proti Twente (2:1, 3:3) a Dynamu Kyjev (2:0, 1:1) nečekaně stabilním dojmem. Kritika se sice snesla na velké množství inkasovaných gólů, na nezdary ale dokázal tým rychle reagovat.
V klíčové hráče se vyprofilovali izraelský ofenzivní univerzál Oscar Gloukh a šikovný malijský útočník Dorgeles Nene. Defenzivu se ještě nepodařilo vyladit, obranná formace kolem Samsona Baidooa stále vyrábí spoustu chyb, což se projevilo i při nedávné porážce 2:3 s Rapidem Vídeň.
Rakušané před vstupem do LM vnímají bohatou historii Sparty, její solidní finanční možnosti a kvalitní mládežnickou akademii. Věří však, že se českým mistrům vyrovnají, ostatně ze všech soupeřů v milionářské soutěži cítí Salcburk největší šanci na zisk bodů právě proti Spartě.
Pokud chce postoupit do play off, potřebuje sbírat úspěchy hlavně v první fázi podzimu. V závěrečných čtyřech hracích dnech má totiž smrtící los: Leverkusen, PSG, Real Madrid a Atlético.