Real prohrál s AC. Budoucí kouč United zdolal City díky hattricku Gyökerese, Krejčí si dal vlastní gól
PSV – Girona 4:0
Girona už prohrála s Feyenoordem Rotterdam a teď ji vyškolil další nizozemský soupeř. Krejčí už po čtvrthodině viděl zblízka, jak obránce Flamingo naskočil na dlouhé autové vhazování a z voleje poslal míč do sítě. Američan Tillman, který mu šanci připravil, sám přidal druhý gól po samostatné akci.
V 55. minutě musel po druhé žluté kartě ze hřiště kapitán hostů Martínez a početní převahu zužitkoval Belgičan Bakayoko. Další gól zrušil videorozhodčí, který odhalil, že Maročan Sajbárí před svou střelou fauloval Krejčího. Český obránce si tři minuty před koncem srazil míč do vlastní sítě, podobně jako v Rotterdamu. Na klíčové momenty zápasu se podívejte v sestřihu.
Slovan Bratislava – Dinamo Záhřeb 1:4
Slovan Bratislava, hrající Ligu mistrů vůbec poprvé, měl skvělý vstup do utkání a už v 5. minutě zakončil Strelec rychlý brejk. Radost na Tehelném poli vydržela jen pět minut, než Špikič vyrovnal. Na konci první půlhodiny se domácí dožadovali penalty, ale anglický rozhodčí Taylor po dlouhém studiu situace u monitoru jim za pravdu nedal.
A než strávili zklamání, inkasovali podruhé, chybu v rozehrávce potrestal Sučič. Po změně stran jejich čtvrtou porážku dokonal dvěma góly Kulenovič. Jak celý zápas vypadal se můžete podívat v highlightech.
Boloňa – Monako 0:1
Boloňa si během úvodních 15 minut rychle připomněla, že soupeře z Ligue 1 nelze brát na lehkou váhu, když se Breel Embolo prodral sám na branku a donutil Lukasze Skorupského k pohotovému zákroku. O chvíli později si domácí mohli znovu oddechnout, když Wilfried Singo přeskočil Skorupského, dostal se až k přesnému zakončení, ale přestože balon skončil v síti, rychlá kontrola VAR radost Monaka přerušila.
První poločas byl vcelku jednostranný a Alexandr Golovin byl dalším, kdo zkusil své štěstí, když jeho trestný kop donutil Skorupského k dalšímu zákroku. Trvalo 40 minut, než Boloňa konečně ožila, ale když se jí to podařilo po střele Santiaga Castra, jehož pokus trefil obě tyče a skončil v bráně, gól nakonec kvůli ofsajdu neplatil.
Boloňa vstoupila do druhého poločasu mnohem lépe než do prvního a po zakončení Giovanniho Fabbiana, jenž zakončoval z pravého rohu pokutového území, mohla jít do vedení, Radoslaw Majecki byl nicméně proti. To byl jeden z mála záblesků druhého poločasu, zdálo se totiž, že ani jedna z nich nechce převzít iniciativu a jít za vítězným gólem.
Monako toho za celou druhou polovinu nabídlo jen málo, nakonec ale díky okamžiku ze závěrečných minut odjíždělo se třemi body v kapse. Thilo Kehrer se položil do Embolova prodloužení na zadní tyči a rozhodl. Jeho gól navíc přípravil domácím první porážku na vlastním hřišti od března.
Celtic – Lipsko 3:1
Poté, co Celtic vyhrál poslední tři soutěžní zápasy s čistým kontem při skóre 11:0, si brousil zuby i na tápající Lipsko, které bylo v Lize mistrů po třech duelech bez bodu. Změnit se to pokusil Christoph Baumgartner, ke kterému se míč ve 23. minutě dostal po nevydařené hlavičce Camerona Cartera-Vickerse, a hostující hráč nabídnutou šancí nepohrdl, když hlavou poslal míč za záda Kaspera Schmeichela. Nedlouho poté mohl vedení Rudých býků zdvojnásobit kapitán Willi Orbán, ale přestože v pokutovém území obešel Cartera-Vickerse, nenasměroval svou hlavičku mezi tři tyče.
Orbánova promarněná příležitost se Lipsku vymstila ve 35. minutě, kdy Nicolas-Gerrit Kühn úžasnou ranou zpoza vápna vyrovnal. Borci skotského celku ožili a snažili se o další zásah. Po Kühnově přihrávce měl obrovskou šanci Daizen Maeda, ale branka mu byla malá. Přesto šli svěřenci Brendana Rodgerse do šaten s vedením, když Kühn v nastavení první půle střelou z bezprostřední blízkosti využil přihrávky Grega Taylora.
Celtic, který má stále šanci projít rokem 2024 bez jediné domácí soutěžní porážky, se mohl brzy dočkat pojišťující branky. Kühn však tentokrát svou kvalitu nepotvrdil, když v tutovce pálil vysoko nad. V 54. minutě podržel Lipsko Péter Gulácsi, když zneškodil gólovku Rea Hatateho a následně perfektně zakročil i proti Austonu Trustymu. V 72. minutě už ale znovu kapituloval, když neudržel centr Alistaira Johnstona a Hatate měl snadnou práci. Na celý zápas se podívejte v sestřihu.
Dortmund – Sturm Graz 1:0
Hosté, kteří prohráli všechny dosavadní zápasy ligové fáze, mohli jít po zákroku Emanuela Aiwua na Jamieho Gittense do deseti, tým VAR však rozhodl o tom, že zákrok nebyl na vyloučení. Po restartu hry se Dortmund pustil do ohrožování soupeře na jeho vlastní polovině a Marcel Sabitzer měl v šesté minutě minimálně trefit branku, ale místo toho hlavičkoval vedle z lákavého centru Pascala Grosse.
Brankář Sturmu Kjell Scherpen poté dvakrát zasáhl opět proti Sabitzerovi a pak také Maximilianu Beierovi, načež na druhé straně Alexander Meyer vykryl dalekonosný pokus Otara Kiteišviliho. Přes veškerou územní převahu Dortmundu však často chyběla finální přihrávka, takže Scherpen měl před přestávkou poměrně málo práce.
V 57. minutě odvrátil Scherpen prudkou střelu Nica Schlotterbecka, ale to byl jeden z mála momentů, kdy Dortmund vypadal nebezpečně. Proto se zdálo nevyhnutelné, že Sahin pošle do hry náhradníky a v 68. minutě místo Sabitzera nastoupil Donyell Malen. S přibývajícím časem si Sturm, v jehož středu se skvěle zorientoval osmnáctiletý Malick Yalcouyé, začal věřit, že by mohl překvapit. Mika Biereth k tomu měl jedinečnou příležitost, ale z bezprostřední blízkosti zamířil mimo.
Dortmund byl stále zoufalejší, Malenovi se nepodařilo čistě zakončit Guirassyho přihrávku. Když se už zdálo, že Sturm vybojuje remízu, v 86. minutě se po ztrátě Aiwua opět dostal k míči střídající Malen a razantním pokusem do pravého dolního rohu rozjásal zaplněné ochozy dortmundského stadionu.
Lille – Juventus 1:1
Poté, co Lille v předchozích zápasech Ligy mistrů porazilo oba madridské celky, mělo na dohled další evropskou těžkou váhu. Francouzský celek měl v úvodu utkání navrch. Těsně před odehranou půlhodinou však stadion Pierra Mauroye vybuchl, když Edon Zhegrova vyslal nádhernou přihrávkou za obranu do úniku Jonathana Davida a Kanaďan s přehledem zakončil do vzdálenějšího rohu brány.
Svěřenci Thiaga Motty hrozili jen zřídka, ale téměř okamžitě mohli vyrovnat poté, co míč napálil Dušan Vlahovič, nicméně Lucas Chevalier předvedl úžasný zákrok. Drama pokračovalo až do konce poločasu a zdálo se, že se Juventus konečně prosadí, když střílený centr Kenana Yildize tečoval Teun Koopmeiners. Oslavy Juve však byly přerušeny poté, co byl turecký mladík shledán v těsném ofsajdu.
Stará dáma nastoupila do druhého poločasu s jasným záměrem, ale Chevalier dělal vše pro to, aby bránil vedení svého týmu. Francouzský gólman předvedl dobrý zákrok, kterým vyrazil střelu Khéphrena Thurama. Jeho spoluhráči mu však při dorážce nepomohli, protože byl Francisco Conceicao v pokutovém území sražen k zemi, což umožnilo Vlahovičovi vyrovnat z pokutového kopu.
Lille se málem vzápětí podařilo vstřelit druhý gól, když z ostrého úhlu vyspálil Zhegrova, Michele Di Gregorio ale byl na místě a předvedl důležitý zákrok. Nakonec se už ani jedné straně nepodařilo skórovat a oba týmy se spokojily s bodem, takže zůstaly na sedmi bodech. Podívejte se také na zápasový sestřih.
Liverpool – Leverkusen 4:0
Střet dvou týmů, které do Ligy mistrů vstoupily pravou nohou a držely se na předních příčkách tabulky, sliboval hlavně zajímavou ofenzivní podívanou, nicméně již v prvních minutách se ukázalo, že prim budou hrát hlavně pozorné obrany. Oba celky se sice snažily tlačit dopředu, ale ve finální třetině hřiště nebyly dostatečně nápadité.
S postupem času však hostující útočník Victor Boniface napálil míč do boční sítě, Curtisu Jonesovi na druhé straně pak chybělo jen pár kroků k tomu, aby dosáhl na centr ze strany. Největší vzrušení přinesl konec poločasu, kdy Jeremie Frimpong z pravé strany prostřelil dělovkou gólmana Liverpoolu Caoimhína Kellehera, gól ale neplatil kvůli ruce při zpracování.
Druhý poločas začal obdobně a na první větší šanci se čekalo do 58. minuty, kdy Mohamed Salah v dobré pozici selhal. Hned za tři minuty ale domácí mohli slavit, Luis Díaz skvěle načasoval náběh, zpracoval si Jonesovu kolmici a lehkým dloubákem překonal Lukáše Hrádeckého.
V těchto minutách obrana Leverkusenu nestíhala, a tak Liverpool vstřelil další branku. V 65. minutě domácí hráči dokonale rozebrali defenzivu Bayeru, k míči se pak na pravé straně dostal Salah a nacentroval na malé vápno, odkud do odkryté brány hlavičkoval Cody Gakpo.
Za pár desítek vteřin byl blízko třetí branky Alexis Mac Allister, tentokrát se ale Hrádecký činil. Na zakončení Díaze z malého vápna v 83. minutě už ale nedosáhnul. Stejně jako v nastaveném čase, kdy Liverpool vstřelil poslední gól utkání. Míč se po střele Salaha odrazil přesně k nohám kolumbijského útočníka, který před prázdnou bránou nezaváhal a oslavil hattrick.
Real Madrid – AC Milán 1:3
První branky utkání se diváci na madridském svatostánku dočkali už ve 12. minutě, kdy Christian Pulišič vyslal od rohového praporku balon, který z hranice malého vápna poslal hlavou do sítě pohotový Malick Thiaw. Domácí mohli v zápětí přidat hned dva góly, nicméně Mike Maignan nejprve zneškodnil tvrdý pokus Kyliana Mbappého zpoza šestnáctky a poté zlikvidoval i ránu Viníciuse Júniora směřující k pravé tyči.
Hosté o náskok přišli poté, co skluzem ve vápně Emerson Royal zfauloval Viníciuse. Ten se ve 23. minutě k nařízenému pokutovému kopu postavil a panenkovským způsobem jej úspěšně proměnil. Krátce před koncem úvodního dějství se hosté znovu dostali do vedení. Prvotní razantní střelu Rafaela Leaa z hranice vápna Andrij Lunin sice vyrazit dokázal, nicméně na následnou dorážku Alvára Moraty už nestačil.
Na začátku druhého poločasu mohli Rossoneri své vedení ještě navýšit po centru Emersona, jenž našel v šestnáctce volného Leaa, jehož nebezpečnou hlavičku nakonec zlikvidoval skvělý Lunin. Porážku Bílého baletu zpečetil střelou z malého vápna v 73. minutě Tijani Reijnders, kterému po průniku obranou naservíroval míč Rafael Leao. V 82. minutě se zdálo, že se domácím podaří alespoň snížit, nicméně gól Antonia Rüdigera nebyl uznán kvůli ofsajdu. Na velkolepý fotbalový večer se podívejte v highlightech.
Sporting CP – Manchester City 4:1
Výrazně lépe do zápasu vstoupili hráči anglického celku, kteří sice v poslední době nemají nejlepší formu, ale na jihu Evropy to i přes četné absence způsobené zraněními nebylo znát. Již ve čtvrté minutě využil zaváhání Morita Phil Foden a propálil Franca Israela.
Sporting poprvé zahrozil v osmé minutě, když se do rychlého brejku přes polovinu hřiště dostal Viktor Gyökeres, ale jeho nevydařný pokus o lob brankář Ederson bez problémů lapil. Vzápětí mohl na dvoubrankový rozdíl ve skóre zvýšit Erling Haaland, ale Israel byl proti. Norský šutér měl v 15. minutě další šanci, ale tentokrát jeho přízemní střela proletěla vedle tyče. Kanonýr Citizens byl i nadále při chuti, ale efektivita mu chyběla.
Velkou šanci měl také Bernardo Silva, ovšem i jeho rána těsně minula branku portugalského celku. Na druhé straně dostal po skvělé přihrávce Geovana Quendy možnost na reparát Gyökeres a tentokrát se švédský ostrostřelec po brejku nemýlil. Jako první v tomto ročníku Ligy mistrů tak pokořil obranu Citizens.
Po změně stran to vypadalo, jako by svěřencům kouče Pepa Guardioly nikdo neřekl, že už se hraje. Již v úvodní minutě druhé půle se totiž po krásné akci dostal do zakončení Maximiliano Araujo a mezi nohama propálil Edersona. Domácí se ještě radovali a hned měli další důvod k oslavě. Joško Gvardiol ve vápně fauloval a Gyökeres z pokutového kopu nekompromisně zvýšil na 3:1. V tu chvíli byli hosté zralí na ručník.
Naděje úřadujícímu anglickému šampionovi svitla v 67. minutě, kdy rozhodčí Daniel Siebert po intervenci VAR ukázal na penaltový puntík také na druhé straně. Míč si postavil Erling Haaland, ale svou bombu nasměroval pouze do břevna. O chvíli později mohl Gyökeres zkompletovat hattrick, ale tentokráte na Edersona nevyzrál. Vzápětí se však hosté dopustili dalšího nedovoleného zákroku v šestnáctce, což byla pobídka pro Gyökerese, který svou prudkou ranou k pravé tyči Edersonovy branky uzavřel na 4:1. Na jeho vystoupení se podívejte v highlightech.