Reklama
Reklama
Reklama
Další
Reklama
Reklama
Reklama

Nové destinace nadcházející sezony: Las Palmas má slavnou minulost i DNA La Masie

Daniel Núñez
Radost hráčů Las Palmas v minulé sezoně.
Radost hráčů Las Palmas v minulé sezoně.Profimedia
Španělská La Liga přivítá po pěti letech zpátky klub, který kdysi proháněl Real Madrid i Barcelonu. A fotbalisté Las Palmas by v soutěži, jež začíná v pátek, neměli ani tentokrát hrát druhé housle. Už kvůli zajímavé osobě trenéra nebo výrazným posilám, které v létě vedení přivedlo.

Historie

Jeden primát klubu nikdo nevezme – zůstává jediným v celém španělském fotbale, kdo v prvních dvou sezonách své existence vždy postoupil o soutěž výš a za pouhé dva roky se objevil v lize. Stalo se tak 8. července 1951 po nezapomenutelném vítězství 4:1 nad Málagou. Co na tom, že Las Palmas vydrželo pouhý rok...

Nejdelší pobyt v nejvyšším patře si užilo po svém třetím postupu v polovině 60. let minulého století. V roce 1968 se dokonce kvarteto jeho hráčů dostalo do závěrečné nominace na mistrovství Evropy, na němž tehdy Španělé obhajovali zlaté medaile. V onom ročníku obsadilo Deportivo senzační třetí místo a v následující sezoně si ještě o příčku polepšilo, když mu odolal jen suverénní Real Madrid.

Vizitka klubu
Vizitka klubuProfimedia / Livesport

Bílý balet tehdy trénoval Miguel Muňoz a netrvalo dlouho a jeden z nejslavnějších koučů historie španělského fotbalu zakotvil právě v Las Palmas. Klub dovedl v roce 1978 do finále domácího poháru, které se shodou okolností hrálo na Santiago Bernabéu. Jenže další triumf tam neslavil. Barcelona zvítězila 3:1.

Klub se potom několikrát propadl do třetí nejvyšší soutěže. Neslavně dopadl jeho pokus o návrat mezi elitu na jaře 2014. Ve finále play off druhé ligy proti Córdobě totiž fanoušci po vypršení 90 minut vtrhli slavit na hřiště. Jenže rozhodčí nastavil 10 minut, v jejich závěru hosté vyrovnali na 1:1 a domácím zůstaly oči pro pláč.

Současnost

O rok později už vše proběhlo bez komplikací a "kanárci" po triumfu nad Zaragozou mohli zpívat vítězné písně. Po třech letech v LaLize následoval pokles o patro níž a do podprůměru. Nicméně už několik posledních sezon bylo Las Palmas jedním z vážných kandidátů na postup.

Oslavný karneval spustil na Gran Canarii až letos na jaře. A to tím nejtěsnějším způsobem. Třetí Levante mělo stejný počet bodů, oba vzájemné duely skončily remízou, a tak muselo rozhodovat skóre. Las Palmas šlo nahoru díky nejlepší obraně v soutěži, Levante ztroskotalo ve finále play off na Alavésu a bude si muset nejméně rok počkat.

Vizitka klubu
Vizitka klubuProfimedia / Livesport

Ona zmíněná výborná defenziva rozhodně neznamená, že by žlutomodří hráli opatrně. Jestli se jejich projev něčím vyznačuje, je to typické držení míče a spoléhání se na kreativitu uprostřed zálohy. Experti prorokují, že díky propracovanému hernímu stylu i solidnímu kádru Las Palmas mezi elitou nebude mít problém.

Kádr

Nejvýraznější postavou současného Deportiva je bez pochyby trenér García Pimienta, jenž strávil téměř 30 let coby hráč a trenér v Barceloně, což ho řadí mezi nejdéle sloužící matadory v dlouhé historii katalánského klubu. Působil v mládežnických a rezervních týmech, v akademii La Masia mu pod rukama prošly ty největší hvězdy v čele s Messim. Když jej loni krátce po svém nástupu do funkce vyhodil staronový prezident Barcy Laporta, dlouho bez práce nezůstal. A Las Palmas, jež je pro něj prvním angažmá mimo blaugranas, dovedl po roce a půl mezi elitu.

V ní bude spoléhat třeba na marockého kanonýra Munira El Haddadiho, svého někdejšího svěřence z Barcelony. Další zajímavou posilou je mexický reprezentační obránce Julian Araujo, jenž v Barce půl roku čekal, až se vyřeší jeho případ s chybějícími dokumenty, aby vzápětí zamířil na Kanáry. A také nizozemský univerzál Daley Sinkgraven, jenž má za sebou angažmá v Ajaxu či Leverkusenu.