Změní fotbalová Slavia majitele? Od Číňanů by ji měl koupit miliardář Tykač
"Klub nemá žádné právo, možnost ani informace, aby komentoval jakékoliv spekulace spojené s vlastnictvím a rozhodováním svého akcionáře," uvedla Slavia v prohlášení pro média. "Jsou to spekulace a v tuto chvíli k nim nemáme žádný komentář," řekl dnes ČTK Tykačův mluvčí Jan Chudomel.
Vršovický klub má čínské majitele od září 2015, společnost CEFC o tři roky později vystřídala skupina CITIC. Ta má od června 2021 ve Slavii prakticky stoprocentní podíl.
Podle informací Eura by měl Tykač získat 99,98 procent akcií klubu. Web inFotbal.cz uvedl, že cena se pohybuje kolem dvou miliard korun. I po příchodu majitele energetické a uhelné společnosti Sev.en Energy má ve vedení Slavie zůstat předseda představenstva Jaroslav Tvrdík.
Tykač je podle říjnového vydání magazínu Forbes čtvrtým nejbohatším Čechem s majetkem 183,3 miliardy korun.
Kdo je Pavel Tykač?
Pavel Tykač podniká hlavně v energetice a těžbě hnědého uhlí, ale také v realitách a financích. Patří k nejbohatším Čechům, podle české mutace časopisu Forbes mu s majetkem 183,3 miliardy korun patří čtvrté místo.
Ovládá zejména druhého největšího výrobce elektřiny v ČR Sev.en Energy, do které patří severočeské hnědouhelné doly Vrašany a ČSA, elektrárny Chvaletice a Počerady a teplárny ve Zlíně a v Kladně. Prostřednictvím dalších firem skupuje Tykač akcie, například Monety nebo ČEZ. Angažuje se i v zahraničí.
Kolem sportu se dosud Tykač pohyboval zejména jako fanoušek - podporuje fotbalovou Slavii a často navštěvuje její zápasy v Edenu - nebo sponzor některých aktivit v regionech, kde působí jeho firmy.
Nedávno se například na litvínovském stadionu Ivana Hlinky konal čtvrtý ročník turnaje Sev.en Hockey Cup pro dětské týmy z Litvínova, Pardubic, Zlína a Kladna. Kromě mládežnického hokeje letos Tykačovy firmy podpořily třeba mostecký ženský házenkářský klub.
Přehled většinových majitelů Slavie od roku 1991:
1991 až 1993 – americký podnikatel českého původu Boris Korbel
červen až prosinec 1993 - Fotbalový oddíl Slavia
1994 až 1997 - více akcionářů bez většinového majitele; například První privatizační fond (PPF), Fotbalový oddíl Slavia, společnosti WIKA, Benzina, Česká pojišťovna a další
1997 až 2006 - britská investiční společnost ENIC
2006 až 2011 - tehdejší šéfové klubu Petr Doležal (generální ředitel) a Tomáš Rosen (člen představenstva akciové společnosti)
březen až květen 2011 - Antonín Franc (podle spekulací tisku byl ale skutečným vlastníkem kontroverzní podnikatel Petr Sisák)
květen až srpen 2011 - investiční a finanční společnost Natland Group
2011 až 2014 - bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček
2014 až 2015 - Aleš Řebíček a společnost Vinet (vlastník stadionu v Edenu)
září 2015 až podzim 2018 - čínská finanční a energetická společnost CEFC
od listopadu 2018 - čínská developerská společnost Sinobo, která přebrala nadpoloviční většinu akcií od čínské státní společnosti CITIC Group, jež předtím převzala klub od CEFC