Reklama
Reklama
Reklama
Další
Reklama
Reklama
Reklama

Statistiky skupinové fáze Eura: Češi byli nedisciplinovaní, Souček patřil k nejlepším běžcům

ČTK
Souček ve třech skupinových zápasech naběhal 37 kilometrů.
Souček ve třech skupinových zápasech naběhal 37 kilometrů.AFP
Čeští fotbalisté patřili ve skupinové fázi mistrovství Evropy k nejtrestanějším týmům na šampionátu. Svěřenci trenéra Ivana Haška (60) posbírali za tři zápasy 13 žlutých karet, což je druhý nejvyšší počet po Turecku. Dokonce jako jediní pak měli dva vyloučené hráče. Kapitánovi Tomáši Součkovi (29) patří mezi hráči dělené druhé místo v počtu naběhaných kilometrů, jeho tým zaznamenal druhý nejvyšší počet střel na branku. Celkovým pokusům vévodí portugalská hvězda Cristiano Ronaldo (39). Vyplývá to ze statistik UEFA po skupinové části, po níž se s turnajem český celek rozloučil.

Haškovi svěřenci měli už po dvou zápasech poměrně vysoký počet šesti žlutých karet a v disciplinárních statistikách si ještě pohoršili po divokém středečním utkání s Tureckem, v němž po porážce 1:2 z mistrovství vypadli. Nejistý rumunský hlavní sudí István Kovács rozdal v zápase rekordních 18 žlutých karet, z toho sedm českému celku.

Navíc už ve 20. minutě po dvou napomínáních vyloučil Antonína Baráka a po strkanici po závěrečném hvizdu udělil červenou kartu také Tomáši Chorému. Haškův výběr tak jako jediný ve skupinové fázi dostal dvě červené karty, rozhodčí přitom ve zbylých 35 zápasech vyloučili už jen Skota Ryana Porteouse. Turci inkasovali ještě o tři žluté karty více než české mužstvo, naopak nejslušnější jsou Slováci a Nizozemci s pouhými dvěma napomínáními.

Sestřih zápasu Česko – Turecko (1:2).
Česká televize

Haškovi svěřenci patřili i mezi nejvíce faulující týmy ve skupinách. Rozhodčí jim odpískali 42 nedovolených zákroků, což je čtvrtý nejvyšší počet za Rakouskem, Španělskem a Chorvatskem. Naopak soupeřovy hráče donutili Češi jen k 24 faulům, hůře už na tom bylo pouze Dánsko. Sedm nedovolených zákroků si připsal Souček a patří mu dělené třetí místo za dvojicí Adam Gnezda Čerin ze Slovinska a Stefan Posch z Rakouska.

Český kapitán nechyběl ve třech zápasech skupiny ani minutu a uběhl v nich 37 kilometrů. Díky tomu se dělí o celkové druhé místo s Italem Nicolou Barellou, delší vzdálenost dokázal zdolat už jen albánský středopolař Ylber Ramadani, který přitom v jednom utkání neodehrál celých 90 minut.

Součkův pohyb po hřišti proti Gruzii.
Součkův pohyb po hřišti proti Gruzii.Opta by Stats Perform / Profimedia

Nejvyšší rychlost na šampionátu zatím vyvinul slovinský útočník Benjamin Šeško, jemuž statistici naměřili 35,9 kilometru v hodině. Osmé místo patří nejlepšímu Čechovi Davidu Juráskovi. Levý bek dosáhl na 35,1 kilometru v hodině a porazil například francouzskou hvězdu Kyliana Mbappého.

Tabulce kanonýrů zatím senzačně vévodí Gruzínec Georges Mikautadze s třemi brankami, nejčastěji ale vypálil Portugalec Ronaldo. Reprezentační rekordman v počtu startů i gólů vyslal za tři duely 12 pokusů, na premiérovou trefu na turnaji však stále čeká. Nejvíce pokusů mezi tyče vyprodukoval Belgičan Romelu Lukaku, jenž stejně jako Ronaldo na šampionátu zatím neskóroval. I kvůli tomu, že mu několikrát zkazil radost videorozhodčí.

Týmové statistice vstřelených branek vévodí s osmi góly domácí Německo, aspoň jednou se prosadil každý z 24 účastníků turnaje. Anglii, Belgii, Dánsku, Francii a Slovinsku stačily k postupu do vyřazovací fáze jen dva přesné zásahy, o jeden méně, než měl český celek.

Střelecké pozice Německa v utkání se Skotskem (5:1).
Střelecké pozice Německa v utkání se Skotskem (5:1).Opta by Stats Perform / Reuters

Němci ve skupině patřili k nejaktivnějším týmům a s 57 vévodí statistice v počtu střel. Čechům navzdory dlouhému oslabení proti Turecku patří sedmé místo s 43 pokusy, mezi tyče zamířili 18krát, což dokonce znamená dělenou druhou příčku za domácím výběrem.

Německo má na kontě i nejvíce přihrávek (2 070) a nejčastěji drží míč (64,3 procenta času) spolu Portugalskem, které vede v počtu útoků. Český celek si naopak připsal třetí nejnižší počet přihrávek (995), hůře jsou na tom už jen Rumunsko a Slovinsko.

Program Eura 2024: Play off začne v sobotu

U příležitosti Eura pro vás připravujeme každý den exkluzivní video obsah. Sestřihy utkání najdete kromě článků také v rámci naší výsledkové části v detailu každého utkání, a to vždy zhruba 30 minut po jeho skončení.