Derby Week: Úspěchy vs. tradice, dělníci proti elitě, to je červenobílé rotterdamské derby
Nizozemskému fotbalu kralují tři kluby ze tří největších sídel. Ajax z Amsterdamu získal 36 titulů, PSV Eindhoven 24 a třetím historicky nejúspěšnějším celkem je rotterdamský Feyenoord, který je zároveň úřadujícím mistrem země. V minulé sezoně získal svůj 16. titul. Ligu v historii dokázali vyhrát i jeho městští rivalové.
A to hned její inaugurační sezonu 1888/89, kterou ovládl klub VV Concordia. V úvodních sezonách nizozemské nejvyšší soutěže v ní působily i další kluby z Rotterdamu. Brzy se mezi ně zařadila i tamní Sparta. Ta byla založena v roce 1888 a je tak považována za nejstarší stále fungující klub v zemi.
Své největší slávy dosáhla v období před první světovou válkou, kdy v rozmezí sedmi sezon (1908-1915) získala pět mistrovských titulů. Šampionem se stala v historii ještě jednou – svůj šestý titul slavila v roce 1959. Součástí prvoligové společnosti byla po drtivou většinu historie klubu. V druholigových vodách se pohybovala jen během krátkých epizod v novém tisíciletí.
V posledních letech však opět patří mezi elitu, a to navíc stabilně. V ročníku 2022/23 skončila dokonce na skvělém šestém místě a jen těsně se nekvalifikovala do předkola Konferenční ligy. Třetím do party rotterdamských ligových zástupců je Excelsior. Ten však takových úspěchů jako Feyenoord a Sparta nikdy nedosáhl, spíš dlouhodobě balancuje na hraně první a druhé ligy.
Inovátorská Sparta
Sparta Rotterdam se od prvopočátků své existence inspirovala tam, odkud se fotbal do světa šířil – v Anglii. Z prostředí tamního fotbalu vycházejí i její klubové barvy. Konkrétně ze Sunderlandu, který na konci 19. a na začátku 20. století patřil mezi nejlepší týmy kolébky fotbalu. Zástupci rotterdamské Sparty byli Sunderlandem fascinováni natolik, že si po jedné z návštěv klubu na severu Anglie odvezli starou sadu jeho dresů. Od té doby vyznává Sparta totožnou barevnou kombinaci jako Sunderland (tedy červeno-bílé svisle pruhované dresy a černé šortky).
Vedle barvy dresů nebo způsobu hry přebírala Sparta Rotterdam z Anglie i další myšlenky a novinky. Její představitelé byli první, kteří v Nizozemsku (a dost možná i v celé kontinentální Evropě) přišli s tím, že se při fotbale dá míč odehrát i hlavou. Zavedli také pevná břevna, jimiž nahradili provázky natažené mezi tyčemi. Celé branky opatřili sítěmi. Dalším inovátorským krokem byla snaha už na konci 19. století rozvíjet zároveň i ženský fotbal.
Vedle 16 pohárů pro mistra ligy má Feyenoord ve vitríně i 13 trofejí za vítězství v Nizozemském poháru, čtyři domácí superpoháry, největším úspěchem pak je triumf v Poháru mistrů evropských zemí (1970) i dva Poháry UEFA (1974, 2002). Na vrchol Feyenoordu částečně dopomáhá i Excelsior. Mezi oběma kluby totiž existuje dlouhodobé partnerství. Excelsior je de facto farmou Feyenoordu. Ten v sousedním klubu často nechává rozehrát své hráče na hostování, nadějní odchovanci Excelsioru přednostně přestupují právě do Feyenoordu (jedním z takových byl například Robin van Persie) a jejich spolupráce probíhá i mnoha jinými způsoby.
Pohřeb duše Excelsioru
Oba kluby jsou spjaté nejen tím, ale i strukturou fanouškovské základny. Pocházejí totiž z částí města, které bývaly dělnickými čtvrtěmi. I v současnosti se prezentují jako lidové. I přes jejich propojení mezi nimi panuje určitá rivalita. Právě ona spolupráce je totiž trnem v oku tradičním fanouškům Excelsioru. Jejich klub má delší historii, neradi vidí, že slouží jen jako "béčko". Dokonce v roce 2009 (kdy partnerství těchto dvou sousedních klubů opět zesílilo) zinscenovali "pohřeb", během kterého pochovali identitu svého klubu, která zemřela, když se Excelsior zaprodal.
Z hlediska konkurence v rámci celé země má Feyenoord větší rivaly hlavně v Ajaxu a PSV Eindhoven, se kterými tvoří takzvanou Velkou trojku. Dalším soupeřem v pomyslném žebříčku nenávisti však je jednoznačně rotterdamská Sparta, s níž má paradoxně stejné klubové barvy. Zášť vůči Spartě vznikla v případě Feyenoordu, ale i Excelsioru, už na začátku 20. století. Jednak to bylo dáno tím, že Sparta byla v té době po sportovní stránce velmi úspěšná, jednak – a hlavně – šlo však o to, že byla klubem společenské elity, vyšší třídy. Napjaté vztahy s tradičně dělnickými celky Feyenoordem a Excelsiorem přetrvávají dodnes.
Feyenoord a Sparta jsou největšími kluby ve městě, které stojí v opozici od prvopočátku své existence. V další bitvě o Rotterdam se utkají v neděli 11. února ve 20:00 SEČ. Zápas druhého s devátým celkem tabulky sledujte na Livesportu.
Další derby týdne
Středa 7. února
Brazílie – Campeonato Paulista (státní liga)
Clássico alvinegro (Bíločerné clasico)
Corinthians a Santos patří mezi největší a nejúspěšnější kluby ze Sao Paola, megalopole, ve které žije víc než 20 milionů lidí a řadí se tak k vůbec největším na světě. Protože jsou klubovými barvami obou klubů bílá a černá, soupeří spolu v takzvaném Bíločerném clasiku.
Čtvrtek 8. února
Brazílie – Campeonato Carioca (státní liga)
Clássico da Rivalidade ("Rivalita všech rivalit")
Derby (neboli v Brazílii clásico) mezi Flamengem a Botafogem, dvou klubů z Ria de Janeiro, je jednou z největších rivalit v rámci brazilského fotbalu. Oba celky se spolu utkaly už 381krát. Flamengo si připsalo 143 výher, Botafogo svého soka porazilo ve 114 případech.
Pátek 9. února
Irsko – President's Cup (superpohár)
Shamrock Rovers – St. Patricks
South Dublin derby (Derby jižního Dublinu)
V souboji o Irský superpohár se střetnou dva rivalové z jihu Dublinu: Shamrock Rovers jako mistr ligy vyzve vítěze poháru, kterým se stali fotbalisté St. Patricks. Kluby jsou v jižní části hlavního města sousedy teprve od roku 2009, kdy se sem na nový stadion přestěhoval Shamrock.
Sobota 10. února
Španělsko – Segunda División (2. liga)
Derbi asturiano (Asturské derby)
O vášnivém Asturském derby pojednával Derby Week u příležitosti minulého vzájemného střetu těchto dvou regionálních rivalů ze severu Španělska. Tehdy v září zápas skončil 0:0. Pokaždé jde spíš než o krásný fotbal o velmi tuhý boj. Už v 10 derby v řadě nikdy nepadly víc než dvě branky.
Švýcarsko – Super League
Zürcher derby (Curyšské derby)
Jsou to pouhé dva týdny zpět, co se utkali městští rivalové z Curychu – kluby FC Curych a Grasshoppers. Zápas skončil 2:1 pro Grasshoppers. Poprvé se tyto dva velmi tradiční a také úspěšné kluby střetly už v roce 1897. Příští derby bude mít pořadové číslo 254.
Neděle 11. února
Peru – Primera División
Alianza Lima – Universitario de Deportes
El Clásico Peruano (Peruánské clasico)
Alianza Lima a Universitario de Deportes jsou dva největší a nejúspěšnější peruánské kluby. Oba navíc sídlí v hlavním městě Limě. Alianza má na kontě 25 titulů, Universitario dokonce 27. Ten poslední získal v listopadu 2023, když ve finále play off porazil právě svého městského rivala.
Nizozemsko – Eredivisie
IJsselderby (Derby o řeku IJssel)
Nizozemská provincie Overijsselse má v 1. lize aktuálně hned čtveřici zástupců (z 18): Twente (z hlavního města regionu Enschede), Zwolle, Heracles Almelo a Go Ahead Eagles z města Deventer. Derby mezi Go Ahead Eagles a PEC Zwolle se nazývá podle řeky IJssel, na které Deventer a Zwolle leží asi 15 km od sebe.
Řecko – Super League
Double-headed eagles derby (Derby dvouhlavých orlů)
Písmeno "K" ve zkratkách obou klubů odkazuje ke Konstantinopoli (dnešnímu Istanbulu). Právě odtud pocházejí zakladatelé obou klubů, kterými byli řečtí uprchlíci (více v jednom z dřívějších Derby Weeků). Symbolem Konstantinopole je dvouhlavý orel, což je další pojítko mezi těmito soupeři.
Francie – Ligue 1
Derby de la côte d'Azur (Derby Azurového pobřeží)
Monako je malým městským státem uvnitř Francie, ležícím na Azurovém pobřeží. Tamní fotbalový klub se účastní francouzských fotbalových soutěží, a to dost úspěšně – je osminásobným mistrem. Rival z nedalekého Nice má na kontě čtyři tituly. Derby bude bitvou o pozice na špici tabulky.