Dudycha na mítinku v Bydhošti překonal 26 let starý český rekord v běhu na 800 metrů

Jakub Dudycha ustanovil nový český rekord na 800 metrů na hodnotu 1:44,82.
Jakub Dudycha ustanovil nový český rekord na 800 metrů na hodnotu 1:44,82.Profimedia
Jakub Dudycha (18) zaběhl na mítinku zlaté kategorie Kontinentální Tour v Bydhošti český rekord na 800 metrů. Časem 1:44,82 minuty překonal o dvě setiny výkon Lukáše Vydry z roku 1998. V závodě obsadil čtvrté místo, vyhrál Švéd Andreas Kramer v osobním maximu a rekordu mítinku 1:44,08.

Dudycha na Memoriálu Ireny Szewińské vylepšil svůj výkon z nedávného mistrovství Evropy v Římě, kde v rozběhu vytvořil juniorský národní rekord časem 1:44,89 minuty. Juniorský evropský šampion v nezvykle početném startovním poli 15 běžců nestačil po výborném finiši kromě Kramera už jen na Alžířana Muhamada Alího Guanída a Maročana Abdelatího El Džuisího.

"Super závod. Myslím, že jsem to mohl zaběhnout ještě lépe takticky, protože jsem se v prvním kole zařadil na úplný konec. Ale nechtěl jsem běžet v druhé dráze," uvedl Dudycha. "Pak jsem ale zase měl dost sil na útok zezadu. V poslední třístovce jsem mohl začít i dřív finišovat, trochu jsem tam váhal. Ale jinak velká spokojenost."

Nikoleta Jíchová zvítězila v běhu na 400 metrů překážek. Ve stejné disciplíně mužů skončil Vít Müller třetí ve svém nejlepším letošním čase 49,07 sekundy.

Nikoleta Jíchová zvítězila v běhu na 400 metrů překážek.
Nikoleta Jíchová zvítězila v běhu na 400 metrů překážek.Profimedia

Jíchová při prvním startu po mistrovství Evropy, kde obsadila čtvrté místo, vyhrála výkonem 55,43. Na šampionátu v Římě byla minulý týden ve finále o půl sekundy rychlejší. V semifinále si tam vylepšila osobní rekord na 54,59. V Bydhošti zvítězila o osm setin před Zeney Geldenhuysovou z JAR.

Müller se dnes přiblížil svému životnímu výkonu z loňského mistrovství republiky v Táboře na 11 setin. Český reprezentant nestačil jen na Brazilce Matheuse Limu, který vyhrál v osobním rekordu 48,31, a Ira Thomase Barra (48,79).

Český rekordman ve vrhu koulí Tomáš Staněk obsadil páté místo výkonem 20,63 metru. V rekordu mítinku zvítězil čerstvý mistr Evropy Ital Leonardo Fabbri, který vrhl 22,38. Pátý byl i tyčkař David Holý, který skočil 555 cm.

Další evropská šampionka z Říma Polka Natalia Kaczmareková potvrdila skvělou formu na čtvrtce dalším časem pod 50 sekund, když vyhrála za 49,86. Tereza Petržilková doběhla sedmá (52,30).

Česká rekordmanka Kristiina Sasínek Mäki nedokončila běh na 1500 metrů. Vítězkou závodu se stala Etiopanka Freweyni Hailuová v rekordu mítinku 3:58,59.