Chorvatská skála i žolíci z jižní Ameriky: Mladé hvězdy mistrovství světa 2022
Joško Gvardiol (Chorvatsko)
Narodil se 23. ledna 2002 a je jedním z nejslibnějších středních obránců světa. Stoper RB Lipsko si zahrál už na loňském Euru, kde se ve věku 19 let, 4 měsíců a 21 dnů stal historicky nejmladším chorvatským reprezentantem na závěrečném turnaji. Od příchodu do Bundesligy loni v létě šla jeho výkonnost strmě nahoru, i jeho vytíženost je vyšší a vyšší.
Gvardiol je mimořádně silný, tvrdý jako skála, ale také rychlý a vytrvalý, navíc jej zdobí nadprůměrná technika. To vše z něj spolu s vysokým herním nasazením a sebevědomou rozehrávkou dělá dokonalého představitele moderního stopera, který na hřišti ví, co dělat s míčem i bez něj. Rozhodně by měl být schopen bojovat o místo v základní sestavě Zlatka Daliće.
Nuno Mendes (Portugalsko)
Stejně jako jeho Gvardiol se Nuno Mendes narodil v roce 2002, jen o pár měsíců později 19. června. Také nastupuje v obraně, ovšem nikoliv v jejím středu, ale na levém kraji. V letošní sezoně není v PSG tak vytížený jako v minulé, ale jeho výkony mají vzestupnou tendenci. Rychlý, vytrvalý, herně komplexní – i na něj sedí nálepka moderního obránce.
Díky zdánlivě nevyčerpatelnému fyzickému fondu dokáže pokrýt velký prostor a vydatně a vytrvale podporovat ofenzivu. Rodák z Lisabonu má všechny předpoklady k tomu, aby na mistrovství světa zazářil. Nicméně se bude muset popasovat s konkurencí, která by ho mohla připravit o výraznou porci minut. Pokud ale dostane šanci a chytne ji, mohl by se stát výraznou tváří týmu Fernanda Santose.
Enzo Fernandez (Argentina)
Na svůj věk až obdivuhodně všestranný záložník a jedna z fotbalových komet sezony 2022/23. Narodil se 17. ledna 2001, do Benfiky přišel z River Plate teprve letos v létě, ale už si stihl vydobýt pevné místo v její záloze. V září si odbyl debut v reprezentaci, k 19. listopadu si za ni si připsal už tři starty. Turnaj v Kataru je pro něj ideální příležitostí přesvědčit o svých kvalitách i ty, kteří ho ještě neznají.
V týmu Lionela Scaloniho patrně nebude hrát hlavní roli, nicméně v rotaci by měl mít své místo. A pokud se Messimu a spol. podaří probojovat do závěrečné fáze turnaje, nebylo by překvapením, kdyby by se v ní o slovo přihlásil právě mladý záložník Benfiky. Ve velkých zápasech se mu totiž daří, což na podzim prokázal v Lize mistrů, kde zapsal dva góly a asistenci.
Eduardo Camavinga (Francie)
Záložník Realu Madrid a jeden z nejvýraznějších talentů své generace byl blízko k získání Kopa Trophy 2022 pro nejlepšího hráče do 21 let, skončil druhý za Gavim. Loni v létě vyměnil Rennes za španělský velkoklub a jeho kariéra nabrala tempo. V pouhých 19 letech (dvacetiny oslavil 10. listopadu) vyhrál Ligu mistrů a teď se chystá na svůj první velký mezinárodní turnaj.
Byť zkraje ročníku podával nevyrovnané výkony a občas na něm byla znát herní nevyzrálost, má dostatek zkušeností, které může ve francouzském kádru uplatnit. Podobně jako u Enza Fernandeze se ani u Camavingy neočekává, že odehraje každý zápas 90 minut, ale jako žolík se může tuze hodit. Tuto roli ostatně plnil i v Lize mistrů.
Gavi (Španělsko)
Patrně největší senzace sezony 2021/22 prochází v té současné lehkým útlumem, ve 20 soutěžních zápasech za Barcelonu si Gavi připsal jen jednu asistenci. I tak je bez diskuze jedním z největších talentů současného fotbalu, ostatně je mu stále teprve 18 let. I jeho čeká první velká mezinárodní soutěž a mnozí od něj očekávají, že právě v Kataru o sobě dá výrazně vědět.
Není nedílnou součástí Xaviho základní sestavy a v reprezentaci bude jeho role nejspíš podobná. Na druhou stranu – Luis Enrique pro něj má slabost, Gavi pod ním letos nastoupil v sedmi z devíti zápasů národního týmu. Španělský mladík zlepšil defenzivu, prokazuje větší důraz v soubojích a roste z něj ideální "osmička". Navíc je velmi dobrý před bránou soupeře, v Kataru by se mohl stát jedním z trumfů La Roja.
Rodrygo (Brazílie)
Forvard narozený 9. ledna 2001 v Realu opakovaně dokazuje, že mu dokonale sedí role střídajícího žolíka. To je pro něj dobrá zpráva, protože v nabitém kádru Brazílie může těžko pomýšlet na základní sestavu. Na klubové úrovni pořád roste, absolvuje stále více zápasů. I to je znamením, že pozvolna naplňuje velký potenciál.
Nejčastěji nastupuje na křídle, jeho největší předností je ale všestrannost, díky níž může hrát i ze středu nebo v útoku. I tady ale platí, že podobných borců mají Kanárci dost a je tedy otázkou, jaký prostor Rodrygo na mistrovství světa dostane. Lze počítat spíš s tím, že jeho vytíženost se bude pohybovat v řádu minut.
Jamal Musiala (Německo)
Ač přišel na svět až 26. února 2003, je jedním z nejlepších fotbalistů současnosti. Julian Nagelsmann z něj v Bayernu udělal typickou "desítku", což Musialovi sedí. V aktuální sezoně hraje v mnichovském týmu jednu z hlavních rolí, o čemž hovoří čísla: V Bundeslize má ze 14 zápasů bilanci 9+6, dva góly přidal v poháru a dvě asistence v Lize mistrů.
Bezpochyby má potenciál stát se nejlepším mladým hráčem letošního mistrovství světa. Na svůj věk je fotbalově překvapivě vyspělý, před brankou soupeře volí správná rozhodnutí, umí zakončovat i nahrávat. Je pravděpodobné, že mu Hansi Flick svěří místo v základní sestavě. Pokud ne, měl by Musiala být jedním z prvních, kteří půjdou na plac ze střídačky.
Jude Bellingham (Anglie)
Další z mladíků, které začátek ročníku 2022/23 katapultoval o několik úrovní výš. I jemu je teprve 19 let, herně byste to na něm ale nepoznali. Z anglického záložníka se během podzimu vyklubal lídr Borussie Dortmund a v posledních týdnech dokázal, že i z pozice "osmičky" je schopen střílet góly. V lize dal tři, v v pěti zápasech Ligy mistrů přidal další čtyři.
Od gólů jsou sice v Albionu jiní, i tak by odchovanec Birminghamu mohl ve výběru Garetha Southgatea hrát výraznou roli. Chystá se na svůj druhý velký turnaj a existuje naděje, že oproti loňskému Euru, kde naskakoval z lavičky, dostane více prostoru. Možná i v úvodní jedenáctce. Nezbývá než se těšit jak na výkony Bellinghama, tak i ostatních mladíků, kteří mohou v Kataru zazářit.