Reklama
Reklama
Reklama
Další
Reklama
Reklama
Reklama

Chalífová se dočkala vřelého přijetí: Chci poděkovat alžírskému lidu, jak mě podpořil

Chalífová poděkovala alžírskému lidu.
Chalífová poděkovala alžírskému lidu.Profimedia
Olympijská šampionka v boxu Imán Chalífová, jejíž start na pařížských hrách vyvolal kontroverze kvůli pochybnostem o jejím pohlaví, se dočkala ve své zemi vřelého přijetí. Na letišti v Alžíru pětadvacetiletou reprezentantku vítalo pokřikem "Ať žije Imán" množství fanoušků, kterým vicemistryně světa z roku 2022 pyšně ukazovala zlatou medaili; jednu ze dvou a z celkových tří, které alžírští sportovci v Paříži vybojovali.

"Chtěla jsem poděkovat alžírskému lidu za to, jak mě v těch mukách podpořil," řekla Chalífová a dodala, že v Paříži čelila neúprosnému tažení proti své osobě. "Odpovědí byly výsledky jednotlivých zápasů," uvedla olympijská šampionka ve váhové kategorii do 66 kg.

Účast Chalífové a také další čerstvě dekorované olympijské šampionky Lin Jü-tching z Tchaj-wanu v kategorii do 57 kg provázely bouřlivé debaty o oprávněnosti jejich startu. Boxerky byly loni diskvalifikovány v průběhu mistrovství světa pořádaném Mezinárodní boxerskou asociací (IBA) na základě blíže nespecifikovaných testů. IBA tehdy uvedla, že nesplnily kritéria potřebná k účasti, neboť měly "v porovnání s ostatními účastnicemi soutěžní výhodu".

Olympijský turnaj nicméně organizoval Mezinárodní olympijský výbor (MOV), který loni IBA kvůli kontroverzím s jejím řízením a financováním z olympijského hnutí vyloučil. Podle regulí olympijského výboru obě boxerky na hrách startovat směly. Prezident MOV Thomas Bach v dějišti zopakoval, že Lin Jü-tching i Chalífová jsou ženy a mají právo v ženské soutěži v Paříži soutěžit.

Pozornost k Chalífové v Paříži přitáhl především její čtvrteční osmifinálový zápas proti Italce Angele Cariniové, která schytala od Alžířanky několik tvrdých ran a poté se rozhodla v utkání nepokračovat.