Australian Open touží po rekordu, Kyrgiosova absence však bolí televizní společnosti
Do areálu Melbourne Park přišlo v roce 2022 na Australian Open celkem 346 468 fanoušků. Před turnajem se musela kvůli anticovidovým opatřením omezovat kapacita míst na 50 procent. I tak čísla oproti roku 2021 výrazně vzrostla. Tehdy byla celková návštěvnost jen 130 tisíc diváků a pět dnů se hrálo před zcela zavřenými ochozy. Pro organizátory to byly těžké chvíle, rok předtím přišlo na tenis 812 tisíc fanoušků.
I když to se splněním cíle podle návštěvnosti v prvních dnech turnaje vypadá nadějně, pro australské fanoušky není první grandslam sezony tak zajímavý. Chybí totiž hlavně největší domácí naděje.
Nick Kyrgios se před začátkem grandslamu domluvil na exhibičním duelu s bývalou světovou jedničkou Novakem Djokovičem. Ten však pro australskou tenisovou jedničku nedopadl dobře, svérázný bouřlivák se zranil a oznámil, že grandslam hrát nemůže. "Ať Kyrgiose milujete, nebo nenávidíte, s ním je každý turnaj zajímavější. Je to velká ztráta zejména pro Australian Open," napsal tenisový reportér New York Times Christopher Clarey.
Australští tenisoví fanoušci jsou zklamaní dvojnásob, protože už předtím se odhlásila i domácí ženská jednička Alja Tomljanovičová. Ta přitom do roku 2017 reprezentovala ještě rodné Chorvatsko.
Na odstoupení Kyrgiose tratí i Netflix
Kyrgiosovo jméno přitahovalo pozornost i mimo kurty. Americká filmová společnost do dokumentární série Break Point obsadila i věčného australského rebela. Jenže tři z devíti hráčů, které si Netflix připravil, se z Australian Open také odhlásili. Spolu s Kyrgiosem a Tomljanovičovou absentuje v Melbourne i Španělka Paula Badosaová.
Komentátoři proto seriálu, ve kterém se objeví také Ons Jabeurová, Maria Sakkariová, Felix Auger-Aliassime, Taylor Fritz, Matteo Berretini a Casper Ruud, přidělili nelichotivou přezdívku "prokletí Netflixu". Producenti mají od seriálu velká očekávání. Měl by hlavně nabídnout pohled do dění v tenisovém zákulisí, podobně jako třeba před časem Drive to Survive ve světě Formule 1.
Škrty velkých hvězd
Kromě absence Kyrgiose a Tomljanovičové museli organizátoři počítat i škrty dalších zvučných jmen. Venus Williamsová utrpěla zranění kolene a kotníku, když si na začátku ledna zvykala na australské podnebí na turnaji v Aucklandu. Kvůli zranění nohy se odhlásila také mužská světová jednička Carlos Alcaraz a podobně je na tom i Marin Čilič, osmnáctý hráč světa, který si poranil koleno.
Dvojnásobná vítězka turnaje Naomi Ósakaová je těhotná, stejně jako loňská šampionka Ash Bartyová, která však už v průběhu minulé sezony oznámila konec kariéry. S velkým tenisem se rozloučili i Roger Federer a zřejmě i Serena Williamsová.
"Loni tam sice byla ta podivná záležitost s Djokovičem, který chyběl, ale stejně se organizátorům splnil sen, když vyhráli Bartyová, Nadal a Kyrgios s Kokkinakisem. Teď tu nejsou Kyrgios, Tomljanovičová, Alcaraz, Ósaková, a navíc už skončila éra Federera, Bartyové, Sereny i Halepové. Bude to něco úplně jiného," hodnotí Matt Turner z deníku The Herald Sun.
Televize čeká propad
I když se možná podaří překonat divácké rekordy, vysílací čísla na tom budou vzhledem k absenci výše uvedených nejspíš obráceně. Loňské zápasy domácích hvězd Kyrgiose a Bartyové přikovaly k obrazovkám v Austrálii stovky tisíc diváků. Loňské finále mezi Ash Bartyovou a Danielle Collinsovou bylo nejsledovanějším ženským finále Australian Open všech dob (jen v Austrálii 4,2 milionu).
Po nadějné loňské Kyrgiosově sezoně, kdy hrál i finále Wimbledonu, se čekala podobná čísla i letos, mužské zápasy jsou přece jen sledovanější. Letos zůstal v pavouku jediným nasazeným domácím hráčem Alex de Minaur.