Reklama
Reklama
Reklama
Další
Reklama
Reklama
Reklama

Králem sprintu byl v Budapešti korunován Američan Lyles, druhý doběhl Tebogo

ČTK
Aktualizováno
Noah Lyles je světovým šampionem.
Noah Lyles je světovým šampionem.Profimedia
Novým králem sprintu na 100 metrů byl na mistrovství světa v Budapešti korunován Američan Noah Lyles (26). Ke dvěma zlatům z dvoustovky přidal další nejcennější kov v nejlepším letošním čase 9,83 sekundy. Stříbro získal překvapivě Letsile Tebogo (20) z Botswany v národním rekordu a bronz Brit Zharnel Hughes (28) ve stejném čase 9,88. Sprinteři na druhém až čtvrtém místě se vešli do jediné setiny sekundy, dělily je jen čtyři tisíciny.

Američtí sprinteři loni doma v Eugene obsadili na stovce celé stupně vítězů, ale v Budapešti obhájce titulu Fred Kerley nečekaně vypadl v semifinále, když se nedostal pod deset sekund, a mistr světa z roku 2019 Christian Coleman doběhl ve finále pátý. Olympijský vítěz Ital Lamont Marcell Jacobs skončil už v semifinále a další z favoritů Jihoafričan Akani Simbine dokonce ještě před ním, protože měl předčasný start.

Lyles si vedl suverénně už na cestě do finále a svou snahu korunoval zlepšením osobního rekordu o tři setiny. Na dvojnásobné trati bude v pátek usilovat o zlatý double.

Cheptegei slaví, šampionem i Katzberg

Uganďan Joshua Cheptegei vyhrál potřetí v řadě na MS běh na 10.000 m. Světový rekordman nastoupil v polovině závěrečného kola a zvítězil díky skvělému finiši v čase 27:51,42. Druhým místem překvapil Keňan Daniel Simiu Ebenyo a o bronz svou sbírku obohatil olympijský vítěz z Tokia Selemon Barega z Etiopie.

Soutěž kladivářů překvapivě vyhrál jednadvacetiletý Kanaďan Ethan Katzberg v národním rekordu 81,25 m. Pětinásobný mistr světa Polák Fajdek skončil bez medaile čtvrtý. Jeho krajan a olympijský vítěz Wojciech Nowicki vybojoval stříbrnou medaili.

Maďarské publikum rozjásal hned v úvodu Bence Halász, který zahájil soutěž hodem 80,82 m. Favority zaskočil a dlouho jeho jméno svítilo na prvním místě. Až ve čtvrté sérii ho o jediný centimetr přehodil Nowicki a po Katzbergově explozi v páté sérii na něj zbyl bronz, stejně jako na MS v roce 2019.

Ingvaldsen zaběhl národní rekord

Mezi muži byl překvapivě nejrychlejší teprve dvacetiletý Nor Havard Bentdal Ingvaldsen, který zaběhl národní rekord 44,39. Od loňska se zlepšil o více než jeden a půl sekundy. Bez problémů postoupili tři exmistři světa Wade van Niekerk z Jihoafrické republiky, Steven Gardiner z Baham i Kirani James z Grenady, kteří vyhráli své rozběhy. Obhájce titulu Američan Michael Norman prožil nevydařenou sezonu a do Budapešti nepřiletěl.

Krsek v posledním rozběhu obsadil šesté místo a časem 45,99 výrazně zaostal za svým letošním maximem ze Zlaté tretry 45,62. Na rozdíl od čtvrtkařek mu po sobotním úspěchu už nezbylo dost sil a v celkovém pořadí obsadil 36. místo.

"Pocitově mi to připadalo daleko rychlejší, než to ve finále bylo. Těžko říct. Už v rozcvičení jsem cítil, že ty dvě čtvrtky v nohách mám, že to nebude stoprocentní. Na druhou stranu v závodě jsem se cítil mnohem lépe - super, všechno podle plánu. V cíli jsem i předběhl skvělého Američana (Bryce Deadmona). To bylo dobré, ale čas bohužel nebyl," uvedl.

Nedařilo se ani Müllerovi

Rozběh se nepovedl ani Müllerovi na 400 m překážek. Ve svém rozběhu obsadil až sedmé místo a časem 49,37 zůstal 41 setin za osobním rekordem z mistrovství republiky v Táboře. Celkově se zařadil na 24. místo. Nejrychlejší byl obhájce titulu Brazilec Alison dos Santos za 48,12.

V kvalifikaci diskařek předvedla nejdelší pokus olympijská vítězka Američanka Valerie Allmanová 67,14 metru. O třetí titul bude usilovat Chorvatka Sandra Perkovičová, která svým letošním maximem 65,62 m obsadila třetí místo za Číňankou Feng Pin.

Do finále proklouzla i čtyřiačtyřicetiletá francouzská veteránka Melina Robertová-Michonová, jejímž největším úspěchem je olympijské stříbro z Ria de Janeiro. Ve finále na MS je už podeváté, 25 let poté, co v Budapešti debutovala na mistrovství Evropy.

Pérezová zažívá báječný ročník

Dlouho udávala tempo ve vedoucí sedmičlenné skupině Kimberly Garcíaová Leónová z Peru, která loni v Eugene triumfovala na obou tratích. V této skupině překvapivě scházela trojnásobná mistryně světa Číňanka Liou Chung, startující na osmém světovém šampionátu. V závěru neudržela tempo ani její krajanka a světová rekordmanka Číňanka Jang Ťia-jü a chodecká velmoc, která získala na této trati pět zlatých medailí v řadě, vyšla naprázdno.

Čtyři kilometry před cílem skupinu roztrhla Pérezová a k titulu mistryně Evropy z roku 2018 přidala světové zlato v čase 1:26:51. Letos vyhrála devět z deseti závodů a další šanci bude mít na trati 35 kilometrů, na níž v květnu v Poděbradech vytvořila světový rekord.

Stříbro vybojovala Australanka Jemima Montagová, která v Eugene skončila těsně pod medailovými stupni. Olympijská vítězka Italka Antonella Palmisanová v polovině trati na obrátce upadla, ztrátu rychle dohnala a došla si pro bronz. Na favorizovanou Peruánku Garcíaovou Leónovou zbylo jen čtvrté místo.

Martínková, jedna z nejmladších závodnic na startu, se pohybovala ve třetí desítce a cílem prošla v čase 1:34:02 na 27. místě. Ve srovnání se svou premiérou v Eugene si pohoršila o šest míst.

"Moc dobře se mi nešlo. Snažila jsem se zůstat v závodě, ale prostě to nešlo. Bylo to celé protrápené," řekla Martínková České televizi. "Vedro tomu nepřidalo, ale kdyby se mi šlo dobře, nebylo to vedro, které by mi bránilo v dobrém výsledku," uvedla medailistka z juniorského mistrovství světa i Evropy.

Americké hvězdy selhaly

Američtí sprinteři, kteří loni doma v Eugene obsadili na stovce celé stupně vítězů, to v Budapešti nezopakují. Obhájce titulu Fred Kerley nečekaně vypadl v semifinále, když se nedostal pod deset sekund. Stovku prolétli nejrychleji dva jeho krajané. Dvojnásobný mistr světa na dvoustovce Noah Lyles za 9,87, mistr světa z roku 2019 Christian Coleman byl jen o setinu pomalejší. Olympijský vítěz Ital Marcell Jacobs skončil už v semifinále, Jihoafričan Akani Simbine dokonce ještě před ním, protože měl předčasný start. Finále bude v 19:10 vrcholem dnešního programu.

Johnsonová-Thompsonová zpět na trůně

Britka Katarina Johnsonová-Thompsonová se vrátila na sedmibojařský trůn po vážném zranění achilovky a vystřídala na něm Belgičanku Nafissatou Thiamovou, která kvůli podobným problémům na mistrovství světa v Budapešti scházela. Nasbírala 6740 bodů, o dvacet víc než Američanka Anna Hallová.

Britská mistryně světa z roku 2019 se na první místo vyhoupla až druhý den v dálce, kde zapsala 654 centimetrů. V oštěpu si vylepšila osobní rekord na 46,14 m a vedení udržela i díky svému dalšímu maximu v závěrečné osmistovce. "Byl to hodně vyčerpávající sedmiboj, jeden z nejtěžších vůbec. Odložený start kvůli bouřce, pak dlouhý den. Spala jsem jen tři hodiny. Všechny holky tady zaslouží respekt," řekla unavená vítězka.

Hallová sice po prvním dnu vedla s náskokem 93 bodů, ale nezopakovala skvělý výkon z Götzisu, kde zůstala jen dvanáct bodů pod sedmitisícovou hranicí. Po trápení s oštěpem se propadla na třetí místo a až vynikající půlka ji dovedla ke stříbru. Další americká favoritka Taliyah Brooksová v dálce třikrát přešlápla a skončila.

Třetí byla Anouk Vetterová z Nizozemska, které po dvou nepovedených disciplínách v úvodu patřilo až osmnácté místo. Oštěp je ale její nejsilnější zbraní a výkon 59,57 ji vynesl na druhou pozici, kterou obsadila i loni v Eugene. V závěru ji ale předstihla Hallová.