Reklama
Reklama
Reklama
Další
Reklama
Reklama
Reklama

Český rekord čtvrtkařům na finále MS nestačil. Duplantis obhájil titul v tyčce

ČTK
Aktualizováno
Čtvrtkaři si finále štafety nezaběhnou.
Čtvrtkaři si finále štafety nezaběhnou.Profimedia
Česká štafeta Matěj Krsek, Pavel Maslák, Vít Müller, Patrik Šorm nepostoupila na mistrovství světa v Budapešti do finále běhu na 4x400 metrů. V prvním rozběhu skončila šestá a ani národní rekord 3:00,99 na postup nestačil. Češi tak nezopakují loňské osmé místo ze šampionátu v Eugene.

Stejně jako bronzový mix rozbíhal závod Krsek a předával na čtvrtém místě. České kvarteto se ale postupně propadalo až na sedmé místo. Další majitel bronzu Patrik Šorm, tentokrát v roli finišmana, měl na letmém úseku 44,44, lepší než postupující Američané a Britové, a ještě předstihl štafetu Trinidadu. Čas 3:00,99 je o 64 setin lepší než dosavadní rekord z finále v Eugene.

Celkově se české kvarteto zařadilo na 12. msto, loni by byl tento čas v rozbězích druhý nejlepší. Šorm nečekal, že bude postup viset až tak vysoko. "Já myslel, že bude stačit tak 3:01,20. Věřil jsem, že když poběžíme pod 3:01, tak postoupíme, zase na druhou stranu, tady je o dost lepší a rychlejší stadion než v Oregonu, takže se tu běhaly ve všech disciplínách 'cajty'," řekl.

Nejrychlejší byli Američané za 2:58,47. Také oni nasadili dva členy zlatého mixu Matthewa Bolinga a Justina Robinson. Zatím dostali volno třetí a čtvrtý z individuální čtvrtky Quincy Hall a Vernon Norwood, s nimi může být štafeta ještě rychlejší.

Sprinterům vládnou Američané

Sprinterskou štafetu mužů na 4x100 metrů vyhráli na mistrovství světa Američané v čase 37,38 sekundy. Noah Lyles má po triumfu na stovce a dvoustovce třetí zlatou medaili a je nejúspěšnějším atletem šampionátu v Budapešti. I na stejné trati žen slaví kvarteto Spojených států v rekordu mistrovství 41,03 s.

Američané tradičně na světových šampionátech disponují obrovskou sprinterskou silou, ale za posledních 15 let získali zlato jen jednou - v roce 2019 a Lyles s Christianem Colemanem byli i tehdy při tom. Často je porážely sehranější štafety a ani dnes vítězové nepředvedli ideální předávky, přesto si doběhli pro zlato.

Italové nahrazují individuální rychlost dokonalou souhrou a po olympijském zlatu v Tokiu si doběhli pro stříbro. Jamajka triumfovala naposledy v roce 2015, kdy končila éra Usaina Bolta. Od té doby usilovala o jakoukoli medaili marně, až dnes dosáhla na bronz.

V ženských štafetách se už dvacet let střídají na nejvyšším stupni Spojené státy s Jamajkou. V Budapešti podruhé za sebou triumfovaly Američanky, ale dvě členky stříbrné jamajské štafety rozšířily záviděníhodnou sbírku. Shericka Jacksonová získala jedenáctou a Shelly-Ann Fraserová-Pryceová dokonce šestnáctou medaili na mistrovství světa.

Tyčka v režii Duplantise

Švéd Armand Duplantis si zopakoval tyčkařské zlato. Jako jediný zdolal 610 cm a marně se pokoušel o světový rekord 623 cm. Duplantis předvedl nadšeným divákům šest bezchybných skoků. O šest metrů se pokoušelo pět skokanů, ale vedle Švéda uspěl jen Filipínec Ernest John Obiena a od loňského bronzu udělal zase krůček směrem nahoru. Pak zkoušel ještě o deset centimetrů výš, ale zatím neúspěšně.

O bronz se podělili za výšku 595 cm se stejným zápisem Američan Christopher Nilsen a Australan Kurt Marschall. Francouz Thibaut Collet si zlepšil osobní rekord o osm centimetrů na 590, ale stačilo to jen na páté místo.

Běh na 800 metrů vyhrál Kanaďan Marco Arop a vybojoval pro svou zemi první zlato v této disciplíně. Arop, rodák ze Súdánu, přidal k loňskému bronzu nejcennější kov. Nejvyšší muž startovního pole zaútočil 200 metrů před cílem a předstihl Emmanuela Wanyonyiho, který po většinu závodu vedl. Teprve devatenáctiletý Wanyonyi má ještě rezervy v taktice, ale dobře zastoupil svého slavnějšího krajana, obhájce zlata a olympijského vítěze Emmanuela Korira, který vypadl už v rozběhu.

Faith Kipyegonová z Keni zvítězila v běhu na 5000 metrů a po triumfu na 1500 m si zajistila druhé zlato. Kipyegonová i na 5000 m v červnu překonala světový rekord, přestože tuto trať běžela poprvé od roku 2015. Diváci v Budapešti viděli další její velký souboj se Sifan Hassanovou z Nizozemska, která po bronzu na 1500 m vybojovala stříbro. Na úvodní desítce upadla, takže z velkých plánů splnila jen část. Třetí doběhla Beatrice Chebetová z Keni, mistryně světa v krosu a loni druhá v Eugene. Obhájkyně titulu a vítězka desítky Gudaf Tsegayová z Etiopie skončil až třináctá.

Američanka Chase Ealeyová obhájila titul v soutěži koulařek výkonem 20,43 metru. V soutěži vedla od prvního pokusu, v němž předvedla své letošní maximum 20,35 m, v páté sérii přidala ještě osm centimetrů. Dvacetimetrovou hranici přehodila ještě Sarah Mittonová z Kanady. Bronz ukořistila Číňanka Kung Li-ťiao a byla to už její jedenáctá medaile z velké akce, včetně dvou titulů mistryně světa a olympijského zlata. Získala ji jen díky lepšímu druhému pokusu.

Desetiboj ovládli Kanaďané

Soutěž desetibojařů skončila dvojitým úspěchem Kanaďanů. Vyhrál Pierce Lepage, který se ziskem 8909 bodů zařadil na páté místo v historických tabulkách, olympijského vítěze Damiana Warnera porazil o 105 bodů. Lapage už letos Warnera porazil v prestižním desetiboji v Götzisu, v Budapešti se vyhoupl do čela v dnešní první disciplíně a už tuto pozici neopustil. V sedmi disciplínách z deseti byl lepší než loni při druhém místě v Eugene a nasbíral o 202 bodů víc.

Olympijský vítěz Warner se v závěrečné patnáctistovce vrátil na stříbrnou pozici. Bronz získal Lindon Victor z Grenady především díky vynikajícím výkonům v hodu diskem a v oštěpu. Disk poslal do vzdálenosti 54,97 m a překonal tak nejlepší výkon šampionátu, který od loňska držel Jiří Sýkora.

Lídr letošních tabulek Němec Leo Neugebauer, který po prvním dnu vedl o třicet bodů, dnes úplně pokazil úvodní překážky a nakonec se propadl až na páté místo. Dvojnásobný mistr světa a světový rekordman Francouz Kévin Mayer v pátek pro zranění odstoupil už po dvou disciplínách.