ANALÝZA: Nizozemci nechali Američanům volnost. A odemkli je zprava klíčem zn. Dumfries
Utkání s Nizozemskem bylo pro svěřence Gregga Berhaltera v mnoha ohledech paradoxní. Nejmladší tým na turnaji totiž proti Oranjes v mnoha statistických ukazatelích překonal své maximum ze skupinových zápasů, navzdory tomu se s turnajem musel rozloučit. Také proto, že na šampionátu inkasoval vůbec první branku ze hru.
Přehled utkání Nizozemsko – USA
Američané třeba ve skupině nečelili tak málo intenzivnímu presinku jako proti Depayovi a spol. Zaznamenali nejvíc střeleckých pokusů (16) a dosáhli i na nejvyšší hodnotu v metrice očekávaných gólů, konkrétně 2.25. Dál vykázali nejvyšší čísla i v držení míče nebo v přihrávkách do útočné třetiny.
To Nizozemci sice v některých metrikách zaznamenali nižší hodnoty než v předchozích zápasech, nicméně jedné části své hry zůstali věrni – centrům z pravé strany. Vícemistři světa z roku 2010 v Kataru poslali do pokutového území už 38 pasů, z toho jich plných 26 přišlo z pravého křídla. Není tedy náhodou, že nejlepším hráčem duelu se stal zrovna pravý záložník nizozemské sestavy Dumfries.
Svěřenci Louise van Gaala centrovali proti USA celkem 10x. Celkem osm centrů přišlo z pravé strany a konkrétně šest z kopačky Dumfriese. Legionář z Interu Milán svým spoluhráčům vytvořil šance v hodnotě 0.26 xG (očekávané góly) a výrazně se podepsal pod všechny vstřelené branky, když na dvě přihrál a jednu dal sám. Nizozemci byli na pravé straně celkově aktivnější: 12 z 23 ofenzivních duelů, které podstoupili ve finální třetině, se odehrálo právě tam.
Tým ze země tulipánů tak v turnaji pokračuje a už se může připravovat na páteční duel s Argentinou. Američané sice na turnaji končí, ale svými výkony rozhodně nezklamali a na dalším světovém šampionátu, jejž budou spolupořádat, mohou být zajímavým týmem na sledování.