14 týmů hokejové extraligy v číslech. V čem byly v základní části nejlepší a nejhorší?
1. Pardubice
Nejlepší: Vedle prostého, avšak toho nejzásadnějšího, faktu, že za 52 kol posbíraly nejvíc bodů ze všech (108), nastřílely (spolu s druhými Vítkovicemi) největší počet gólů (159). Také jich nejméně dostaly (110). Nejúspěšnější byly i co se týče zisku na stadionech soupeřů (58 bodů). A útočník Lukáš Radil byl jedničkou v bilanci +/-, která odráží přítomnost na ledě při vstřelených či inkasovaných brankách (+29).
Nejhorší: K vítězství v základní části se poněkud překvapivě dobraly bez valné pomoci přesilovek. V početní výhodě odehrály ze všech vůbec nejmenší podíl z času, který celkově strávily v odehraných 52 zápasech na ledě (7,32 %).
2. Vítkovice
Nejlepší: Pokud by se hrálo jen na druhé třetiny, byly by vítězi základní části ony. Zvládly ji nejlépe celkem ve 26 případech, tedy v plné polovině zápasů! Navíc měly nejefektivnější střelbu (10,4 %) i zásahy gólmanů (92 %). Obránce Patrik Koch zcela kraloval lize v počtu rozdaných hitů. Ve 46 startech jich nashromáždil 80, což je téměř o 30 víc, než kolik jich měl čtvrtý v pořadí (litvínovský Havelka, 51). Mezi nimi byli jen dva Kanaďané.
Nejhorší: Čelily nejvyšší sumě oslabení ze všech (196), v početní nevýhodě strávily v každém zápase víc než desetinu času (10,38 %). Příliš pozitivní není ani fakt, že ze svých 159 vstřelených gólů celkem 12 dosáhly do prázdné branky, to je zdaleka nejvíc.
3. Sparta
Nejlepší: Není divu, že nejvíc bodů ze všech (60) posbírala doma. Do O2 areny totiž přilákala v průměru na zápas 10.837 fanoušků, což je nejvíc nejen v této sezoně, nýbrž i v celé historii. Překonala tak svůj rekord z ročníku 2019/20 (10.330). Další maximum stanovil za klub kanonýr Michal Řepík, který rozhodl o 11 (z celkových 34) výhrách svého týmu. S tolika vítěznými ranami vyrovnal dosud nejlepší počin Jiřího Šimánka.
Nejhorší: Svěřenci Miloše Hořavy absolvovali základní část bez výraznějších slabin. Pokud skutečně něco, dosáhli nejméně vítězství poté, co prohrávali po 1. třetině (pouze dvě). Stejnou bilanci má i Třinec a Kladno.
4. Hradec Králové
Nejlepší: Z elitní šestky dal nejméně gólů, přitom jeho hráči vyslali v základní části na soupeřovy branky nejvíc střel (v průměru 32,31 na zápas). Útočnou aktivitu odráží (i když také ne úplně v pozitivním světle) nejvyšší počet ran vedle nebo do brankové konstrukce a také pokusů zblokovaných soupeřem. Na opačném konci sestavy zářil gólman Henri Kiviaho s nejnižším průměrem branek na zápas (1,85) i s nejvíc čistými konty (sedmi).
Nejhorší: A to přitom jeho spoluhráči zblokovali nejméně střel ze všech (jako jediní v lize pod 10 na zápas). Obranu pak zatížilo i nejvíc dvouminutových trestů v soutěži (238), zadák Bohumil Jank byl takto vyloučen celkem 28x, což je smutné prvenství.
5. Liberec
Nejlepší: Jako kdyby vzepětí Bílých Tygrů na konci základní části symbolizovalo jiný jev – tým je totiž nejúspěšnější v lize ve 3. třetinách. k tomu má i 10 výher v prodloužení, to je také prvenství. Síla týmu je v gólmanovi (Petr Kváča vychytal spolu s pardubickým Willem nejvíc vítězství) a v obraně. Janis Balinskis je nejproduktivnějším bekem ligy (11+24), další opora defenzivy Richard Nedomlel zblokoval nejvíc střel (133).
Nejhorší: Severočeši dokázali udržet jen dvakrát čisté konto, stejně je na tom i poslední Kladno. Kváča se stal jedničkou s nejmenším počtem nul (pouze jedna), přitom naopak odchytal nejvíc zápasů ze všech v lize (43).
6. Třinec
Nejlepší: Vstupy do zápasů, to je doména Ocelářů. V téměř polovině utkání (25) vyhráli první třetinu a z toho v 18 případech náskok přetavili ve výhru, což je také nejvíc ze všech. Obhájci trofeje mají ve svém středu mimořádné osobnosti: Martin Růžička vyhrál produktivitu (52 bodů, 23+29), jeho parťák z útoku Marko Daňo ovládl pořadí střelců (29). Podíl na tom mají přesilovky, v nichž tým docílil nejvíc zásahů z ligy (45).
Nejhorší: Jen dva celky se v základní části ani jednou neradovaly z vítězství v nájezdech: Kladno a Třinec. Ovšem zatímco první na to měli jediný pokus, druzí jmenovaní celkem tři. Tým také nezvládá třetí třetiny. Ztratil v nich šest zápasů, v nichž po druhé části vedl.
7. Kometa
Nejlepší: Očekávaný sesun efektivity přesilovek po odchodu amerického fantoma Muellera se nekonal, ba naopak. Brňané si ve srovnání s minulou sezonou ještě polepšili, úspěšnost využití 27,7 % je vynesla na vrchol této statistiky. Navíc byli s 395 trestnými minutami nejslušnějším mužstvem ligy. Jejich gólman Dominik Furch pak byl jedničkou v úspěšnosti zákroků (92,61 %), jako bonus si jako jeden ze tří mužů s maskou připsal i dvě asistence.
Nejhorší: V souvislosti s gólovým efektem početních výhod je zajímavé, že jich Kometa absolvovala nejméně (148) a vyslala v nich i nejméně střel ze všech (186). Předposlední Pardubice jich měly téměř o 30 víc (214), přitom odehrály jen o jednu přesilovku víc.
8. Olomouc
Nejlepší: Nikdo nezvládal nájezdy lépe než Hanáci. Ze čtyř utkání, v nichž se o vítězi museli rozhodnout v penaltách, vyhráli ve třech případech (úspěšnost 75 %). A nejvyšší procento mají také v počtu zápasů, v nichž vítěznou 1. třetinu dovedli k celkovému úspěchu (14 ze 16).
Nejhorší: Se 690 trestnými minutami nejméně disciplinovaný tým (druhou Plzeň dělil obrovský rozdíl téměř 100 minut). Nelichotivým prvenstvím je i celkem 16 vyloučení na pět minut a také osm do konce zápasu. Druhý nejslabší útok ligy pak zaznamenal nejméně gólů v úvodní třetině (28) i v té závěrečné (34). V té prostřední naopak obrana Kohoutů nejvíckrát ze všech inkasovala (57).
9. Karlovy Vary
Nejlepší: Dá se říct, že jejich střelci měli nejméně nepřesnou mušku. Ze všech ran, které Západočeši vyslali na branku, jich ji minul cíl nejnižší počet. Řečí efektivity to bylo pouze 17,1 %. Samotná gólová úspěšnost už ovšem tak dobrá nebyla…
Nejhorší: Je vlastně s podivem, že se dostaly do play off. V lize nebyl slabší tým co se týče výsledků doma (Vary tam prohrály 15 z 26 zápasů), nejméně bodů vybojovaly i ve třetích třetinách a samostatnou kapitolou jsou jejich přesilovky. Nejenže v nich měly nejnižší úspěšnost (15,34 %), k tomu při těch vlastních inkasovaly suverénně nejvíc branek (10!). S průměrem 4103 na zápas je to zároveň tým s celkově nejnižší návštěvností.
10. Mladá Boleslav
Nejlepší: Možná nejpříznačněji vystihuje trápení týmu v útoku příklad slovenského forvarda Róberta Lantošiho. Ten je jedním ze čtyř hráčů, jimž se v tomto ročníku povedlo během zápasu přesně vypálit 10x. Ovšem v duelu s Litvínovem si nepřipsal ani bod…
Nejhorší: Boleslav dosáhla nejméně branek (průměr pouze 2,23 na zápas). A to přitom vyprodukovala druhý nejvyšší počet ran ze všech (1632)! Výsledek nemůže být jiný než nejnižší úspěšnost střelby (7,1 %). Není divu, že na své výkony fanoušky zrovna nelákala, také proto skončila základní část s nejnižší průměrnou diváckou návštěvou na domácí utkání (3109). Její obránce Alex Lintuniemi pak byl nejhorší v lize v bilanci +/- (-23).
11. Litvínov
Nejlepší: Měl ve svém středu dva pozoruhodné střelce. Andrej Kudrna nasázel nejvíc branek ze všech při hře pět na pět (společně s Daňem), Giorgio Estephan se zase stal suverénem nájezdů (proměnil jich sedm). Tým odehrál nejvíc přesilovek ze všech (207).
Nejhorší: Patří do pětice mužstev (spolu s Mladou Boleslaví, Českými Budějovicemi, Plzní a Kladnem), které slavily nejméně vítězství v základní hrací době (15). Všechny až na Plzeň jej přitom dosáhly v závěrečném kole základní části. Chemici si také připsali zápasový negativní rekord, když si v lednu nechali dát od Vítkovic branku už po 10 vteřinách, což byl nejrychlejší gól sezony.
12. Plzeň
Nejlepší: Její gólmani Svoboda a Pavlát byli pro svůj tým oporami v oslabení, měli v něm nejvyšší úspěšnost zákroků ze všech (89,97 %). Zadák Petr Zámorský byl zase maratoncem ligy, na ledě strávil nejvíc času (bez čtyř vteřin 1397 minut).
Nejhorší: Jestli Plzeň někde ztrácela zápasy, bylo to v prostřední části. Prohrála ji celkem 29x, což je nejvyšší číslo, jakého nějaký tým v konkrétním úseku dosáhl. Navíc v ní vstřelila v 52 zápasech jen 30 branek, to je také absolutní minimum. Dalším úkazem ligy je pak kanadský obránce Indiánů Samuel Bitten, jenž v sezoně šestkrát inkasoval pětiminutový trest. Například v předminulé sezoně byl maximem jeden takový postih…
13. České Budějovice
Nejlepší: I ony registrují mimořádné individuální výkony. Lukáš Pech byl se 38 gólovými pasy top nahravačem ligy, Kanaďan Stuart Percy pak předvedl nejlepší bodový výkon obránce v základní části, když pod prohru Kladna 6:2 přiložil čtyřmi body (2+2).
Nejhorší: Jihočeši posbírali nejméně bodů na stadionech soupeřů (20), měly nejnižší úspěšnost prvních třetin. Velmi často totiž pouze dotahovaly náskok protivníka, neboť jen v 17 zápasech se jim povedlo skórovat jako první. Také se dokázaly pouze jednou prosadit při vlastním oslabení. Gulaš a spol. přitahovali nejméně pozornosti v arénách soupeřů, jejich duely dovedly na tribuny v průměru (i tak solidních) 4668 diváků.
14. Kladno
Nejlepší: Rytíři naopak poutali největší zájem, což vzhledem k přítomnosti Jaromíra Jágra na ledě ve druhé půlce sezony není velkým překvapením. Další legenda Tomáš Plekanec odehrál z útočníků nejvíc času (v průměru 23:24 minut) a celkem 11x byl vyhlášen hráčem duelu.
Nejhorší: Nejnižší bodový zisk (57) doprovází řada příčin. Celek inkasoval nejvíc gólů dohromady (179, listopadovým debaklem 0:8 v Třinci navíc si připsal i nejvyšší porážku sezony) a také v oslabení (47). Zaznamenal nejmenší počet výher nejen v základní hrací době, ale i v prodloužení. A jeho hráči složili celkem vůbec nejvíc mínusových bodů za účast při obdrženém gólu (-767).